Artan iş kazaları, uyarı levhaları satışlarını arttırdı

373

Türkiye’de son yıllarda artan ölümlü ve yaralamalı iş kazaları ile  birlikte bu alandaki uyarı levhalarının satışlarının da arttığı ifade edildi

Cafer ZENGİN/KAYSERİ – Kayseri’de Camii Kebir Mahallesi’nde tabela ve diğer görsel ürünler işi ile uğraşan Mert Hattat, artan iş kazaları ile birlikte uyarı levhalarına talebin de arttığını söyledi. Bu konuda her iş koluna yönelik uyarıcı resimli levhaların ve diğer bazı yazıların bulunduğunu dile getiren Hattat, şöyle dedi:

“Konu ve iş koluna göre uyarıcı levhalar var. Bu levhalar fosforlu ya da düz, sade şekilde hazırlanıyor. Fosforlular daha belirgin olduğu için en çok onlar tercih ediliyor. Ne yazık ki ülkemiz iş kazaları konusunda kötü bir görünüme sahip. Bu nedenle işverenler de artık bu konuya dikkat ediyor ve önleyici tedbir olarak faaliyet gösterdikleri alanlara göre levhaları çalışma alanlarına asıyor.”
Bazen uyarıcı bir levhanın hayat kurtardığını da ifade eden Hattat, levhaların yanmayan, ıslanmayan yani dışarıdan gelebilecek müdahalelerde silinmeyecek ya da başka zararlar görmeyecek, sağlam maddelerle hazırlanması gerektiğini söyledi. Uyarı levhalarının yalnız işçileri değil, okuyan herkesi bilgilendirdiğini belirten Hattat, fiyatlarında levhaların ebat ve kalitesine göre, 5- 20 TL arasında değiştiğini kaydetti. (DHA)