Artvin’de sel felaketi sonrası başlatılan seferberlik sürüyor

0
442

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü geçtiğimiz ay Artvin’de yaşanan sel felaketi sonrası bölgede yaraları sarmak maksadıyla başlattığı seferberliği 7 gün 24 saat mantığıyla sürdürüyor.
24 Ağustos 2015 tarihinde başta Artvin’in Hopa ilçesi olmak üzere Borçka ve Arhavi ilçelerinde meydana gelen yoğun yağış akabinde bölge genelinde önemli heyelanlar ve taşkınlar sonucu doğal afet meydana gelmişti.
Özellikle Hopa’da 6 saat içerisinde 187 kilogram yağış düşmüş ve bu değer şimdiye kadar birim zamanda düşen en yüksek değeri oluşturmuştu. Doğal afetin hemen akabinde aynı gece inceleme ve değerlendirmelerde bulunmak üzere bölgeye giden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise bütün sorumlu birimlere ait yapılacak işler ile alakalı olarak Acil Eylem Planı Tutanağının hazırlanmasını ve imza altına alınmasını sağladı.
ÜLKENİN HER YERİNDEN
MAKİNELER BÖLGEYE SEVK EDİLDİ
Eroğlu’nun hazırlattığı tutanak kapsamında ve talimatıyla DSİ’ce ülkenin dört bir yanından makine, ekipman ve personeller bölgenin afet öncesi günlerine dönmesi ve bu tür bir afetin tekrar yaşanmaması için görevlendirildi. Taşkının olduğu günün gecesinde Trabzon, Kars ve Erzurum bölgelerinden iş makineleri personelleri ile birlikte anında sevk edildi. Daha sonra ise Samsun, Diyarbakır, Van, Ankara, Elazığ, Kayseri, Sivas, Bursa ve Adana bölgelerinden de personelleri ile birlikte iş makineleri gelerek, taşkın bölgesindeki makine parkı oluşturularak çalışmalarına başladı. Toplamda 54 adet araçtan oluşan ve aralarında ekskavatör, dozer, yükleyici, kamyon gibi araçların bulunduğu makine parkı ve personeller ilk etapta Kaymakamlığın oluşturduğu kriz masasından yönetildi. Acil işlerin yapılması sonrası DSİ’in kontrollünde dere yataklarındaki rusubatlar ile aşırı yağış neticesi ile oluşan heyelan malzemeleri ve yıkıntı molozlarının kaldırılması işlerini yürüttü.
DERELERDE RÜSUBAT TEMİZLİĞİ YAPILIYOR-
Halen yürütülen çalışmalar çerçevesinde Arhavi’de Kapistre ve Hacılar Deresi’nde, Hopa’da ise Çamlıköy, Sugören ve Yeşilköy Köyleri, Naşeni Mahallesi, Orta Hopa Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi (Balıklı Deresi), Yoldere ve Başoba Köyleri, Eşmekaya Köyü, Yukarı Kuledibi Mahallesi ve Başköy Köyü ile Sundura Deresi’nde rüsubalar temizleniyor.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz