Anadolu’yu Balkan ve Karadeniz havası serinletti

0
142

Etimesgut Belediyesi’nin düzenlediği 14. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Balkan düğünleri, Samsun’un 8 köşeli kasketi ve Çarşamba ayakkabısı ile Kırıkkale halayı ve türküleri aynı sahneyi paylaştı.

Etimesgut Belediyesi’nin 14. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nin 5. gününde başkentliler, Kosova, Samsun ve Kırıkkale kültürleri ve sanatlarını yakından tanıdılar.
SAMSUN KASKETİ
Türk Beyleri Kent Meydanı’nda devam eden festivalin akşam etkinliklerinde önce Samsunlular sahne aldı. 8 köşe kasket ve el yapımı Çarşamba ayakkabılarıyla halay çeken Samsunlular büyük alkış aldı, kemençe eşliğinde çekilen Samsun halayına Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel de eşlik etti.
Demirel, dernek başkanı Veysel Alış tarafından kendisine hediye edilen Samsun kasketini başına takarak meydanı selamladı.
BALKAN DÜĞÜNÜ
Balkan Göçmenleri İktisadi Araştırma ve Vakfı (BİSVA) programında bu yıl Kosova kültür sanatı sahnelendi.
Kosova Pirizyen Halk Dansları ekibinin yöresel kıyafetlerle sunduğu gösterilerle beğeni topladı. Balkan düğünlerinin anlatıldığı halk oyununun, Anadolu düğünleriyle benzerliği dikkat çekti.
Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, yaptığı konuşmada Türk halkının desteğini her zaman yanlarında hissettiklerini söyledi.
Vakıf başkanı Yüksel Özkaleli ise Balkan kültür ve sanatını tanımak isteyenleri 20 Ağustos tarihine kadar devam edecek festivale davet etti.
KIRIKKALE SOFRASI
5. günün finalini Kırıkkaleliler yaptı. Keskin ekibinin halayına onbinler alkışlarla destek verdi. Halaya davet edilen Belediye Başkanı Enver Demirel, sahneye çıkarak hayala katıldı. Taşan Kardeşler Halk Müziği Topluluğu, Neşet Ertaş ve Hacı Taşan’ın ölümsüz türkülerini seslendirdiler.
Kırıkkaleliler, program öncesi Başkan Demirel ile MHP Ankara Milletvekili Erkan Haberal ve vatandaşlara pilav ve turşu ikram etti. Demirel, vatandaşlarla yer sofrasına oturarak yufkayla bulgur pilava yedi.
AKP Kırıkkale Milletvekili Abdullah Öztürk ve Keskin Kaymakamı Muammer Köken de hemşehrilerini yalnız bırakmadılar.
Gecenin finalinde, ünlü sanatçı İrem Derici sahne aldı. Yaklaşık 2 saat sahnede kalan İrem Derici konserini 100 bini aşkın başkentli izledi.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz