Android telefonunuz için 25 ipucu

0
2513

Android telefonlar, dünyada bilgisayar teknolojilerinde en popüler platformlardan biri. Google her daim halihazırdaki özelliklerini yenilemekte ve yeni özellikler katmakta Android teknolojisine ayrıca Samsung ve LG gibi dev firmalarda bunun üzerine kendi özelliklerini eklemekte.

Bu hıza ayak uydurması zor olabiliyor. Bizde sizin Android telefonunuzdan daha iyi bir deneyim yaşamanız için en iyi 25 ipucunu bir araya getirdik.

1. Güvenli Ekran Kilidi Ayarlama

Android telefonların tamamı değişik bir çok formda güvenli ekran kiliti sunuyor. Çoğu telefon bu özelliği size kurul sırasında sunuyor. Varsayılanlardan bazıları PIN, kalıp ve şifreleme. Bazı cihazlar ise parmak izi güzevliği veya örneğin Samsung’un Göz bebeği taraması yapan Note 7 si gibi. Kilitli ekranınızı kontrol etmek için sistem ayarlarına gidin ve güvenlik menüsünü açın. Bazı telefonların kendine has ekran kilitleme menüleri var. Ekran kilitlemeye Android Ödeme ve Fabrika ayarlarına geri dön özellğini kullanmak için ihtiyaç duyarsınız.

2. Gereksiz Yazılımı İptal veya Kaldırma

Çoğu telefon bizim istemediğimiz önyükleme yapılmış bazı aplikasyonlarla bize ulaşıyor. Şanslıyız ki bugünlerde bunlarla başa çıkılabiliyor. Bazı önyüklenmiş istenmeyen aplikasyonlar Play Store veya App Ayarları menüsünden bulunarak kaldırılabiliyor. Fakat sistem içeriğinin bir parçası olan hiç birşey kaldırılamıyor. Yapabileceğiniz ise bunları ana sistem ayarlarından App listenizde bularak App menüsünden etkisiz hale getirmek. Sağ en üstte etkisizleştir düğmesine basarak arka planda çalışmasını durdurabilirsiniz.

3. Uyumlu Depolama Ayarlamak (Bazı Cihazlarda)

Android 6.0 Marshmallow’a yapılan en iyi eklentilerden biride Uyumlu Harici Depolama. Sonunda microSD kartlarımızı iç depolama alanıyla birleştirerek birinci sınıf depolama alanına çevirdi. Henüz tüm telefonlarda bu özellik eklenmiş değil ama çoğu bütçeye uygun telefonda bu özellik bulunmakta. Kartınızı taktığınızda, size taşınabilir yada iç depolama diye iki opsiyon sunulur. İç depolama sistemin bir parçası gibi kartınızı adapte eder, böylelikle önemli içeriğiniz otomatik olarak depolanır ve toplam iç depolama alanınız artmış olur. Tek olumsuz yanı kullandığınız kart formatlanmış ve sadece bu cihazda çalışır hale gelmiş olur. Başka bir yerde kullanmak için komple reset atmalı ve tüm datanızı tekrardan telefonun iç flaşına atmalısınız.

4. Mobil Data İzleme

Dataların sınırlandırılması tüm hizmet sağlayıcılarda sıradan ve data aktarım oranları her geçen gün hızlanıyor. Aylık kotayı doldurmamaktan emin olmak için sistem ayarlarından data kullanım menüsünü ziyaret edin. Bazı telefonlar buna başka bir isim vermiş olabilir fakat genelde üste yakın bir yerdedir. Buradan planınızın gününü, uyarı eşiğinizi ve hatta aşıma yaklaştığınızda data transferlerini otomatik kapatmayı seçebilirsiniz.

5. Rahatsız Etme Seçenekleri

Android telefonların bildirim seçenekleri bu ara biraz kafa karıştırıcı. En son güncellemelerde Google’ın kendini yenilemesi ve İletişim firmalarının bildirimler konusunda değişik kelimeler kullanması da bildirimleri zorlaştırıyor. Bu özellik için ayarları ses ayarlarınızın değişim tuşuna bastığınızda veya sistem ayarlarından bildirimlere girerek (Genellikle Ses veya Bildirimler) bulabilirsiniz. Çoğu cihazda Rahatsız Etme diye adlandırılmıştır. Bu menüde Rahatsız Etme’nin ne zaman otomatik olarak aktif olacağına ne zaman blok yapıcağına veya kişi listenizden kimlerin bunu atlayıp aranmaya izin vereceğini seçebilirsiniz. Hızlı ayarlardan Rahatsız Etmeyi açabilirsiniz ki bu en kolay yöntemdir.

6. Akıllı Kilidi Açmak

Daha önce belirtmiş olduğumuz gibi datanızı güvende tutmak için Kilitli Ekranı açmak önemlidir, fakat telefonunuzu her kullanmanızda kod girmek çok can sıkıcı olabilir. Bunu Akıllı Kilit ile atlıyabilirsiniz. Çoğu cihazda bu özelliği güvenlik menüsünde bulabilirsiniz. Kilitli ekranı otomatik atlamayı etkinleştirmek için bir çok farklı metod bulabilirsiniz. Mesela belli bir mekandayken (Örneğin EV), bir cihaz bağlıyken (Ör: Akıllı Saat), veya telefon yüzünüzü ön kameradan gördüğünde. Hatta aynı anda birçok Akıllı Kilit devre dışı bırakma modülünü kullanabilirsiniz. Örnek olarak Evden uzaklaştığınızda veya Akıllı Saatenizden bağlantıyı kestiğinizde Akıllı Kilit sisteminin tekrardan devvreye girmesini sağlayabilirsiniz.

7. Resimlerinizin Otomatik Yedeklendiğinden Emin Olun

Resimlerinizin yedeklenmediği anlarda telefonunuzu kaybetmek veya kırmaktan kötü birşey olamaz herhalde. Bu sorunu Google Resimleri Aplikasyonunu açarak ve Otomatik Yedeklemeyi aktif hale getirerek çözebilirsiniz. Varsayılan olarak “Yüksek Çözünürlük” ve sınırsız yerdir. Bu resimlerinizi sıkıştırır, fakat şaşılacak derecede iyi görünmektedir. Eğer orjinal resmi kaydetmek isterseniz, Google Drive’ı kullanabilirsiniz. 15GB ücretsiz ve daha fazlasını satın alabilirsiniz.

8. “OK Google” ile başlayın

Google arama Android telefonların kalbidir, aramaya dilediğiniz zaman “OK Google” yazarak başlayabilirsiniz. Bu ana ekranınızda ve arama kutusunda otomatik olarak çalışır, fakat arama ayarlarına girerseniz OK Google’ın her yerde çalıştığını göreceksiniz. Arama ayarlarında Ses’e gidin > OK Google bulma. Sadece “Her Yerden” opsiyonunu açın ve telefonunuz size sesinizi tanımak için birkaç defa OK Google dedirtir. Şimdi cihazınızın açık olduğu durumlarda “OK Google” ile arama yapabilirsiniz. Not: Bazı Nexus telefonlar ekran kapalıykende bu özelliğe izin verir.

9. Google Ekran Arama (Marsmallow ve daha yeni versiyonlar)

Eğer Marshmallow versiyonlu bir Android telefonunuz varsa, ekran aramanız vardır. (Önceden Şimdi Google’la) Bu Google’ın Arama UI’sinden aramayı çekerek bağlamsal aramaya getirmesi demektir. Ana Ekran düğmesine uzun süre basarsanız, Google ekrandaki yazıyı okur ve bağlamsal aksiyonu önerir. Bu size Takviminizde randevu, restoran eleştireleri aramanıza veya yalnızca Web araması yapmanıza olanak sağlar. Resimlerdeki veya kamera Görüntübulucusu’ndaki barkodları. Diğer bir applikasyona gitmeden bununla ilgili bir kaç deneme yapın.

10. Başak Bir Ana Ekran Denemek

Birçok Android telefon üreticisine göre değişik arayüzler uygulanmakta (ÖR: Samsung’un TouchWiz) Ana ekran içerir. Bu deneyiminizin önemli bir parçasıdır ve genellikle varsayılan Ana Ekran yeterince güçlü değildir. Nova Launcher veya Action Launcher yüklemek cihazınızın kullanımını daha kolay yapar. Bu aplikasyonları ikonları değiştirmek, navigasyon hareketleri atamak, aplikasyonları organize etmek, ve daha birçok şey için kullanabilirsiniz. Ana ekranınızı her değiştirmek istediğinizde, sadece sistem ayarlarından ana menüye gidin.

11. Ekran’a Sabitleme’yi Kullanın

Eğer telefonunuzu bir başkasına veriyorsanız ve diğer applikasyonlarla oynamalarını istemiyorsanız. Bunu engellemek kolay — sadece ekranı sabitleyin. Bu özellik çoğu cihazda varsayılan olarak açıktır, fakat eğer açık değilse, güvenlik menünüzü kontrol etmelisiniz. Sabitle İkonunu herhangi bir aplikasyonun üzerine bırakın böylecene o ekranı kilitlemiş olursunuz. Eğer Akıllı Kilit kullanıyorsanız aplikasyon dan çıkmak için akıllı kilit metodunuzu kullanabilirsiniz.

12. Klavye’de swipe yazı girişi (Çoğu Cihazda)

Giriş metodu olarak parmaklarınızla basarak yazmak tamam, fakat çoğu telefon kendi içinde swipe yazı girişi özelliği taşır. Her kelime için parmağınızı harflerin üstünde gezdirerek bi deneyin. Doğruluk her cihaza göre değişmektedir, fakat siz kendinize size daha iyi uyucak yeni bir klavye ekleyebilirsiniz. Google Klavye daha temiz fakat limitli bir deneyim sunar, daha komplike ve güçlü olan SwiftKey’i de deniyebilirsiniz.

13. Güç Koruma Modu Kullanın

Tüm Android telefonlar bi şekilde Güç Koruma Modu kullanır – bazen iki yada üç tane birden. Güç Menünüze gidin. (Genellikle Ayarlar > Güç) Örneğin, Samsung otomatik olarak açılan sıradan bir Güç Koruma Modu kullanır, cihaz parlaklığını azaltır, CPU’yu yavaşlatır, bunun haricinde birde Ultra Güç Koruma varki cihazınızı sadece temel bazı aplikasyonların kullanımı hariç diğer aplikasyonlara kilitler. Çoğu cihaz temel güç koruma yöntemini kullanır. Bu kesinlikle ayarlamanız gereken bir özelliktir.

14. Bölünmüş Ekran Aplikasyonları (Seçilmiş Cihazlar)

Eğer telefonunuz Android 7.0 veya daha yükseğini kullanıyorsa, sizde iki aplikasyonu aynı ekranda bölünmüş ekran modunda çalıştırabilirsiniz. Bunu yapmak için Görünüm düğmesine uzun süre basmalısınız. Kullanmakta olduğunuz aplikasyon ekranın yarısına sığacak biçimde (Landscape görünümde Sol yarı) küçülerek diğer bir aplikasyonu da diğer yarıda açmanıza olanak sağlar. Aplikasyonların arasındaki bölücüyü sağa sola çekerek bir aplikasyonun ne kadar alan kaplayacağına karar verebilirsiniz. İşiniz bittiğinizde Bölücüyü ister tam sağ yada sol yada Görünüm Tuşuna yeniden uzun süre basarak normal moda geçebilirsiniz. Bölünmüş ekran özelliği Nougat veya daha yüksek veriyonlar kullanan cihazlarda geçerlidir.

15. Varsayılan Uygulamaları Düzenle

Android’deki bir çok eylem size varsayılan uygulama belirlemenizi sorar, fakat eğer varsayılandan artık hoşlanmadığınıza karar verirseniz? Bazı telefonların buna has uygulama menüleri bulunmaktadır (ÖR: Samsung), fakat bu varsayılanları temizlemenin en emin yöntemi uygulamayı ana sistem ayarlarından uygulama menüsüne girip varsayılan uygulamanızı ordan bularaktır. Uygulamanın bilgi sayfasına baktığınızda varsayılanları gösterme ve temizleme adı altında bir düğme göreceksiniz. Bu size eylemi gerçekleştirdiğinizde yeni uygulama seçmenize olanak sağlar.

16. Geliştirici Seçeneklerini Açmak

Google daha gelişmiş bir çok aleti özel geliştirici opsiyonları adı altındaki menüde gizli tutuyor. Bu aletleri açmak için örneğin animasyon hızı, USB hata ayıklama, uygulama kapanması (bu konuyada değineceğiz) özel geliştirici opsiyonlarını açmanız gerekmekte. Geliştirici opsiyonlarını açmak için sistem ayarlarının en altındaki “Telefon hakkında” menüsünü açın ve yapım numarasını bulun. Onun üzerine yedi defa tıklayın ve size sizin geliştirici olduğunuza dair bir mesaj gelicektir. Geliştirici ayarları artık ana sistem ayarlarınızın en altında görüntülenebilecektir.

17. Paylaşımlı Telefonlar için Konuk Modunu Açmak

Eğer telefonunuzu belli bir süre birinin ödünç almasına izin verecekseniz ve Ekran Sabitleme çok kısıtlayıcı ise, Ziyartçi modunu aktifleştirme opsiyonunuz bulunmakta. Piyasadaki tüm Android telefonlarda ve 5.0 versiyon ve üstü olan Android telefonlarda örneğin Samsung ve LG. Ziyaretçi Hesabına geçiş yapmak için Profil ikonunuza tıklayıon ve üst sağ köşeden Ziyaretçi Profilini açın. Tüm datanız, hesaplarınız, ve uygulamalar ziyaretçiden gizlenecektir. Ayrıcana Kullanıcı menüsüde Ziyaretçilerin ne yapıp ne yapamayacağını belirleyebilirsiniz. Not: bazı telefonlar üreticileri bu özelliği anlaşılmaz bir sebepden dolayı kapatmışlardır.

18. Uygulamalarınız için İnce Ayarlar yapın ve Doze Modu (Marshmallow ve üstü)

Doze ve Uygulama Kapatma adı altında, Android 6.0’da, Google iki adet yeni Güç Koruma özelliği eklemiştir. Doze mod cihazınızı belli bir süre kullanmayınca derin bir uykuya sokar ve tüm uygulamaların telefonu uyandırmasını engeller. Uygulama Kapatma ise son zamanlarda kullanmadığınız uygulamaların arka planda birşeyler çalıştırmasını bloklar. Bu ikisi yanlız başlarına iyi çalışırlar, fakat isterseniz ince ayar yapabilirsiniz. Doze Mod’a çoğu telefonda Ayarlar > Güç > (menü) Güç Optimizasyonundan ulaşabilirsiniz. Burada Doze’da hariç tutulacak uygulamaları seçebilirsiniz, telefon kullanılmasa bile çalışmalarına izin verebilirsiniz. Bu tabii ki uygulama Doze Mod’da çalışmadığı durumlar için geçerlidir. Uygulama Kapatma Geliştirici menüsünün en altında bulunmaktadır ve Aktif olmayan uygulamalar adı altından ulaşılabilir. Burada tüm uygulamaların bir listesi ve aktif veya aktif değil olarak belirlenmiştir. Merak etmeyin aktif olmayan uygulamalar siz onları açarsanız aktif olacaklardır.

19. Ekran’a Yansıtma (Cast)

35 Dolarlık bir Chromecast veya Android TV niz mi var, bu cihazınıza video stream etmekten daha falzasını yapabilirsiniz. Android cihazlar Tüm ekranını TV nize aktarabilir, ve temel olarak güvenilirdir. Piyasadaki Android cihazlarında (birkaç fazlası) Hızlı Menünün altında Cast ikonu bulunmaktadır. Bu ikona tıklayıp dışa aktarılacak cihazınızı seçmeniz gerekir. Diğer telefonlarda is Chromecast Uygulamasını indirmeniz gerekmektedir.

20. Uygulama Bildirimlerini belirleme ve modifiye etme

Android’in bildirim sistemi çok iyi, fakat bazen hangi uygulamanın bildirim gönderdiği çok açık değil. Sizde hiç böyle bir belirleyemediğiniz bir bildirim aldınız mı, bunu belirlemenin kolay bi yöntemi var, ve bu bildirimlerin nasıl çalıştığını düzenleyebilirsiniz. Çoğu cihazda basitçe Bildirimin üzerine basılı tutun ve bildirimle ilgili uygulama otomatik olarak belirir. Bilgi ikonuna tıklamanız durumunda uygulamanın bildirim ayarlarına gidersiniz ve buradan isterseniz bildirimi kapatabilirsiniz. Android 7.0 Nougat versiyonunda, Google Arayüze uzun-basma bildirim ayarlarını varsayılan olarak ekledi. Uygulamadan gelen bildirimler sizi rahatsız ediyorsa bloklayabilir veya sesize alabilirsiniz.

21. Play Store’daki uygulamaları yönet

Google, Android cihazlara Play Store Programını dahil etti, fakat internette hala ulaşılabilen Play Store versiyonu mevcut. Bazı kişiler için buna kafa yormamalı, fakat Web üzerindeki Play Store kullanımı için herkes aynı görüşte değil. Web üzerindekinde de telefonunuzda olduğu gibi aynı daha hızlı bir şekilde yapabiliyorsunuz. Uygulamalar ve oyunlar satın alınabiliyor, ve Androidnize gönderilebiliyor. Android telefonda uzun zaman alan toplu yüklemeler burada çok kısa zamanda gerçekleşebiliyor. Eğer hesabınızda birden çok cihazınız varsa hangi cihazınıza hangi uygulamayı göndereceğinizi seçebiliyorsunuz.

22. Hızlı Ayarları Düzenle

Bildirim panelinin üstünden ve tamamen açılmış hızlı ayarlar arayüzünde ulaşılabilen ayarlar hızlı ayarlardır (çoğu cihazda). Çoğu cihazda, bunlara 2 aşşağı kaydırımla ulaşabilirsiniz. Bunları ayarlamak yeni bir cihaz aldığınızda herkesin yapması gereken bir durumdur, fakat bunlara nasıl ulaştığınız bir şekilde değişir. Google yakın zamanda Android 7.0’da ayarlanabilir hızlı ayarlar ekledi, fakat çoğu Cihaz sağlayıcılar bu özelliği daha önceden içerir şekilde geliştirmişti. Nougat cihazlar hepsi aynı şekilde çalışmakta – hızlı ayarları açın ve düzenle düğmesine basın. Sonra, Uzun-Bas ve kaydır ile düzenle. Listenizin başındaki birkaç şey hızlı ayarları açtığınızda zaten önünüze gelmektedir.

23. Fabrika Ayarlarına Geri Dön Korumasının Kullanımı

Android 5.1 Android’e fabrika ayarlarına geri dön koruması ekledi, ki bu telefonunuz çalınma durumunda çok iyi. Hırsız telefonunuzu Google şifrenizi bilmeden resetliyemiyor. Buna rağmen, yeni kullanıcıyı yada kendinizi de yanlışlıkla kilitleyebilme ihtimali ortaya çıkarıyor. Android 5.1 ve daha üst versiyonlarda Akıllı Kilit ekranı ne zaman açıksa fabrika ayarlarına geri dön koruması otomatik olarak açılıyor. Google şifrenizi değiştirdikten 24 saat içinde telefonunuza reset atmamaya çalışın, yoksa 72 saatlik hırsızlık kilidiyle karşı karşıya kalırsınız.

24. Uygulamaları Yanyükleme (güvenli)

Play Store da bir dolu uygulama mevcut, fakat birazda dışardaki uygulamalara bakmak isterseniz bunlarında güvenli yolları var. İlk önce cihazınızın güvenlik tercihlerine ilerleyinve “Bilinmeyen Kaynak” ı aktif edin. Bu sizin Play Store dışından APK’ları indirmenize ve kurmanıza olanak sağlar. Bunlardan bazıları Amazon Appstore, F-Droid, ve APK Mirror. Amazonda belli sayıda ücretli olan uygulamaları ücretsiz indirme şansınız bulunmakta. APK Mirror APK dosyalarını yeniden host ettiği için fırsatlar açısından beklemenize gerek kalmamakta.

25. Güvenli Çevirim Dışı Haritalar

Google Maps’de haritaları offline kaydetmeye desteği bulunmaktadır, ve bu özellik son zamanlarda daha güçlü bir hale getirildi. Bulması kolay değil, zor. kaydetmek istediğiniz alanı bulun, sonra ekranın en üstündeki aramaya tıklayın. Klavyeyi kapatın ve en alta inin , burada indirme opsiyonunu göreceksiniz. Uygulama size bir taslak çıkaracak ve ne kadar yer tahmini olarak ne kadar yer tutacağını size bildirecektir. Çevirimdışı içerik caddeler, sokaklar, ana ilgi odakları ve dönüşten dönüşe navigasyon kullanımı sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz