ASGARİ ÜCRET

0
6

İşçilerin en önemli hatta tek gelir kaynağı olan asgari ücret, adından anlaşılacağı üzere işveren tarafından işçilere emeklerinin karşılığı olarak ödenmesi gereken ücretin en alt sınırını oluşturmaktadır.
Türkiye ’de asgari ücret konusu bu ücret seviyesinden çalışmak zorunda kalan işçi sayısını fazlalığı nedeniyle büyük önem taşımaktadır.
Türkiye’de 2021 yılı asgari ücret ile çalışan işçi sayısı 12 milyon 589 bin 820 kişidir. Türk lirasının son yıllarda yaşadığı büyük değer kaybı asgari ücretlilerin alım gücünde ciddi bir gerilemeye yol açtı.
Türkiye’de bir asgari ücretlinin brüt maaşı 2016 yılı başında 500 Euro üzerindeyken 2021 sonunda 265 Euro seviyelerine düştü.
Türkiye’de üretilen ve tüketilen pek çok ürünün maliyetinde döviz bazlı girdi (Elektrik, Petrol, İthal, Hammadde ve ana maddeler gibi) olduğu için döviz kurundaki artış bu ürünlerin fiyatını artırdı, asgari ücretin ise değerini düşürdü.
Asgari ücretin değerinin düşmesi çalışan insanların geçim sıkıntısı çekmelerini sağlıyor. Artmakta olan ev fiyatları ve kiraları, Elektrik, Su, Doğalgaz faturaları insanların yaşamını zorlaştırıyor.

- Reklam -