Cam sanatını yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak amacıyla Ankara’da ilk defa bir belediye tarafından hizmete giren cam atölyesi, vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.

Yenimahalle Kapalı Pazar Yeri ve sosyal Tesisi içerisinde bulunan ve haftanın 5 günü cam sanatına gönül verenlere kapılarını açan atölyede, ateşle camın aşkından birbirinden şık takılar, rengarenk objeler ortaya çıkıyor. İnsana masalsı bir dünyanın kapılarını aralayan ve sanatçının ufkuna bağlı olarak gelişen cam sanatını öğrenmek isteyenler, Yenimahalle Belediyesi Cam Atölyesi’nde Kültür Bakanlığı Sanatçısı Feridun Pekeş ve Eğitmen Ebru İleri’den eğitim alma fırsatı buluyor. 12’si erkek olmak üzere 55 kursiyeri bulunan atölyede, el emeği göz nuru objeler ortaya çıkıyor.
48 yıllık baba mesleğini devam ettiren Kültür Bakanlığı Sanatçısı Pekeş, cam tutkusunun henüz 12 yaşındayken başladığını söyleyerek “Cam bir hastalıktır. Ben bu hastalığa çocuk yaşta yakalandım” dedi.
Cam sanatının iyi bir stres atma yönetimi olduğunu söyleyen Pekeş, “Bu hastalığa bir yakalandın mı kurtuluşun yok. Camın büyüsü sizi içine çekiyor. Bırakmak istemiyorsunuz” ifadelerini kullandı. Yenimahalle Belediyesi’nin sanata verdiği öneme dikkat çeken Pekeş, Yenimahalle Belediyesi çatısı altında kursiyerler yetiştirmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek bir dönem popüleritesini kaybedip ticari bir boyut kazanan cam sanatının, eski ihtişamlı günlerine dönmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İnsanın hayal gücüne göre şekil alan camın, ufku genişlettiğini belirten Pekeş, ders verdiği öğrencilerinin yaratıcılıklarının zaman zaman kedine de ilham verdiğini “Kursiyerler, benim yaptığım bir objeyi kendi hayal güçlerine göre farklı şekilde yapıp bize getiriyor. Bende böyle de yapılabiliyormuş diye düşünüyorum” sözleriyle ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz