Ana Sayfa Güncel Haberler Arakanlı Müslümanların göz yaşartan kaçışları

Arakanlı Müslümanların göz yaşartan kaçışları

-

Arakanlı Müslümanların göz yaşartan kaçışları sürüyor

Myanmar ordusunun ve Budistlerin zulmünden kaçmak için büyük bir mücadele vermeyi sürdürüyor. 2 genç Arakanlının yaşlı annelerini Myanmar dağlarından kaçırarak Bengladeş’e getirirken verdiği mücadele ise dikkat çekiyor.

Arakanlı Müslümanların göz yaşartan kaçışları sürüyor. Evlerinin Budistler tarafından yakıldığını ve akrabalarından birçok insanın da hayatını kaybettiğini anlatan Muhammed Ali ve Zübeyr Ali kardeşler annelerini omuzlarına aldıkları bir sopaya bağladıkları bir sepetin içinde taşıyarak kaçırdılar.

Annelerinin hasta olmasına rağmen yanlarına sadece ona yetecek kadar yiyecek alarak yola çıktıklarını dile getiren iki kardeş defalarca annelerinin kendilerine “Evlatlarım sizlerin beni bırakın gidin, bundan sonra yaşamanın bir anlamı yok benim için. Siz gidin canınızı kurtarın.” dediğini, söyledi. Yaşlı annenin ise konuşmaya bile takatı kalamazken, kurtulduğu için Allah’a şükrederek oğullarına dua ediyordu.

Myammar’dan kaçan diğerleri gibi yalın ayak kampa ulaşan kardeşler, evleri yakılırken sadece annelerini dışarıya çıkabilmişler ve ardından zorlu yolculukları başlamış. Günlerce ormanın içerisinde yürüyen kardeşler Myanmar’ın Bakdhuna bölgesine kadar gelebilmişler.

Ancak Myanmar askerlerinin yollara mayınlar döşediğini söyleyen kardeşler, mayın döşenmemiş bölgelerden kılavuzlar aracılığıyla nehrin karşı kıyısı Bengladeş’in Shehpori kasabasına geçmeyi başarmış.

Arakanlı Müslümanların göz yaşartan kaçışları sürüyor
Arakanlı Müslümanların göz yaşartan kaçışları sürüyor

İki genç ve yaşlı anne sepette geçen yolculuğunun ardından tüm Myanmar’dan kaçarak gelenler gibi herhangi bir kampa yerleşecek ve şayet bir çadıra sahip olurlarsa kendilerini şanslı sayacaklar.

Bu zorlu yolculuk boyunca yaklaşık 3 bin kişi yollarda hayatını kaybetti, ya da Myanmar ordusu askerleri, Budistler tarafından öldürüldü.

DİYANET VAKFININ YARDIM KAMPANYASI

“Müslüman, Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, haksızlık yapmaz, onu düşmana teslim etmez. Müslüman kardeşinin ihtiyacını gideren kimsenin Allah da ihtiyacını giderir.” (Buhârî, Mezâlim 3)

2012 yılında Myanmar’da Budistlerin saldırıları sonucu topraklarından ayrılmak zorunda kalan ve komşu ülkelere sığınan Arakanlı Müslümanların yardım çağrıları devam ediyor. Türkiye Diyanet Vakfı olarak son 5 yıldır Arakanlılara yönelik insani yardım, Ramazan faaliyetleri, Kurban faaliyetleri ve eğitim çalışmaları kapsamında 11.920.192 TL tutarında yardım faaliyeti gerçekleştirdik.

ARAKANLI ÖĞRENCİLERE EĞİTİM DESTEĞİ VERİYORUZ

Bununla birlikte eğitim ve kültür hizmetleriyle, topraklarından sürülüp mülteci durumuna düşürülen Arakanlı Müslümanların çocuklarının yanında olduk. Uluslararası Malezya İslam Üniversitesi, Bangladeş Uluslararası Chittagong İslam Üniversitesi ve Türkiye’de İstanbul, Konya ve Kayseri’de bulunan Uluslararası İmam Hatip Liselerinde ve Ankara Üniversitesinde Arakanlı öğrencilerimiz Vakfımızın desteğiyle eğitimlerini  sürdürmektedir.

Bangladeş, Malezya, Pakistan ve Türkiye’de toplam 4.134 Arakanlı öğrenciye eğitim desteği verilmekte ve bu öğrencilerimizin bütün masrafları vakfımız tarafından karşılanmaktadır.

ARAKAN’IN GELECEĞİNE YATIRIM YAPIYORUZ

Her biri özel olarak seçilen Arakanlı öğrencilerin, Arakan meselesini savunabilecek ve bu sorunun çözümüne katkı sunabilecek, bunu dünya ile paylaşabilecek iletişim, hukuk, tıp alanında etkin kişiler haline getirmek Vakfımızın temel gayelerinden birisidir.

Bu anlamda eğitim masraflarını karşıladığımız her Arakanlı öğrencimizden mezun olduklarında Arakan meselesine katkı sunmaları ve ülkelerini unutmamaları istenmektedir.

YAŞANAN ŞİDDETİ AÇIKLAYACAK KELİMELER YOK

BM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Arvidsson’un dediği gibi “Myanmar’da yaşanan şiddeti açıklayacak kelimeler yok.” Tüm insanlığı Arakanlı kardeşlerimizin durumuna duyarlı olmaya ve ellerinden geldiği kadar mazlum Arakan müslümanlarına yardım elini uzatmaya, onların ihtiyaçlarına destek olmaya çağırıyoruz.

Bu Haberler Kaçmaz!

Yeni açıklanan rakamlara göre, Game of Thrones’un birinci bölümü ilk 24 saat içinde yasa dışı yollarla 55 milyon kez izlendi.

Game of Thrones hayranları büyük bir siber riskle karşı karşıya

Yeni açıklanan rakamlara göre, Game of Thrones’un birinci bölümü ilk 24 saat içinde yasa dışı yollarla 55 milyon kez izlendi.

SONSÖZ ÖZEL HABER VE RÖPÖRTAJLAR

ASMMMO Başkanı Ali Şahin’den önemli uyarı ekonomiye odaklanmalıyız

Ekonomik koşulların tüm topluma zarar verdiğini belirten Ankara Serbest Muhasebeci ve Malı Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Ali Şahin, "Gerekli önlemler alınmazsa uzun vadede ülke olarak büyük bir sıkıntı yaşayacağız"
Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.

Öz Taşıma İş Sendikasından Mansur Yavaş’a Tam Destek

Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.
Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.

Yerli ve Milli Destekli Dijital Dönüşüm Şart

Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.