Atatürk ve köy enstitülerinde müzik eğitimi

9
744
- Reklam -

Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin eğitim alanındaki önemli devrimci atılımlarından olan ve “bindiği dalı kesercesine” hazin bir şeklide sonlanan köy enstitülerini müzik yönünden ele alan bir kitap var elimizde: “Atatürk ve Köy Enstitülerinde Müzik Eğitimi.”

Bu, her bakımdan değerli kitap, Cumhuriyet’in en büyük kazanımlarından biri olan köy enstitülerindeki müzik eğitimi hakkında yazılmış en kapsamlı kaynak niteliğinde. 1950’li yıllarda “Köy Edebiyatı”nı başlatan Mahmut Makal’ın kitabın önsözünde, “Türkiye’de ve dünyada ezberci eğitime teslim edilmiş çocuklara gerçek eğitimin yolunu açan Türk buluşu özgün eğitim kurumları” olarak tanımladığı köy enstitüleri, aynı zamanda Türkiye’nin çağdaş uygarlık düzeyine ulaşma hedefi doğrultusunda attığı en önemli adımlardan biridir. Prof. Dr. Ali Uçan’ın bizzat edindiği deneyimlerle değer kazanan bu çalışma, söz konusu dönemi ve sonuçlarını inceleyen ya da merak eden herkes için eşsiz bir kılavuz niteliğinde.

Alanında neredeyse tek denilebilecek bu özenli çalışmanın altında imzası olan Prof. Dr. Ali Uçan da bir köy enstitüsü mezunu. 1941 yılında Konya’nın Bozkır ilçesine bağlı Üçpınar’da (Hocaköy) doğan Uçan, 1953’te İvriz Köy Enstitüsü’ne girdi. 1959’da İstanbul İlköğretmen Okulu (İÖO) Müzik Semineri’ni, 1962’de Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümünü bitirdi. 1962-1965 yıllarında Almanya’nın Köln Devlet Yüksek Müzik Okulunda Keman ve Eğitimi alanında Sanatta Lisans öğrenimini tamamlayıp uzmanlık eğitimi gördü. 1965’te yurda döner dönmez başladığı keman/müzik eğitimciliğini sürdürürken 1974’te girdiği Hacettepe Üniversitesi’nde Bilimde Lisans (1976) öğrenimini tamamlayıp Eğitimde Program Geliştirme ve Değerlendirme alanında Yüksek Lisans (1978) ve Doktora (1982) dereceleri, Gazi Üniversitesi’nde Müzik Eğitimi Anasanat Dalı’nda doktoraya eşdeğer Sanatta Yeterlik (1985) derecesi aldı.

- Reklam -

1980’li yıllarda Gazi Üniversitesi’nde yardımcı doçent, doçent ve profesör oldu. Uzun yıllar Bölüm Başkanlığı, Bölüm Başkan Yardımcılığı, Anabilim/Anasanat Dalı Başkanlığı ve Türk Müzik Eğitimi Araştırma-Geliştirme Merkezi Başkanlığı yaptı. Fakülte Yönetim Kurulu, Fakülte Kurulu ve Enstitü Kurulu Üyeliklerinde bulundu.

Uçan’ın yurt içinde ve dışında yayımlanmış 40’a yakın kitabı, 400’ü aşkın bilimsel/sanatsal çalışma, bildiri ve makalesi var. Ayrıca keman eğitimi için bestelenip yayınlanmış küçük ve orta ölçekli 250 dolayında özgün parçası ve 100 dolayında uyarlaması-düzenlemesi ile genel müzik eğitimi için bestelenip yayınlanmış üçer seçenekli 10 okul şarkısı bulunuyor.

DUMANI ÜSTÜNDE: Yüzbir Gece Masalları, Kolektif, Ayrıntı.

BU KİTAPLARA DİKKAT:

PuCCa Günlük-Şimdi Biz Neyiz? Pucca, DEX.
Yürümenin Felsefesi, Frédéric Cros, Kolektif Kitap.
Geleceği Keşfedenler, Walter İsaacson, Domingo.

OKU ve SAKLA: Beş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar, Dergâh.

BİR SÖZ: Seçiş hürriyetimizin sınırsız olduğu tek dünya, kitaplar dünyası. Cemil Meriç.

ANKARA’DA BU HAFTANIN TARİHİ:

20 Şubat 1961- İlk koalisyon kabinesi İsmet İnönü başkanlığında kuruldu.

20 Şubat 2005- Anadolu Ajansının eski
muhabirlerinden gazeteci Aylin
Sağtür Mutlu 54 yaşında vefat etti.
21 Şubat 1964- Başbakan İsmet İnönü’ye, Mesut Suna adlı bir kişi tarafından Ankara’da suikast girişiminde bulunuldu.
21 Şubat 1992- Gazeteci yazar Muammer Yaşar Bostancı öldü.
22 Şubat 1962- Ankara’da Harp Okulu Komutanı Albay Talat Aydemir ve arkadaşları, hükümet darbesi yapmak istediler, ancak kalkışma bastırıldı; katılan subaylar emekliye sevk edildi. Bazı üst rütbeli subayların görev yerleri değiştirildi. Hükûmet, verdiği söz doğrultusunda darbecileri 30 Nisan’da affetti.
23 Şubat 1978- Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) kuruldu.
24 Şubat 1942- Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Franz Von Papen’e, Ankara’da suikast girişiminde bulunuldu. Büyükelçi ve eşi olaydan yara almadan kurtuldu; suikastçının Yugoslav göçmeni Ömer Tokat olduğu belirlendi.
26 Şubat 1925- Fransızların yönetiminde bulunan Tütün rejisinin (tekelinin) 1 Mart 1925’den itibaren lağvedildiğine ilişkin yasa TBMM’de kabul edildi.
26 Şubat 1984- Şair Hasan Hüseyin Korkmazgil 57 yaşında Ankara’da öldü.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz