Astana görüşmelerinde yeni tur için tarafların hazır olması gerek

0
170

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Astana görüşmelerinin yeni turunun yapılacağı tarihin Suriye Hükümeti ve muhalefetinin hazır olmasına bağlı olduğunu, Rusya’nın yeni turun Ağustos ayının sonuna kadar düzenlenmesini ümit ettiğini belirtti.

Rus haber ajansı TASS’a konuşan Bogdanov, garantör olan üç ülkenin temsilcilerinin Tahran’da 8-9 Ağustos tarihlerinde yapılan görüşmesinden sonra yeni Astana görüşmesi turunun ne zaman yapılacağı sorusu üzerine “Görüşmelerin tarihi sırf garantör ülkelerine değil, Hükümet ve ateşkes rejimine katılan silahlı muhalefet olmak üzere Suriye’yi temsil eden tarafların hazır olmasına bağlıdır, dolayısıyla onlardan haber beklememiz gerek“ dedi.
Bogdanov, önceki görüşmelerde planlandığı gibi Astana görüşmelerinin yeni turunun Ağustos ayının sonuna kadar düzenlenip düzenlenmeyeceği sorusu üzerine de “Bunu ümit ediyorum ancak belli tarihler hakkında konuşmak erkendir. Görüşmelerin düzenleneceği tarihi Suriye tarafları ile temaslar sonucunda belirleneceğini düşünüyorum çünkü bu aktörlerin alınan kararları yerine getirmesi lazım“ dedi.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz