Ankara Büyükşehir Belediyesi 1 Ocak 2019’dan itibaren Ankara’da Ankaray, EGO, metro ve özel toplu taşıma araçlarında kredi kartı ile seyahat uygulamasına geçecek. Temassız kredi kartları veya banka kartlarına sahip olan vatandaşlar bu uygulamadan yararlanabilecek.

Modern şehirler birbirleriyle her yönden yarışıyor. Bu yarışın zirve yaptığı nokta ise teknolojik gelişmeler. Dünya nüfusunun yarısından fazlası artık büyükşehirlerde yaşıyor. Yöneticiler kalabalık nüfusu şehirlere entegre etmenin yollarını arıyor, yardımlarına ise teknoloji yetişiyor.

Başkent Ankara’da teknolojinin nimetlerinden faydalanarak Ankaralı vatandaşların ve şehir dışından gelen vatandaşların yaşamını kolaylaştırmak için önemli bir adım attı. 2019 yılı itibariyle toplu taşıma araçlarında kredi kartı ile seyahat edilebilecek.

Yeni sistemin tanıtımı Büyükşehir Belediye binasında yapıldı. Yeni sistemin tanıtıldığı törene EGO Genel Müdürü Balamir Gündoğdu, Mastercard Türkiye Genel Müdürü Yiğit Çağlayan, E-Kent Genel Müdürü Ceyhun Kazancı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna katıldı.

‘ULAŞIMDA RAHATLAMA OLDU’

Mustafa Tuna yaptığı konuşmasında: “İş başında olduğumuz günden bugüne kadar Başkentimizdeki toplu taşımada 24 saat kesintisiz hizmet esasıyla yola çıktık. Otobüslerimizin 24 saat, metrolarımızın da gece saat 01.30’a kadar kesintisiz çalışması sağlandı.

Otobüslerimizin sefer sayısı çoğaltılarak daha çok sefer yapıldı. Metrolarda yürütülen çalışmalar sonrası metrolar aktarma olmaksızın sefer yapması sağlandı. Ocak 2017 tarihinden bu zamana kadar yaklaşık iki yıldır ulaşıma herhangi bir zam yapmadık. Ayrıca tek binişlik kartları da 4 TL den 3 TL’ye indirdik. Aynı zamanda özel toplu taşıma araçlarının kullanılmasını sağlayarak vatandaşlarımıza büyük kolaylık getirmiş olduk.

Özel işletmecilerin toplu taşımayı daha sorunsuz sürdürebilmeleri amacıyla yönetmelik mevzuat gibi düzenlemeler yapılmıştır. Özel toplu taşıma araçları ve Başkentray’da ANKARAKART kullanılması sağlanarak toplu taşımada birliktelik sağlanmış oldu. Ankara Belediye sınırının il mülki sınırları olması sonrasında ilçe toplu taşıma araçlarının ihaleleri yapılmış ve vatandaşlarımız daha kaliteli hizmet almaya başlamıştır. Alt ve üst geçitlerde de ulaşımın rahatlaması noktasında da Fen İşleri Daire Başkanlığımız alt geçitleri tamamlayarak vatandaşlarımızın ulaşımına olumlu bir katkı sağlamış oldu. Başkentimizde ulaşımda bir rahatlama meydana geldi.

Bugün tanıtımını yaptığımız uygulama ise artık kredi kartları ve bankamatik kartları ile de vatandaşlarımızın otobüslerde kullanmalarına imkan sağlamış oluyoruz. Bu uygulamanın en önemli gerekçesi Ankaramıza gelen misafirlerimiz ve turistlerimiz Ankarakart’ı temin edecek yeri aramaya ve bulmaya çalışmayacak. Cebinde bulunan kredi kartı veya banka kartı ile ulaşım hizmetini daha rahat bir şekilde almış olacak. Bu uygulama ile büyük bir rahatlık getirmiş oluyoruz.

Dünya’da bazı büyük önemli şehirlerde bu uygulama devam ediyor bu uygulamayı biz Ankara’da ilk defa gerçekleştirerek vatandaşlarımızın kolay ve rahat bir şekilde ulaşımlarını sağlamak üzere bu hizmeti gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

TÜM ÜLKEYE TÜM DÜNYAYA ÖRNEK UYGULAMA

Mastercard Genel Müdürü Yiğit Çağlayan’da yaptığı konuşmada “Bugün Dünya nüfusunun yarısından fazlası şehirlerde yaşıyor şehir yaşamının en önemli konusu da toplu taşıma. Türkiye’de vatandaşlarımıza toplu taşımada neleri değiştirmek istersiniz diye sorduk. Yüzde 70’i yetersiz bakiye sorununu çözmemizi istedi. Biz de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımızın desteği ile temassız kart kabulü uygulamasını Ankara’da başlatıyoruz.

Ankara için bu uygulama çok önemli bir gelişme çünkü hem Ankaralılar hem de Ankara’yı ziyaret eden yabancı ve yerli turistler ceplerindeki temassız kredi kartlarının veya maaşlarını aldıkları banka kartlarını kullanarak toplu taşımadan faydalanabilecekler.

Bugün akıllı şehir dediğimiz bu uygulama Londra, Madrid, Chicago, St. Petersburg gibi çok az sayıda bu uygulama yapılabilmiş durumda. Ankara tüm dünyaya tüm Türkiye’ye örnek olacak bu uygulamayı vatandaşlarına sunuyor ”dedi.

E-Kent Genel Müdürü Ceyhun Kazancı, “E-Kent firması olarak işletmenliğini yaptığımız şehirlerde yaklaşık olarak 12 milyon vatandaşa dokunuyoruz. Vatandaşlarımızın hayatını daha akıllı hale getirmek için daha teknolojik bir hale getirmek için bir takım çalışmalar yapıyoruz. Bu projede çok önemli bir proje. Mastercard ile beraber yürütmüş olduğumuz bu projenin Türkiye’deki tüm şehirlere yayılmasını ve vatandaşlarımızın daha teknolojik daha akıllı şehirlerde yaşamasını temenni ediyorum” ifadelerinde bulundu.

TEMASSIZ KARTLAR NASIL KULLANILACAK

Temassız kredi kartlarının ücret toplama sisteminde kullanılması elektronik ücret toplama sisteminin kullanım kolaylığına katkı sağlayan, yolcu konforunu üst seviyede tutulmasını hedefleyen ödeme yöntemidir. Dünyada milyonlarca kişi toplu taşıma ödemelerini temassız kredi kartları sayesinde, banka ve kredi kartıyla yapabilmektedir.

Toplu taşımada temassız kredi kartları uygulaması başkentte validatöre yaklaştırılarak, toplu taşıma ödemeleri yapılacaktır. Her binişte elektronik ücret toplama sisteminde kullanılmakta olan tek binişlik bilet fiyatı üzerinden ücret alınacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz