Atatürk’ün en büyük eseri:Türkiye Cumhuriyeti

0
28

“Efendiler,milletimizin amacı, milletimizin ülküsü, bütün dünyada tam manasıyla medeni bir toplum olmaktır… Medeniyet yolunda yürümek ve başarılı olmak yaşamak için şarttır.”Atatürk

Türkiye Cumhuriyeti ,ülkemize özgü çağdaş bir uygarlık projesidir. Kurtarıcı ve kurucu önderimiz olan ufku sonsuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu projesinin amacına erişmesi için tüm toplumun üzerine düşen ulusal ve evrensel görevler bulunmaktadır.

Eğitim, kültür, sanat,sağlık, savunma,maliye,tarım, ve sanayi alanları başta olmak üzere öncelikle başlatılan uygulamaları bilim ve teknoloji ışığında geliştirerek yükseltmeliyiz.

Milli marşlarımızda yaşatılan ruhu sürekli olarak canlı tutmak, okullarımızın öncelikli görevi olmalıdır.

Kültür temeli üzerinde yükselen Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk’ün dediği gibi:”Milletimizi,gerçek özellikleriyle uygar ve ileri olmaya” taşıyarak çağdaş uygarlık üzerine çıkaracak bilim,kültür,tarih, sanat, sanayi,eğitim, spor gibi hayatın bütün alanlarda sonsuza dek yücelerek ilerleyecektir.

“Eğitimimizin temel taşı, bilgisizliğin yok edilmesidir” diyerek harf devrimi yapan ve okuma -yazma seferberliği ile bütün ülkeyi okul haline getiren, yokluklar içinde ve savaş halindeki ülkeyi , ilme ve fenne dayanan bir eğitim sistemi ile çağdaş uygulamaları hayata geçiren,doğumunu 100.Yılında UNESCO’nun, “Olağanüstü bir devrimci,dünya barışının öncüsü ve eşsiz bir devlet adamı” olarak açıkladığı MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, bütün dünyanın her alanda örnek aldığı bir “BAŞÖĞRETMENİ” olarak benimsenmiştir.

“Cumhuriyet fazilettir” felsefesi ile halk için,halkla beraber yola çıkmıştır.

“…Cumhuriyet denen hür iradeyle/Milletçe seçip-seçiliriz reyle/Devrimleri yolu oldu ulusun/Atatürk kabrinde rahat uyusun/Menzile varıldı varılır oğul…” Aşık Beyanî

“Gençler! Cesaretimizi kuvvetlendiren ve devam ettiren sizsiniz. Siz, almakta olduğunuz eğitim ve kültür ile insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir özgürlüğünün en değerli simgesi olacaksınız.” 1924

” Bizim kuvvetimiz,milletin güven ve itimadıdır” diyen Büyük önder Atatürk “Ben ve benimle beraber olanlar, hedefimizin yüceliğine,yolumuzun doğruluğuna eminiz” sözleriyle, başarısını vurgulamıştır. 1925

Kurtarıcı komutan ,kurucu ve uygulayıcı örnek lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kültür temelleri üzerine kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir ve tam bağımsızlık” ilkesi ile taçlandırmıştır.

“…Mustafa Kemal, bütün insanlığın içinde çırpındığı uygarlık bunalımının temel sorununa,yani çağdaş bilimin sağladığı güçlü teknolojinin nasıl kullanılacağı sorununa en geçerli yaklaşımı getirdi.” Georges Duhamel

Büyük kurtarıcı ve eşsiz devlet adamı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve o’nun , çağdaş uygarlık projesi olarak kurduğu Türkiye Cumhuriyeti ,ULU BİR ÇINAR’a benzetilir.

Çağdaş bir atılım olan Türk Devrimi ile ulusal ve evrensel bir uygarlık projesi olan Türkiye Cumhuriyeti , 20.yüzyıla damgasını vurmuş ve asırlar boyu değerini koruyacak güçtedir. Atatürk, kurduğu Cumhuriyeti “En Büyük Eserim” diye değerlendirmiştir. Bu büyük eseri, gözü gibi korumuş, geliştirmiş,donatmış gençliğe ve halkımıza güvenerek, inanarak emanet etmiştir. Sonsuza dek yaşamasını dilemiştir.

“Akıl ve bilim benim rehberimdir” diyen Atatürk’ün dediği gibi “Her alanda kendimiz olmalıyız.” O’nun bizlere emanet ettiği ve ” En büyük eserim dediği ” ULU BİR ÇINAR olan TÜRKİYE CUMHURİYETİ’ni emin ve güvenilir ellerde ulusça sonsuza dek gözümüz gibi korumalı ve bu ulu çınarın altında hep birlikte toplanarak sonsuza dek yaşatmalıyız.

Atatürk’ün dediği gibi:”Ulusal sınırlarımız içinde her şeyden önce kendi gücümüze dayanarak varlığımızı koruyup ulus ve ülkenin gerçek mutluluk ve bayındırlığına çalışmalıyız.”

Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Atatürk’ün aydınlık yolunda sonsuz olsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz