Ankara Pazarcılar Odası Yeni Projeleriyle Görevde

422

PAZAR BİR KÜLTÜRDÜR

Ankara Pazarcılar Odası Yöneticisi Metin Tepeli: Sosyal bir proje olarak üniversiteli arkadaşlarımızın okullarından arda kalan zamanlar da onlara tezgâh vererek pazarlar da harçlıklarını çıkartmalarını sağlayacağız.”

Ankara Pazarcılar Odasına seçilen yeni yönetim vatandaş ve pazarcı esnafını bütünleştirmek için kolları sıvadı. Seçilen yeni yönetim aynı zamanda en zor mesleklerden birini yapan pazarcı esnafının sorunlarına da çözüm getireceklerini söyledi.

Ankara Pazarcılar Odası Yöneticisi Metin Tepeli ile Ankara’daki semt pazarlarının sorunlarını, vatandaşların pazara azalan ilgisinin nedenlerini, pazarcı esnafının sıkıntılarını ve yeni seçilmiş bir yönetim olarak gerçekleştirecekleri projeler hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Ankara Pazarcılar Odası Yöneticisi Metin Tepeli,” Geçtiğimiz Aralık ayında Pazarcılar Odası’nın olağanüstü bir seçimi oldu. Bu seçimde yeni yönetim olarak biz göreve geldik. Yönetim olarak göreve geldiğimiz andan itibaren oluşturduğumuz projeleri hayata geçirmek için belediyeler ile birlikte kollarımızı sıvadık. Ankara’da 200’e yakın pazarımız var.12 bine yakın da odamıza kayıtlı pazarcılık yapan üyelerimiz var. Bundan dolayı biz büyük bir aileyiz” dedi.

EN BÜYÜK GAYEMİZ VATANDAŞLARI YENİDEN PAZARA ÇEKMEK

Tepeli,” En büyük gayemiz vatandaşlarımızı yeniden pazarlarımıza getirmek istiyoruz. Vatandaşlarımızın semt pazarlarına nasıl ilgisini artırabiliriz diye arkadaşlarımızla hep konuşuyoruz ve toplantılar yapıyoruz. Bizim de geçmişte vatandaşlarımıza pazarcı esnafı olarak hatalarımız olmuştur. Bu hatalardan ders çıkararak pazarcı esnafı olarak kendimize belediyeler ile birlikte çeki düzen verdik

. Bu konuya en güzel örnek Çankaya Belediyemizin pazarcılara verdiği değerden dolayı bizlere 3 tane çok güzel pazar yeri yapmasıdır. Bunlar 100.yıl Mahallesi pazar yeri, Seyranbağları pazar yeri ve Dikmen’deki Huzur Mahallesi pazar yeri. Bunlardan Seyranbağları pazar yeri Mart ayında bitecek ve vatandaşlarımızın hizmetine girecektir.”

ANKARA PAZARCILAR ODASI OLARAK ÇOK GÜZEL PROJELERİMİZ VAR

Ankara Pazarcılar Odası olarak çok güzel projelerimiz var. Bu projeleri Mart ayında yapılacak seçimden sonra göreve devam edersek hayata geçireceğiz. Sosyal bir proje olarak üniversiteli arkadaşlarımızı okullarından arta kalan zamanlar da onlara tezgâh vererek pazarlar da harçlıklarını çıkartmalarını sağlayacağız. Böylelikle okurken hem harçlıklarını çıkartacaklar hem de gençlerin semt pazarlarına gelmelerini teşvik edeceğiz”

PAZARCI ESNAFININ EN BÜYÜK SORUNU İŞGALİYE BORÇLAR

Tepeli,“ Bizim pazarcılar olarak en büyük sıkıntımız işgaliye borçlarımız. Esnaf işgaliye borçlarını ödeyemiyor. Kışın pazarcı esnafı soğuktan dolayı Mart ayına kadar pazara doğru düzgün çıkamıyor. Mazot 5 liranın üstüne çıkmış. Esnaf gerçekten zor durumda.

Ankara Pazarcılar Odası olarak bizim de devlet büyüklerimizden isteklerimiz var. Bu isteklerimizden bir tanesi vergilerimizi basit usülden alsınlar. Çünkü, hale gidiyoruz vergi veriyoruz, işgaliye ödüyoruz. Devlete ayrı bir vergi ödüyoruz. Bunun için devlet büyüklerinden isteğimiz taksiciler gibi bizden de vergilerimizi basit usulden almalarını istiyoruz. Pazarcı esnafı gariptir” ifadelerini kullandı.

PAZARDA DOMATES 3 LİRAYKEN MARKETTE 6 LİRA

Tepeli, “Diğer bir sorun ise büyük marketlerde satılan ürünlerin bizim semt pazarlarımızdan pahalı satılmasına rağmen vatandaşlarımız oralara gidiyor. Semt pazarlarında birinci kalite domates 3 lira iken, büyük marketlerde 6 lira. Semt pazarlarında her kalitede ürün bulabilirsin. Bizde portakal 1 lira, büyük marketlerde 4 lira. Bu fiyatların bizde ucuz olmasının nedeni bizler ürünleri gidip yerinden alıp getiriyoruz. Yazın bizler gidip de halden alışveriş yapmayız. Gideriz Ayaş’tan kaynağından domatesi alıp geliriz. Gerçekten pazarcılık zor bir meslektir.”

PAZARCILIK HALKA HİZMET DEMEKTİR

Bir pazarcı gece 2’de hale gider, ürününü alır gelir pazarda tezgâhını kurar sonra satışını yapar ve akşam 9 gibi evine gider. Pazarcılık halka hizmet demektir. Belediyelerimiz bizlere modern Pazar yerleri yaparlarsa çok memnun oluruz esnaflarına sahip çıksınlar. Çankaya bölgesinde pazar yerleri olarak üç tane önemli yer kaldı. Bunlardan bir tanesi İncesu pazarıdır. Uzunlamasına ve üstü açık şekilde.

Çayyolu pazarı yer olarak ümit köyü karşılayamıyor. Bundan dolayı da Yaşam Kent de bir pazar yeri açılabilir. Vatandaşlarımızı bizim AVM’lere yönlendirmememiz lazım. Çünkü Yaşam Kent de pazar yeri olmadığı için vatandaşımız büyük alışveriş merkezlerine yöneliyorlar ve bizlere sitemlerini bildiriyorlar”

Vatandaş elmayı 2 liraya almak varken ben neden 5 liraya alayım diyor. İnsanların alım gücü de düştü. İnsanlar artık öyle kilolarca alıp gitmiyor. Yarım kilo anca alıp gidebiliyor. İnsanların alım gücü yok, pazarcı esnafı para kazanamıyor. Eskiden bizler pazarlara ürün yetiştiremiyorduk. Şimdi esnafların neredeyse hepsi borç batağındadır. Herkes kredi ödemeye çalışıyor.

Bizden önce göreve gelen arkadaşlar bizim pazarcıların dertlerini anlatamadılar. Eğer sen derdini anlatmazsan senin derdini kim bilebilir. Esnaf kendi BAĞ-KUR’unu ödeyemiyor. Bir pazarcı 45 yaşına geldiği zaman çeşitli sağlık sorunlarıyla uğraşmaya başlıyor. Pazarcının yüzde 95’inin sigortası BAĞ-KUR’u yoktur. Yeni yönetim olarak biz esnafımıza söz verdik. Pazarcının derdine derman bulacağız ve bunun için belediyeler, milletvekililer olsun kapı- kapı dolaşacağız” dedi.

ODA OLARAK HER PAZARDA BİR TEMSİLCİMİZ VAR

Tepeli, “Yıllardır pazarcıya değişik bir gözle bakılmıştır. Artık öyle bir imaj yok. Bizler kendimize çeki düzen verdik. Bizler belediyelerle birlikte bir karar aldık. Müşteriye saygısızlık yapan esnafın yeri dört hafta iptal ediliyor. Bu şikâyetleri vatandaşlarımız pazar yerlerinde bulunan zabıta yerlerinden şikâyetçi olabilirler. Oda olarak her pazarda bir temsilcimiz var.”

Biz yeni yönetim olarak arkadaşlarımıza söz verdik. Bir ay sonraki seçimde görevimize tekrar devam edersek sosyal projelerimize imza atacağız. Bir pazarcının bir belediyeye en az 20 bin TL borcu vardır. Bu borçları belediyelerle konuşup çözüme kavuşturacağız. Bu projeye en yakın davranan Çankaya Belediyesi ”dedi.

SEMT PAZARLARI VATANDAŞLARIMIZIN CEBİNİ DÜŞÜNÜYOR

Ankara Pazarcılar Odası Yöneticisi Metin Tepeli,” Bugün bir pazara teyzemiz giderken cebine 50 TL koysun tüm evinin alışverişini yapar. Fakat marketten yapsa alışverişini 2 kilo bir üründen, 1 kilo bir üründen ancak alabilir. Semt pazarları vatandaşlarımızın cebini de düşünüyor. Pazarcı artık konuşmasından, davranışlarına kadar birçok şeye çeki düzen verdi. Artık o eski pazarcı anlayışı yok.”

Biz göreve geldiğimizde resmen enkaz aldık. Kısa süre içerisinde bu enkazı kaldırdık. Odamızın imajını eski yönetimler resmen bitirmiş. Ankara’daki en güçlü ve çok üyesi olan sivil toplum örgütü biziz. Bu durumu eski yöneticiler hiç olumlu yönde kullanmadılar.”

Fotoğraf: Ali Baran Fayık
Fotoğraf: Ali Baran Fayık

GENÇ VATANDAŞLARIMIZ PAZAR ÖN YARGISINI KIRSIN

Tepeli, “ Esnafın bir sorunu olduğu zaman Mithatpaşa’daki yerimize gelip derdini anlatabilir. Çünkü bizim ofisimizde kapı yok. Her esnafımız gelip sorunlarını dile getirebilir. Ankara Pazarcılar odası esnafındır. Bugün pazarcı esnafımız olmasa oda hiçbir şeydir.

Biz esnafımızla iç içeyiz. Yeni yönetim olarak herkese olumlu yaklaşıp pazarın güvenirliğini artıracağız. Gençler bu yönden ana hedefimiz. Çünkü genç vatandaşlarımız pazara gelmiyor. Pazara gelmeleri için fırsatlar yaratacağız. Örnek verecek olursak öğrenci kimliğini esnafa gösterdiğinde ürünlerden indirimli yararlanacak. Domates vatandaşa iki liraysa öğrenciye 1 lira olacak. Genç vatandaşlarımız pazar ön yargısını kırsın.”

Oda olarak pazara gelen malları denetliyoruz ve kötü malın pazara girmesine izin vermiyoruz. Müşteriye kötü mal verildiği zaman bizler oda olarak yaptırımlar uyguluyoruz. Pazarcı esnafı hiçbir zaman kilo hilesi yapmaz. Tam aksine fazla verip gönderir. Nerdeyse pazarlarda ürünleri kuruşla satıyoruz. Pazarlarda her bütçeye mal var” ifadelerini kullandı.

BİZDEN ÖNCE PAZARLAR SAHİPSİZDİ

Tepeli,” Martta yapılacak seçimler öncesi esnafımız bizi de gördü onları da gördü. Biz kısa sürede yapılmayacak olan ihtimalleri yaptık. Mart ayında yine bir seçimimiz var. Bu göreve tekrardan talibiz. Belediyelerle, milletvekilleriyle, STK’larla bilgi alışverişi yapıp başarıyı yakalayacağız. Bizden önce pazarlar sahipsizdi. Herkes istediği gibi kafasına göre takılıyordu. Şimdi böyle bir durum söz konusu değil.”

Kışın halkımız genellikle narenciye alıyor. Bugün pazarcılar olmasın halkımız gerçekten ucuz meyve ve sebze yiyemez. İyi bir ürün tezgahta sergilendiği zaman kendini belli eder.”

Gelecek dönemde pazar yerlerinin kurulduğu bölgelerde gariban olan 5 aileyi belirleyip onların her haftalık pazarlarını yapıp evlerine göndereceğiz. Bu planlamayı muhtarlarla birlikte koordineli bir şekilde uygulayacağız. Bizle birlikte vatandaşlarla birlikte pazar zihniyetimizi değiştireceğiz” dedi.

Sonsöz olarak Ankara Pazarcılar Odası Yöneticisi Metin Tepeli şunları dile getirdi, “Vatandaşlarımızdan dileğimiz istek ve şikayetlerini bizlere yani odamıza ulaştırsınlar. Bizler de gelen tepkilere göre analizlerimi yapacağız. Pazar bir kültürdür ve 2000 senelik bir hazinedir. Pazar canlı ise ekonomi güzeldir, pazar kötü ise ekonomi bitmek üzeredir”