Askıda ekmekte polemik büyüyor

0
46

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin başlattığı “Askıda Ekmek” kampanyasının yankıları sürmeye devam ediyor. Muhalefet bu kampanyayı halkın ekmek satın alamayacak duruma geldiğinin itirafı ve ülke ekonomisindeki kötü gidişatın bir göstergesi olarak yorumluyor.


Fakir ve dar gelirli vatandaşların içinde bulunduğu yokluk ve yoksulluğu açıkça gözler önüne seren “Askıda Ekmek” kampanyası yeni bir polemik konusu oldu. Askıda ekmek kampanyası için muhalefet nasıl bir tepki vermiş bir bakalım
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bizim fakirliğimizi, bu iktidarın 18 yıl sonunda bizi getirdiği rezilliği bundan daha iyi dünyaya anlatamazsınız. O nedenle Sayın Bahçeli’ye yürekten teşekkür ediyorum.”.


İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Milletin umutlarıyla oynamayın artık. Millet sizden doğalgaz faturasına çözüm istiyor, siz anca gemi üzerinde poz veriyorsunuz. Hayaller doğalgazla zenginleşen Türkiye, gerçekler askıda ekmek kampanyası” .
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan MHP’nin ‘’Askıda Ekmek’’ kampanyasına ‘’Demokrasi’’ benzetmesi yaparak ‘’Askıda ekmek diye bir proje başlattılar. Bu yaptıklarından hiç utanmıyorlar mı? Bir ülkede adaleti, insan haklarını, demokrasiyi askıya alırsanız o ekmeği de askıya koymak zorunda kalırsınız”


CHP sözcüsü Faik Öztrak’ta iktidarın halkı bir ekmeğe bile muhtaç ettiğini öne sürerek, ‘’ Milletimizi yokluğa düşürenlerden biri millete sabır telkin ederken, diğeri millete “askıda ekmek” vaat ediyor. Milletimiz kimlerin ne yaptığını görüyor, notlarını veriyor, ilk sandıkta da bunların alayını evlerine gönderecek”


İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar’da  Türkiye’de ekonominin her geçen gün kötüye gittiğini ve insanların 1 ekmeğe muhtaç hale geldiğini belirterek, “İktidar sahipleri, şapkasını önüne koyup iyi düşünmeleri gerekiyor.” dedi.
Statista’nın verilerine göre Türkiye, Avrupa’da en fazla ekmek tüketen ülke durumunda. Türkiye’de bir kişi senede ortalama 104 kilogram ekmek tüketiyor.


Çalışanların son 9 ayda maaşlarının yüzde 25- yüzde 30 oranında eridiği Türkiye’de, halkın gündelik hayatta en çok tükettiği gıdalardan olan ekmeğe yeni bir zam yapılması askıda ekmek tartışmasının fitilini ateşleyen son nokta oldu
Millet işsizlik ve enflasyon altında ezilirken ve hatta devletten destek beklerken ekmek fiyatlarına yapılan bu zammın ardındanda tepkiler çığ gibi yükseldi.


Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş,”Ekmek fakirin halkımızın tek yaşam kaynağı. Tek gıdası. O da olmasa millet açlıktan kırılacak. Yapmayın. Yurdun değişik yerlerinde çok farklı fiyatlardan ve gramajlardan ekmek satışı yapılıyor. Ekmeğin maliyeti belli… Abartmaya gerek yok. Ekmek bu milletin, özellikle fakir ve dar gelirli halkın son yıllarda tek gıda maddesi haline gelmiştir. Fakir ve dar gelirli halkımız artık taze ekmeği alamadığı için Fırınlardan bir gün sonra bayat ekmekleri alıyor ve onları şekerli suya banarak, yâda çaya banarak karnını doyurur hale geldi” diyerek halkın içinde bulunduğu zor durumu.gözler önüne serdi.

Askıda ekmek nereye kadar. Askıda ekmek yerine bu insanlara iş imkanı yaratılsa evlerine alın teriyle ekmek götürür, rencide olmaz bu insanlar. İçinde bulunduğumuz ekonomik durumda gösteriyor ki 18 yıllık AK Parti iktidarının vatandaşa verebileceği en iyi hizmet “Askıda ekmek” oldu.