Manisa’da yıllarca tornacılık yaptıktan sonra, çocukluğundan beri ilgi duyduğu antika eşyaların ticaretine başlayan 60 yaşındaki Raşit Özdoğan, elindeki bazı kıymetli antikaları satmaya kıyamıyor.

Şehzadeler’in Çarşı Mahallesi’ndeki küçük dükkanında antika eşya ticareti yapan Raşit Özdoğan, 15 yıl önce Bağ Kur’dan emekli olunca tornacılık mesleğini bırakıp, çocukluğundan beri ilgi duyduğu antikacılığa başladığını söyledi. Dükkanında 150- 200 yıllık eserler olduğunu anlatan Özdoğan, Osmanlı döneminden kalan evraklı yeniçeri ağası kılıcı, süvari kılıcı ve Yahudilerin kültürel mirası olan 200 yıllık parohetleri özenle sakladığını belirtti.

‘MÜŞTERİ SEÇİYORUM’

MANISA’DA 60 YASINDAKI RASIT OZDOGAN, TORNACILIKTAN SONRA ANTIKACILIK YAPMAYA BASLADI. BIRBIRINDEN DEGERLI ESERLERI ELINDE BULUNDURAN OZDOGAN, BAZILARINI SATMAYA KIYAMADIGINI SOYLEDI. (FOTO:NERMIN UCTU / MANISA,DHA)

Bu işin kendisinde tutku olduğunu vurgulayan Özdoğan dükkanında 130 yıllık saatler, radyolar, dikiş makineleri, ilk çıkan bebek arabaları, eski kaset çalarlar olduğunu kaydetti. Özdoğan şunları anlattı:

MANISA’DA 60 YASINDAKI RASIT OZDOGAN, TORNACILIKTAN SONRA ANTIKACILIK YAPMAYA BASLADI. BIRBIRINDEN DEGERLI ESERLERI ELINDE BULUNDURAN OZDOGAN, BAZILARINI SATMAYA KIYAMADIGINI SOYLEDI. (FOTO:NERMIN UCTU/MANISA,DHA)

“Bazen kötü durumda olan objeler geliyor. Onları zevkle tamir ediyorum. Bu işi sevmeden yapamazsınız. Bazı antikalar var kıyamıyorum satmaya. İstemeye istemeye bazılarını satmak zorunda kalıyorum. Ama bazılarını da satmıyorum. Müşteri de seçiyorum. Her kişiye satmıyorum. Bazı objeleri de vermek istemiyorum. ‘Birileri ailesine bu eserleri bırakmamış, ben bırakabilirim’ diye düşünüyorum.”

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz