Ameliyathaneye oyuncak arabayla gidiyorlar

0
381

TOKAT’ta Devlet Hastanesi’nde çocukların yaşadığı korku ve endişeyi azaltmak amacıyla ameliyathaneye sedye yerine akülü oyuncak araba ile götürülme uygulaması başlatıldı.
Tokat Devlet Hastanesi Çocuk Servisi’nde tedavi gören çocukların yaklaşık 200 metre ileride bulunan ameliyathaneye sedye ile götürülmesi sürecinde çocukların yaşadıkları korku ve endişelerin en aza indirilmesi amacıyla 10 gün önce yeni bir uygulama başlatıldı. Tokat Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Mehmet Erşan tarafından hayata geçirilen uygulama kapsamında ilk olarak hastaneye iki adet akülü oyuncak araba alındı. Ardından ise hasta çocuklar ameliyata sedye yerine bu oyuncak araçlar ile götürülmeye başlandı. Hasta çocuklar ister kumanda ile kendileri oyuncak arabaları kullanıyor isterse görevli kişiler aracı kullanıyor.
Bu hastalardan biri de 6 yaşındaki Ayşe Rümeysa Zeytin oldu. Çocuk servisinde yatan küçük çocuk apandisit ameliyatına görevlinin kullandığı akülü oyuncak araç ile gitti.
‘KORKUYORDU ŞİMDİ
STRES ATARAK GİTTİ’
Küçük Ayşe uygulamayı güzel bulduğunu ve ameliyata korkmadan gittiğini söyledi. Ayşe Zeytin’in annesi Sündüz Zeytin ise çocuğunun 3 gündür hastane yattığını söyleyerek, “Uygulama güzel. Gerçekten korkuyordu ama şimdi ise stresini atarak ameliyata gitti. Diğişik bir uygulama” dedi.
Tokat Devlet Hastanesi Hastane Yöneticisi Uzman Doktor Cengiz Yakıt, uygulamaya 10 gün önce genel sekreter Mehmet Erşan önerisiyle başladıklarını belirterek, şöyle dedi:
“Çocuklarımızın ameliyathaneye sedyeyle götürülme esnasında büyük bir korku, endişe duyduklarını belirledik. Bu kapsamda servisten ameliyathaneye kadar sedye ile yaşamış oldukları streslerini, sıkıntılarını bir miktar azaltıp bir oyun şeklinde sevecen bir şekilde ameliyathaneye getiriyoruz. (DHA)

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz