Anadolu’dan ezgiler Sincan’da yankılandı… Sincan Belediyesi’nin düzenlediği Aşıklar Gecesi’nde, aşıklar Paşa Susanoğlu ve Veysel Yıldızer eserleriyle vatandaşlara unutulmaz saatler yaşattı. Aşıklar, geceden duydukları memnuniyeti sazlarına ve sözlerine yansıttı. 

Anadolu’nun kültürü ve unutulmayacak gelenekleri Sincan’da yaşatıldı. Sincan Belediyesi kültür ve sanat etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği Aşıklar Gecesi ile vatandaşlara unutulmaz bir gece yaşattı. Sincanlıların yoğun ilgi gösterdiği Aşıklar Gecesi’nde Paşa Susanoğlu ve Veysel Yıldızer, birbirinden güzel eserlerle geceye renk kattı. Lale Meydanı Konferans Salonu’nda gerçekleşen gecede vatandaşlar, ozanların atışma, güzelleme, koçaklama, taşlama ve şiirleriyle; sazlı, sözlü huzur dolu saatler yaşadı. Aşıkların kendi söz ve yorumları ile okudukları eserler, vatandaşları zaman zaman güldürürken, kimi zaman da ağlattı. Güncel konular ile yaşam kültürünün saza ve söze yansıdığı gecede, türkülerin yanı sıra birbirinden güzel hikayeler de anlatıldı. Aşıklar geceden duydukları memnuniyeti sazlarına ve sözlerine yansıtarak, Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’ya teşekkür etti.

Programa katılan aşıklara teşekkür eden Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, Aşıklar Gecesi’nin kültürümüz ve aşıklık geleneği açısından önemini vurguladı. Başkan Tuna, “Aşıklık kültürü, yüzyıllardır süregelen en müstesna kültürel değerlerimizden biri. Bu sebeple sahiplenilmesi, yaşatılması ve aktarılması gereken bir kültür… Aşık edebiyatı, kendisini besleyen bütün kaynakların yönlendirmesi ve mutlak güzelliğe ulaşma çabası ile ilahi aşkı; dini, tasavvufi şiirlerle yüceltir. Biz de yerel yönetimler olarak geçmişten günümüze uzanan bu kültürümüzü gelecek nesillerimize aktarmak için çalışıyoruz” dedi

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.