ANODER’den Otonomi’ye tatlı rakip!

213

ANODER Başkanı İlkay Kalkan, “İvedik’te aldığımız ticari arazinin bize maliyeti 54 milyon TL oldu.”

ANODER (Ankara Oto Galericiler Derneği) Başkanı İlkay Kalkan, “Buraya da ortalama 150 milyon TL bir yatırımımız olacak ve buraya 150 dükkânlı bir tesis yapacağız. Arazi alımımızda İvedik Sanayi Başkanı Hasan Güntekin’de bize yardımcı oldu” dedi.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte seri üretim de hızlanıyor. Otomobil sektörü de gelişen teknolojiden nasibini almış durumda ve her yıl milyonlarca araç piyasaya sürülerek trafikteki yerini alıyor. Kredi alımlarının kolaylaşması vatandaşların bir şekilde istedikleri araca sahip olmalarına olanak sağlıyor. Bir sektör var ki tüm bu gelişen teknolojiye rağmen asla yerini kaybetmiyor. O sektör oto galericiliği. İkinci el araç almak isteyen vatandaşların hem internet sitesinden hem de birebir gidip görerek araç almalarını sağlayan galericiler tüm zorluklara rağmen mesleklerini yürütmeye çalışıyor.

Ankara Oto Galericileri Derneği Başkanı İlkay Kalkan ile derneğin yaptığı son çalışmaları ve İvedik’ te aldıkları arazi üzerine yapacakları ikinci oto galeri site projesi üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Kalkan: hayalimizi gerçekleştirmek için arsamızı aldık

İlkay Kalkan, “ANODER olarak hayalimizi gerçekleştirmek için sonunda arsamızı aldık. Daha önce arsa almak için de arsa almadık. İvedik Organize Sanayi’sinden 25.320 metrekare bir arsa aldık. Eskiden bize bir yere gitmemek için arsa almıyor amaçları farklı diyorlardı. Biz şimdi yerimizi aldık projeler üzerinde çalışıyoruz.Proje üzerinde de karar verirsek inşaat ruhsatımızı alacağız ve en kısa süre içerisinde de inşaatımıza başlayıp bir yıl içerisinde bitirmeyi düşünüyoruz.

ANODER olarak 400 üyemiz var ama kooperatif olarak 150 üyemiz var. Fakat bize üye olan çoğu esnafımız şu an açıkta.

Projemiz gerçekleşip hayata geçtikten sonra hepimiz kendi yaptığımız yerde ticaretimizi sürdüreceğiz. Arazinin bize maliyeti 54 milyon TL oldu. Buraya da ortalama 150 milyon TL bir yatırımımız olacak ve 150 dükkânlı bir tesis yapacağız. Arazi alımımızda İvedik Sanayi Başkanı Hasan Güntekin Bey de bize yardımcı oldu” dedi.

Kalkan, “Esnafın önü kesilmemeli. Biz esnaflar olarak ekmeğimizin peşindeyiz. Aldığımız arazi ticari parsel, inşaat yapmamak için hiçbir engel yok. Sadece inşaatımız bittiği zaman çalışma ruhsatı alacağız. Bizim amacımız belli çünkü biz burada ticaret yapıp vergi ödeyeceğiz, işçi çalıştırıp bir katkı sağlayacağız. Ankara’da ilk açılan yer olan büyük galericiler sitesi amacından çıktı. Çünkü orda yüz tane esnaf varsa geri kalanı yatırımcı durumunda. Bize kayıtlı esnaflara belediye izin vermediği için esnaflarımız farklı alanlarda iş yapıyor olarak görünüyor. Bizde ANODER olarak bu eksiklikleri gidereceğiz. Amacımız böyle sitelerin yapılması ve Ankara gibi büyükşehrin kalkınmasıdır. Bu işi yapan herkes birbirine destek vermeli ve birbirini engellememelidir.”

ANKARA’YA İKİNCİ OTO GALERİ SİTESİ GELİYOR
ANKARA’YA İKİNCİ OTO GALERİ SİTESİ GELİYOR

Kalkan,” Otonomi yöneticileri bir site daha yapılacaksa yine Çubuk yolu üzerinde yapılsın farklı yere yapılmasın diyorlar. Buraya yaptığımız yatırımlar düşmesin diyorlar. Buraya daha önce oto sitesi yapılmadan önce Ankara’da on yedi noktada ticaret yapılıyordu. Yani endişe verecek bir durum söz konusu değil. Yeni belediye başkanımız Dr. Mustafa Tuna’yı Sincan’da belediye başkanlığı yaparken ANODER olarak ziyaret etmiştik. O zaman da fikrimize sıcak bakmıştı. Yeni başkanımızın söylemlerine baktığımızda kapımız herkese açık diyor. Bu durumda bize güven veriyor.

Kısmet olurda bu ay içinde bir görüşmemiz olursa gerekli açıklamaları ve projemizi başkanımıza sunacağız.

“Galericilerin diğer bir sorunu da kriterleri yerine getirsen de bayi değilsen dükkân açamıyorsun ve bayi değilsen açılan oto sitesine gideceksin diyorlar. Bizde kendi yerimize gidip işimizi yapacağız. Kimse bizim ekmeğimizle oynamasın”.

Kalkan, “Bizler galericiler olarak aldığımız araçları sanayiye gönderiyoruz. Bizlerin kaportacıyla, mekanikçiyle, elektrikçiyle işi oluyor. İvedik’te arazi almamızın sebebi de budur. Çünkü tüm sanayi bölgelerine yakın ve o bölgedeki esnafta oraya gelmemizi istiyor. Biz oraya yatırım amacıyla değil pazar ortamı yaratmak amacıyla gidiyoruz. Çevremize zarar değil katkı yapmak istiyoruz. Bizim dışımızda da bir oto sitesi yapılacaksa yapılsın biz ANODER olarak destek veririz. Biz tesisimizi açtığımızda herkes buradan yararlanacak. Bizim amacımız Otonomi’yi geçmek değil fakat aramızda tatlı bir rekabet olacaktır. Bu rekabetin sonunda müşteri kazanacak. Bizler müşterimizi mağdur etmeyeceğiz.

Kalkan,” Bizim tesisimiz yapıldıktan sonra yönetim, idari alanda bir disiplin olacak. Bir alışveriş olduğunda bir sıkıntı duymayacak ve gönül rahatlığıyla arabasını alabilecek. Biz o güveni vereceğiz. Bizler işi günlük düşünmeyeceğiz ileriyi düşüneceğiz. Araba alım satımda güvenli ikinci el yeri olacak. Bizler işimizi seven galericiler topluluğuyuz. Kısacası her şeyi resmi belgelere sunarak ticaretimizi yapmak istiyoruz.

Galericilere de bir standart gelecek

Yakın zamanda galericilere de bir standart gelecek. Her önüne gelen galericilik yapamayacak. Galericilik yapmak isteyen sınava girip belge alacak. Bu bizim meslek açısında olumlu bir durum. Çünkü geçmişte bu mesleği kötü yönde kullanan kişiler olmuş. Diğer bir sorunumuzda internet sitelerinde araba yayınlama fiyatlarında yaşıyoruz. Geçen sene 1800 TL ye ilan verirken şimdi 3800 TL ye ilan vereceğiz. Yani bir yıl için de yüzde yüz elli zam gelmiş. Bu internet siteleriyle tüm esnafın sıkıntıları var. Bu işi yapanların bize yardımcı olmaları gerek. Bu sektörle ilgili karar alınırken esnaflar mağdur olmasın” dedi.

Otonomiyi yapanlarında özel teşebbüs olduğunu söyleyen Kalkan, ” TOKİ’den alındı ve burası galerici esnafıyla doldurulacak ve vergi levhası olunacak denilmişti. Orada şimdi 100 tane galerici var diğer kalanı da yatırımcı oldu. Yatırımcı çok olduğu için otonomiyi dolduramadılar ve esnafı zorla götürmek istediler. Bizim tesisimizde böyle bir durum söz konusu yapılmayacak. Bizim amacımız gerçek galerici esnafıyla ticaretimizi yapmak”.

Kalkan,” Otomotiv ticareti zevkli ve keyif veren bir sektördür. İnsanlar iyi günde araba alıp, kötü günde arabalarını satıyorlar.

Bizler de galericiler olarak piyasayı kurmakta zorluk çekiyoruz. ÖTV’yi gelen zamdan, kur farkından dolayı fiyatlar çok yüksek. Yeni fiyatlara bakıp ta ikinci el piyasasını oluşturmak çok zor. İnternet üzerinde sanal bir ortam oluyor. Bu işin mutfağını oluşturan biziz. Eskiden ikici el araba satışını bayiler yapmazdı. Şimdi her bayi ikici el araba satışı yaparak kendi filosunu kurdular. Burada bir haksızlık var. Biz galericileri bir yere topluyorsunuz fakat ikinci el araç satan bayilere merkezde satış yapmasına izin veriyorsunuz. Onlarda o zaman ikici el araçlarını satabilecek oto siteleri yaptırsın ve orada toplansınlar. Adil olunacaksa böyle adil olunsun. Taşlar yerine düzgün bir şekilde oturursa hiç kimse rahatsızlık duymaz. Zaten satışlarımızın geneli internet üzerinden oluyor. Böyle oto sitelerin yapılması galericilerin denetimin sağlayacak ve bir arada güven duygusunu müşterilere verecek”.

Kalkan, ” Bizim de artık arabada yerli marka değeri olması gerekiyor ve üretimimizin olması gerekli. Dünyaya baktığınızda here yerde bir araç üretiliyor bizim bu konuda hiçbir eksiğimiz yok. Bu konuda ANODER olarak devletimizin yanındayız. Kendi ayaklarımızın üzerinde durmamız gerekiyor. Dışa bağımlılığımızı azaltmamız gerekiyor. Bu durumda çalışarak üretilerek yapılıyor” diyerek sözlerini noktaladı.