Aşı işi yolunda gitmiyor…

0
10

Yaklaşık 2 yıl kadar önce başladığı düşünülen Covid-19 salgını için bilim insanları üstlerine düşeni yaptı, bu salgını durdurabilecek en önemli silahımızı geliştirdi, mucize denilebilecek kadar kısa bir süre zarfında aşıyı keşfetti.

Bu gün itibariyle artık elimizde bu salgını durdurabilmek için kullanabileceğimiz bir silah var, lakin ne yazık ki insanlar ve yönetimler bu silahı kullanmak için gerekli motivasyon ve isteğe, aşı uygulamak için gerekli olan organizasyona sahip görünmüyorlar.

Yüzlerce yıldır aşı sayesinde insanlığın çiçek, kolera ve benzeri salgın hastalıkları ortadan kaldırdığını unutup, abuk sabuk komplo teorilerine inanarak “efendim ben aşı olmayacağım bunun yan etkisi varmış, ayrıca Bill Gates insanları çipleyecekmiş” diyen aşı karşıtları ortada dolanıyor, konuşarak insanları korkutup duruyor…

- Reklam -

Durum o kadar komik ki 70 yaşında, bir ayağı çukurda dede “aşı olmam insanı kısırlaştırıyormuş” diye kahvede konuşuyor, millette dinliyor. Kimse yahu dede bu yaştan sonra sen çocuk mu yapacaksın, kısırlaştırsa bile sana ne diye sormuyor…

Sevgili dostlarım, değerli okurlarım bakın insanlar yüzlerce yıldır aşı oluyor, bizlerde kişisel tarihimizde bir çok aşı olmadık mi? Bu aşının verem, difteri, kolera ve yahut da kızamık aşısından ne farkı var? Kuduz bir köpek tarafından ısırılırsan aşı olmayacak mısın?

“Çiplenecekmişiz” dendi mi de, çok gülüyorum zaten. Adamın elinden akıllı telefon düşmüyor, önünde diz üstü bilgisayarı sosyal medyada fink atıyor ama aşı ile çiplenip Gates yahut da Zuckerberg tarafından izlenmekten korkuyor…

Sanırsın ki dünyanın en önemli bilim insanı, müthiş bir keşif yapmış CIA, KGB, FBI, MI6 bütün üç harfliler peşinde, Mossad bu adamı bulduğu yerde kapacak. Yahu kim senin nerede dolandığını, hangi kahvede okeye döndüğünü, nerede lahmacun yediğini merak etsin, seni izlemek için bu kadar zahmete girsin?

Ha günümüz teknolojisi ile insanlar izleniyor mu?

Elbette izleniyor…

Sosyal medya ve arama motorları vasıtası ile birileri senin davranış biçimini araştırıyor mu?

Elbette araştırıyor…

Bu durumu zaten kullanıcılar, sosyal medyada önlerine çıkan reklamlardan anında fark ediyor. Google arama motoruna lahmacun yaz arattır, hemen ardından faceook da önüne lahmacun reklamları düşüyor…

Fakat bunların çiplenme ile, çiplenmenin ise aşı ile ne ilgisi var? Kimse bunu sorgulamıyor, durduk yerde aşı karşıtlığı yapılıyor…

Bakın aşı bireysel bir tercih olduğu kadar toplumsal bir meseledir de. Ben aşılanmıyorum, bu benim kişisel tercihim dediğiniz andan itibaren, eğer hastalık insandan insana bulaşan bir nitelik taşıyorsa bu sadece sizin sorununuz olmuyor, toplumsal bir soruna da dönüşüyor!

Kişinin tedaviyi reddetme, aşı olmama, hastalanıp ölme kendi tercihi ve özgürlük alanı olabilir ve lakin başkasına hastalık bulaştırma özgürlüğü kimse için olamaz değil mi?

Burada yapmamız gereken; komplo teorilerine dayalı bir aşı karşıtlığı yürütmek değil, bilimsel yönteme dayalı olarak en etkin ve en güvenli aşıyı seçmek için iktidara baskı uygulamak, sorgulama ve itirazları bu yöne kanalize etmektir.

Dün Prof. Dr. Ahmet Saltık ile aşı konusunu ele alan bir youtube videosu çektim, bu video Kızılcagüntv youtube kanalında yayınlanacak. “Aşı kısırlık yapar mı?” sorusundan “aşı ile çiplenecek miyiz?” sorusuna kadar bir çok soruyu kendisine sordum. Samimiyetle cevapladı ve neden aşılanmamız gerektiğini açık ve net olarak bir kez daha anlattı. Sadece Türk vatandaşlarını değil, tüm dünya insanlarını bir kez daha hızlıca aşı olmaya davet etti.

Türkiye için bir gerçeği de anımsattı; “bu ülkede sadece Türk vatandaşları yaşamıyor mülteci, sığınmacı ya da kaçak göçmenler ile beraber yaklaşık 90 milyon insan yaşıyor. Salgın insanları uyruğuna bakmaz bulduğu insana bulaşır bu yüzden aşı planlamasını bu 90 milyonluk kitleyi dikkate alarak yapmalıyız” dedi.

Bu sayı dikkate alındığında Türkiye’de aşılamada daha yolun başında olduğumuza ve aşılama hızımızın da düştüğüne dikkat çekti. Bende köşemden bu hatırlatmayı gündeme getirerek vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyorum…

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz