Atatürk’e gerçekten sahip çıkmak

117

Anlaşılması güç bir dönemden geçiyoruz. Referanduma kadar sesini çıkarmayan millet, referandum itibariyle sesini yükseltti, Atatürk ve ilkeleri konusunda taviz vermeyeceklerinin işaretini verdi.

Son yıllarda Atatürk’e yapılan hakaretlerin cezasız kaldığı, devlet kurumlarında Atatürk ve T.C ibarelerinin kaldırıldığı, herkesin bildiği ve tepki verdiği bir durumdu.
Bayramlar kutlanmıyor, hatta on kasımlar, sosyal medyada ağırlığı olan iktidar yanlısı vatandaşların Atatürk’e hakaret içeren mesajlarıyla doluyordu. Ülkesine uzaktan şöyle bir bakan biri olarak, içten içe üzülüyordum nereye gidiyoruz” diye.
Ancak bu 10 Kasım’da bir sürpriz oldu ve Sayın cumhurbaşkanı Atatürk’le ilgili, güzel paylaşımlarda bulundu. Zaten olması gereken de buydu, çünkü en büyük yanlış Atatürk ile cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kıyaslanması.
Farklı zamanlar ve farklı karakterler; herkesi olduğu yerde değerlendirmek gerekir. 2017 Türkiye’sinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sevmenin yolu, Atatürk’ten nefret etmekten  geçmemelidir.
İkisi de bu halkı yöneten kendi fikirleriyle halkına ulaşan liderler olarak ayrı ayrı değerlendirilmelidir ve kıyaslamanın bana göre hiçbir anlamı ve gereği de yoktur.

CEBİMİZDEKİ NAKİT SAYGIDIR ATATÜRK

Şunu iyi bilmeliyiz ki tüm dünya bize, Mustafa Kemal Atatürk’ten dolayı büyük bir saygı duyuyor; aslında cebimizdeki bir “nakit saygı kredisi”dir Sayın Atatürk. Bunu taban alarak üzerine inşa etmeliyiz geleceğimizi.
Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın Atatürk’le ilgili mesajlarının ardından, milyonların faaliyet gösterdiği sosyal medyada, Ak Partililer de Atatürk’e saygı mesajları yolladı.
Ak parti taraftarı bazı kışkırtıcılar bir gününü sürüyoruz derken diğerleri Cumhurbaşkanının Atatürk ile ilgili mesajlarını sosyal medyada tekrarlayarak yayınladılar.
Diğer taraf ise onlara, sizin “Atatürkçülüğünüze İnanmıyoruz” veya “ne çabuk dönüyorsunuz başımız döndü” gibi cümlelerle tepki veriyordu. Her ne olduysa oldu, ama bence güzel oldu.
Keşke söylenenler sadece 10 Kasım’larda lafta kalmasa Atatürk’ün değeri gerçekten bilinse. İşe TRT den başlayabiliriz. Birçok dizi ve çizgi filmlerde, mesela İstanbul muhafızları adlı çizgi filimde, (daha önce de haberi olduğu üzere) çaktırmadan Atatürk’e hakaret içeren mesajları yayınlamaktan vazgeçebilir, benim de mensubu olduğum eski kurumum. Ama maalesef en büyük FETÖ’cüler hala daha kurumun içeresinde ve temizlemediler.
Bu tür propagandanın kaynağı onlar mı bilemiyorum ama hala kurumun içerisinde olduklarından pek çoğu gibi ben de eminim.