Araplar uzaya göz dikti

51

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, sevmediğim Arap ülkelerinin en başında gelirler. Maalesef sadece İslamiyet’i benimsemek yerine, Arap kültürü ve ahlâkını kısmen de benimsediğimiz için hala davranış bozukluklarımız var.

Tabi ki ahlaki açıdan tüm hatalarımızı Araplara yüklemek istemiyorum ama bunun payının büyük olduğuna da inanıyorum.
Yıllarca yaşadığım ülkelerde tanıdığım bu Arap ya da Araplaşan insanlarda karşılaştığım ortak davranışlar var. Merhaba dedikten sonra hemen başlarlar yüzünüze gülmeye, kesinlikle tutmayacakları sözleri vermeye, sanki 40 yıllık dostu gibi, davranmaya. Kısaca aşırı samimiyetle ayaklarınızı yerden kesip, ertesi günü ortadan kaybolurlar.

Bu bir kültür gibi, yüzünüze karşı söyleyemedikleri için arkanızdan dolap çevirirler. Osmanlı’ya da böyle yapmışlardı ya, saygıyla, dilbazlıkla Osmanlının gönlünü fethedip sırtından hançerlediler. Birbirlerini de böyle kandırıp kazık atıyorlar ya işte, oradan anlayın. Bütün Arap ülkelerini kastetmiyorum elbette ama büyük bir kısmı maalesef böyle.

Özellikle son Kudüs olayında yaptıkları sinsi pazarlığın ortaya çıkması ile birlikte gözümden daha da düştüler. Hala ortaya çıkıp tek kelime etmedi, ne Suudi Arabistan ne de BAE. Ne de Mısır
Bunların iki yüzlüğe ise hazır değildim. İşin en acı tarafı, sebebini anlamadığım bir şekilde Allah bunlara cömert davranmış. Hak ettiklerine hiç inanmadığım bir biçimde, dünyanın en büyük petrol yataklarını onlara vermiş. Zaten hiç çalışkan olmayan bu insanlar, petrolün getirdiği servetle birlikte daha bir rehavetle İslam âlemine önderlik etmeye kalkıyorlar. Amerika’yı Her konuda takip ettikleri için şimdi bir de uzaya göz dikmişler.
Mars’ta bir üs kuracaklarmış. Hayırlı olsun!

Tabi bilimle alakaları olduğundan değil, bilimsel araştırmalar yapacak projelerden uzak, uzayda yaşayabilecekleri bir şehir kurmayı planlıyorlarmış. Şimdilik 600 kişilik bir şehir planladıklarına göre, prensler ve ailelerine yetecek kadar bir yer. Yoksa yetmez mi? Yetmezse de biraz sıkış-tepiş, yaşarlar artık.
Paranın verdiği dozla insanların hayal dünyaları tavan yapıyor. Ama biliyorsunuz zengin Arap ülkelerindeki bütün projeleri Avrupalılar yapar onlar sadece parasını öderler. Fikirlerini beyan ettikleri projelerde de görüyoruz ne renkler, ne de mobilyalar uyum içinde.
Para onların tabi, istedikleri gibi harcarlar sözümüz yok, ama saygımız da yok, olmamalı da. Hangi dinden olursa olsun din kardeşini satan adamın bana göre kimsenin gözünde ve kalbinde yeri yok! Bu arada şimdiden astronot arıyorlarmış