Ana Sayfa Güncel Haberler Ankaralılar Kandırıldı mı?

Ankaralılar Kandırıldı mı?

-

Kanal Ankara ihalesini Gökçek yaptı, Mustafa Tuna iptal etti.


İmrahor vadisindeki 7 köyün 5 milyon metrekare tutarındaki meraları, “Kanal Ankara” yapılacak sözü üzerine Ankara Büyükşehir Belediyesinin mülkiyetine geçti. Melih Gökçek 1. Etap ihalesini yaptı ve projenin yapımına başlanacaktı ki görevden alındı.

Başkanlığa atanan Mustafa Tuna gazetemize verdiği ilk demecinde, “ihaleyi ve projeyi iptal ettik, belediyede tek kuruş para yok” dedi.

Bu haberin yayınlanması üzerine Başkan Tuna’ya baskı oluşunca Genel Yayın koordinatörümüz Orhan Uğuroğlu’nu arayan Tuna, “Bu ihaleyi bir bütün olarak tek seferde yapacağız. İptal etmedik” dedi.

Çankaya’nın merkezine sadece 3-4 kilometre mesafede yer alan İmrahor Vadisindeki 7 mahallenin 30 yıllık imar bekleyişi devam etmeye başladı.

Alınan bilgiye göre Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun projenin revizesini öngören ve Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin onayına sunulan rapor, mecliste oy birliğiyle kabul edildi.

Bayram Gültekin, Cafer Külahlıoğlu ve Orhan Uğuroğlu başkan Mustafa Tuna’yı ziyaret ettiler ve Kanal Ankara projesi ile Karataş ve İmrahor vadisinin imar planını sordular. Başkan Tuna, “Talimat verdim imar çalışması başladı” dedi ama şu ana kadar hiçbir çalışma yapılmadı.

AK Parti’nin 2014 yerel seçim vaatleri arasında Kanal Ankara Projesi yer alıyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye eski Başkanı Melih Gökçek, seçim maratonu bitene kadar gittikleri her mitingde bu projeyi övünerek anlattılar.

Ancak Mustafa Tuna’nın yerine AK Parti 31 Mart yerel seçiminde Mehmet Özhaseki’yi aday gösterdi.

Özhaseki Ankaralılara Kanal Ankara projesinden hiç bahsetmedi ama Çevre ve Şehircilik Bakanlığının TOKİ ihalesi ile “İmrahor Vadisi Millet Bahçesi 1. Etap” olarak 11 kilometrelik projenin sadece 1,2 kilometre uzunluğunda yeni bir proje olarak açıkladı.

Bu dev projenin iptal edilmesi ve yerine sadece 1,2 kilometre uzunluğunda çok küçük bir alanın “Millet Bahçesi” olarak yapılmasını muhtarlar, “kandırıldık, aldatıldık, arsalarımız değer kaybetti beklentilerimiz boşa çıktı” diye eleştirdiler.

İmrahor Vadisinde yer alan, Mühye, Yakupabdal,  Karataş, Boztepe ve Orta İmrahor, Yukarı İmrahor, Aşağı İmrahor mahallelerinin vatandaşları aldatılmış oldu.

Ayrıca bölgeye önemli bir turizm yatırımı yapılacağını duyan ve inanan yatırımcıların beklentileri de boşa çıkmış oldu.

Gazetemizi arayana muhtarlar, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a güvendik. Gökçek başkan bu projeyi sahiplenir ve Ankara’ya yeni bir değer katacağına inanırken yerine atanan Mustafa Tuna da çıktığı televizyon yayınlarında ve demeç verdiği gazetelerde bu dev projenin bir bütün olarak yapılacağını açıklamıştı.

Ankaralılar şimdi bu büyük Kanal Ankara projesinin AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki ve CHP- İyi Parti başkan adayı Mansur Yavaş tarafından benimsenerek hedef projeler içerisine alınmasını bekliyorlar.

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Mehmet Akgün
Mehmet Akgünhttps://sonsoz.com.tr
2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun olup, Sonsöz Gazetesi'nde 2017 Mart ayından beri aktif gazetecilik yapmakta...

Bu Haberler Kaçmaz!

Google blog servisini kapatıyor

Google, blog yönetim aracı olarak bilinen Blog Compass isimli uygulamasını çok fazla ilgi görmediği gerekçesiyle kapatma kararı aldı.