Ankara Kızılay da trafiğin yoğun olduğu caddelerde vatandaşlar üst geçitleri kullanmıyor. Yayaların üst geçitleri kullanmaması hem trafiği tehlikeye sokuyor hem de yayalar kendi güvenliklerini tehlikeye atıyor.

Ankaralılar üst geçitleri kullanmıyor. Ankara Kızılay da genelde trafiğin yoğun olarak aktığı caddelerde yayalar üst geçitler yerine trafiğin aktığı caddelerden geçmeye çalışıyor. Cadde de yaşanan yaya geçişi hem araç sürücülerine hem de yayalara tehlikeli anlar yaşatırken çoğu yaya tehlikenin farkında değil.

Yayaların güvenli bir şekilde seyahat etmeleri için yapılan üst geçitler genelde evsizlerin ve madde bağımlılarının evi haline gelmiş durumda. Bu durum akıllara bir soru getiriyor. Üst geçitler kullanılmadığı için mi evsizlerin mekânı olmuş yoksa evsizlerin mekânı olduğu için mi yayalar tarafından kullanılmıyor. Kızılay da mevcut üst geçitlerin neredeyse tamamına yakını engelli vatandaşların kullanımına uygun olmadığı görülüyor. Üst geçitlerin birçoğunda asansör bulunmadığı bulunanların da bir kısmının çalışmadığı görülürken engelli vatandaşlar ve yaşlılar üst geçitlerin zaten onlara uygun olmadığına dikkat çekti.

Vatandaşların birçoğu karşıdan karşıya geçerken araç yolunu kullanmanın tehlikeli yasak olduğunu bildiği halde üst geçitlerin merdivenlerinin çok dik olduğunu, vakti olmadığı hatta üşendiklerini belirterek karşıdan karşıya geçişlerde yolu kullandıklarını söylediler.
Kurallara uymaya çalışan vatandaşlar üst geçitlerdeki bu durumdan yakınırken bir çok üst geçidin evsiz, madde bağımlıları ve dilencilerin mekanı haline geldiğini buralardan geçerken birçok sorun yaşadıklarını, hatta can güvenliklerinin olmadığını dile getirerek yetkililerden bir an önce bu soruna çözüm bulmalarını istediler.

ÜSTGEÇİTLER DÜZENLENMELİ

Üstgeçitlerin engelli vatandaşlar için uygun olmaması, engelli vatandaşların karşıdan karşıya geçerken yolu kullanmalarına bu durumda hayatlarını riske atmalarına neden oluyor. Özellikle Meşrutiyet Caddesi’nde, Mithatpaşa’da ve Necatibey’de yer alan üstgeçitler modern üstgeçitlerden çok uzak. Üstgeçitlerin bir an önce yıkılıp herkesin kullanabileceği asansörlü üstgeçitlerin yapılması ya da üstgeçitlerin bulunduğu noktalara trafik ışıklarının koyulması gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz