Antep’ten fıstık toplamak için Manisa’ya geliyorlar

0
242

MANİSA’da Yuntdağı bölgesinde Antep fıstığı hasadına başlayan çiftçiler, bu yıl Gaziantep’te Antep fıstığı rekoltesinin düşük olmasından dolayı, kurutulmuş fıstığın kilo fiyatının 28 ile 30 liraya çıkmasını bekliyor. Antepliler, bu sene kentlerinde az olan fıstık hasadı için Manisa’ya geliyor.

Gaziantep yöresine özgü Antep fıstığı, Manisa’nın Yuntdağı bölgesindeki üreticilerin yüzünü güldürdü. Bu yıl Gaziantep’te rekoltenin düşük olduğunu anlatan üreticiler, Manisa’da yetişen fıstığı almak için tüccarların Gaziantep’ten geldiğini söyledi. Her yıl ağustos ve eylül ayları arasında hasadı yapılan Antep fıstıklarını toplamak için fıstık ağaçlarının tepelerine çıkan kadınlar salkımlardan tek tek fıstıkları toplayıp, ayıkladı. Tarladaki ağaçlardan toplanan fıstıklar, makinelerde kabuklarından ayıklanıp, sergilerde güneşin altında kurumaya bırakıldı. Yaklaşık 10 gün güneşte bekleyen fıstıklar kurutulduktan sonra çuvallanarak satışa hazırlanıyor. Yörede 1963 yılından itibaren başlayan Antep fıstığı yetiştiriciliği, bölgede sıklıkla bulunan menengiç ağaçlarının aşılanması ile yaygınlaştı. Birçok kişinin geçimini sağlayan Antep fıstıkları yıllık yaklaşık 400 ton civarında toplanıyor. Üreticilerden Engin Keskin, topladıkları fıstıkların başında 24 saat nöbet tuttuklarını anlattı. Fıstıkları toplarken dikkatli olunması gerektiğini söyleyen Keskin, gelecek yılki verimi düşürmemek için özleri kırmamak gerektiğini dile getirdi. Keskin, “Antep fıstıklarını toplamaya başladık. Tarlada işçilerle ağaçların dibine çul serip topluyoruz. Toplandıktan sonra makinede su ile yıkıyoruz. Aynı üzüm sergisi gibi fıstıkları güneşin altına seriyoruz. Antep fıstığının işçiliği zordur. Gece gündüz başında nöbet tutuyorum. Kurutup çuvallara koyuyoruz. Daha sonra Antep’ten gelen tüccarlara satıyoruz” dedi. Antep fıstığının merkezinin Gaziantep olduğunu ancak yıllardır Gaziantep’ten tüccarların Manisa’ya geldiğini kaydeden Keskin, bu yıl o yörede rekoltenin düşük olması nedeniyle talebin daha fazla olduğunu söyledi. Keskin, “30-40 yıldır tüccarlar geliyorlar. Manisa yöresinde bölge bölge verim iyi. Ancak çoğu fıstıkların içi boş. Verim şu anda yüzde 40 civarında. Antep’te bu sene fıstık yok. Bu yıl fiyatların yüksek olmasını bekliyoruz. Kurutulmuş olarak geçen yıl  kilosu 17 liraya fıstıkları satmıştık. Bu yıl fiyatların 28-30 lira olmasını bekliyoruz” dedi.

FISTIK TOPLAMAK İÇİN ANTEP’TEN GELİYORLAR

5 işçisi ile birlikte fıstık toplamak için Antep’ten gelen Müslüm Çelik, “Gaziantep’te 10-15 gündür fıstık toplanıyor. Ama Antep’te fıstık bu sene yok. Şanlıurfa tarafında ve Manisa’da var. Yaş fıstık fiyatları şu anda Gaziantep’te 13-15 lira arasında. Geçen yıllara göre fiyatların yükselmesi lazım. 5 gündür Manisa’da fıstık topluyoruz, 1 ay devam edeceğiz” dedi. Gaziantep fıstığının daha yağlı olduğunu ve kuruyemiş olarak kullanıldığını söyleyen Çelik, Manisa’da yetişen fıstığın genelde iç olarak baklavalarda kullanıldığını dile getirdi. Antep’ten işçi olarak gelen Mehmet Akpınar da, Antep yöresinde fıstığın az olduğunu ve para kazanmak için geldiğini söyledi.

- Reklam -

 

 

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz