• Haberler
Ana Sayfa Kültür-Sanat Haberleri Antika'cı ama, bazı eşyalara kıyamıyor

Antika’cı ama, bazı eşyalara kıyamıyor

-

Manisa’da yıllarca tornacılık yaptıktan sonra, çocukluğundan beri ilgi duyduğu antika eşyaların ticaretine başlayan 60 yaşındaki Raşit Özdoğan, elindeki bazı kıymetli antikaları satmaya kıyamıyor.

Şehzadeler’in Çarşı Mahallesi’ndeki küçük dükkanında antika eşya ticareti yapan Raşit Özdoğan, 15 yıl önce Bağ Kur’dan emekli olunca tornacılık mesleğini bırakıp, çocukluğundan beri ilgi duyduğu antikacılığa başladığını söyledi. Dükkanında 150- 200 yıllık eserler olduğunu anlatan Özdoğan, Osmanlı döneminden kalan evraklı yeniçeri ağası kılıcı, süvari kılıcı ve Yahudilerin kültürel mirası olan 200 yıllık parohetleri özenle sakladığını belirtti.

‘MÜŞTERİ SEÇİYORUM’

MANISA'DA 60 YASINDAKI RASIT OZDOGAN, TORNACILIKTAN SONRA ANTIKACILIK YAPMAYA BASLADI. BIRBIRINDEN DEGERLI ESERLERI ELINDE BULUNDURAN OZDOGAN, BAZILARINI SATMAYA KIYAMADIGINI SOYLEDI. (FOTO:NERMIN UCTU / MANISA,DHA)
MANISA’DA 60 YASINDAKI RASIT OZDOGAN, TORNACILIKTAN SONRA ANTIKACILIK YAPMAYA BASLADI. BIRBIRINDEN DEGERLI ESERLERI ELINDE BULUNDURAN OZDOGAN, BAZILARINI SATMAYA KIYAMADIGINI SOYLEDI. (FOTO:NERMIN UCTU / MANISA,DHA)

Bu işin kendisinde tutku olduğunu vurgulayan Özdoğan dükkanında 130 yıllık saatler, radyolar, dikiş makineleri, ilk çıkan bebek arabaları, eski kaset çalarlar olduğunu kaydetti. Özdoğan şunları anlattı:

- Reklam -

MANISA'DA 60 YASINDAKI RASIT OZDOGAN, TORNACILIKTAN SONRA ANTIKACILIK YAPMAYA BASLADI. BIRBIRINDEN DEGERLI ESERLERI ELINDE BULUNDURAN OZDOGAN, BAZILARINI SATMAYA KIYAMADIGINI SOYLEDI. (FOTO:NERMIN UCTU/MANISA,DHA)
MANISA’DA 60 YASINDAKI RASIT OZDOGAN, TORNACILIKTAN SONRA ANTIKACILIK YAPMAYA BASLADI. BIRBIRINDEN DEGERLI ESERLERI ELINDE BULUNDURAN OZDOGAN, BAZILARINI SATMAYA KIYAMADIGINI SOYLEDI. (FOTO:NERMIN UCTU/MANISA,DHA)

“Bazen kötü durumda olan objeler geliyor. Onları zevkle tamir ediyorum. Bu işi sevmeden yapamazsınız. Bazı antikalar var kıyamıyorum satmaya. İstemeye istemeye bazılarını satmak zorunda kalıyorum. Ama bazılarını da satmıyorum. Müşteri de seçiyorum. Her kişiye satmıyorum. Bazı objeleri de vermek istemiyorum. ‘Birileri ailesine bu eserleri bırakmamış, ben bırakabilirim’ diye düşünüyorum.”

- Reklam -

Güncel Haberler

Danıştay’ın Son Kararı İle Naylon Fatura Yaygınlaşır Endişesi!

Vergi inceleme elemanları tarafından mükelleflerin defter ve belgelerin incelenmek için istemeleri halinde mükellefler vergi ödevleri gereği ibraz etmek zorundadırlar.

Türk tipi başkanlık sistemi

Özellikle yandaş basın, Tayyip Erdoğan için BAŞKAN sıfatını kullanmaya devam ediyor. Ben şahsen CUMHURBAŞKANI sıfatının daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Bilgi çağı nedir?

Dünya gezegeninde yaşayan canlılar arasında hiç şüphe yoktur ki insan en gelişmiş türdür ve gezegendeki canlı türleri arasında piramidin en üst basamağında yer almaktadır.

Kefere Sarraf ve Eski Kudüs Kadısındaki Alacağı

1808 yılının Eylül ayı. İstanbul sarrâflarından (banker) bir gayrımüslim, eski Kudüs kadısı Paşmakçızâde Nâkid Efendi’ye verdiği 4.280 kuruş alacağını bir türlü tahsil edemiyordu.

Dünyaca ünlü modele dudak uçuklatan hediye

Dünyaca ünlü rapçi Travis Scott, geçtiğimiz gün 22'nci yaşını kutlayan sevgilisi Kylie Jenner'a dudak şeklinde bir kolye hediye etti.

Türkiye’nin son 119 yıllık istatistikleriyle deprem gerçeği

Türkiye'de son 119 yılda meydana gelen ve resmi kayıtlara göre 86 bin 456 kişinin hayatını kaybettiği depremler, yıkıcı etkiyi gözler önüne seriyor.

Bu Haberler Kaçmaz

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz