ATO, ihracatı arttırmak için 1.5 milyon lira ayırdı

0
193

ADANA Ticaret Odası (ATO) Başkanı Atila Menevşe, kentin yıllık 2 milyar dolar seviyesindeki ihracatını arttırmak amacıyla, işadamlarının eğitimi ve yurtdışı gezileri için oda bütçesinden 1.5 milyon liralık ödenek ayırdıklarını açıkladı.

ADANA, (DHA) – Kuruluşunun 120’nci yılını kutlayan ATO’nun 28 bin üyesi bulunduğunu belirten Atila Menevşe, 2023’te Türkiye’nin 500 milyar dolarlık ihracat hedefinin gerçekleşmesi için ihracat yapmaya çalışan firmaları harekete geçirdiklerini söyledi. Kent ihracatının katlanarak arttırılması için çalıştıklarını kaydeden Menevşe, bu kapsamda hazırladıkları planı 2014’te uygulamaya koyduklarını anlattı. İhracatın yolunun eğitimden geçtiğini söyleyen Menevşe şöyle dedi:
“Önce ihracat potansiyeli yüksek ülkeleri gezmek yerine, ihracat yapmak isteyen iş dünyası temsilcilerini eğitimden geçirdik. Ekonomi Bakanlığı’nın ihracatçıların yurtdışına mal satmasını teşvik eden ‘Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme Programı’ndan yararlandık. Üyelerimize sektörlerine göre ihracat yapılabilecek ülkeleri belirledik. Polonya ve Rusya’ya geziler düzenledik, fuarlara katıldık ve işbirliklerine imza attık.”
Adana ürünlerinin dünya pazarlarına ulaşması için çalıştıklarını vurgulayan Atila Menevşe, şunları kaydetti:
“Adana ekonomisinin hak ettiği noktalara taşınması ve mevcut üretim potansiyelinin tam anlamıyla ihracata yansıması amacıyla 2014’te gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda önemli mesafeler aldık. Birden ihracat rakamlarının katlanmasını beklemiyoruz. Şimdi tohum ekiyoruz, meyvelerini zamanla toplayacağız. İhracat yapmayı düşünenlerin, verdiğimiz eğitim ve katıldığı yurtdışı gezileriyle, ‘Bu işi ben de yapabilirim’ diye özgüveni artıyor. Bu nedenle üretimi, ihracat rakamlarımıza yansıtmak amacıyla başlatmış olduğumuz, güzel sonuçlar da aldığımız ihracat atağını bu yıl daha da geliştiriyoruz.
Meslek komitelerimiz aracılığıyla üyelerimizin yararlanmasını amaçladığımız bu çalışma için geçtiğimiz yıl ayırmış olduğumuz yaklaşık 1 milyon lirayı, 2015 bütçemizde 1.5 milyon liraya çıkardık. Bu kaynakla, üyelerimizin eğitimini, yurtiçi ve yurtdışı fuar organizasyonlarına katılımını, ihracat refleksini en üst seviyeye çıkarmasını hedefliyoruz. Çünkü, geçen yıl ihracatın artışı yönünde önemli aşamalar kaydettik. Bu anlamda ihracatımızın artırılması konusunda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağımızın bilinmesini istiyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz