Finansal Piyasalar Uzmanı Hakan Yıldırım, altın fiyatları ile asgari ücret karşılaştırmalarını yanlış olduğunu ifade etti.

Piyasaların aleyhine farklı nitelikte ancak ortak bir amaca hizmet eden geniş kapsamlı bir algı operasyonu yapılıyor. İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Finansal Piyasalar Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Hakan Yıldırım, Altının dolara bağlı arttığı gibi yanlış bir inanış olduğunu belirtti. “Bazı yabancı ülkeler, Türkiye ekonomisinin aleyhine yanlış bilgilerle yorumlarda bulunmayı meslek edinmiş ekonomistler var. TV programlarına son günlerde sıkça rastlar olduğumuz bir konu. 2005 ve 2019 yıllarına ait asgari ücreti ve altın fiyatlarını karşılaştıran haberler yapılıyor. 2005 yılında 350 lira asgari ücret ile 17,1 gram altın alındığı, 2019 yılında ise 2 bin 20 lira asgari ücret ile 7 gram altın alındığını ifade eden haberler ve yapılan karşılaştırmalar yanlış ve farklı bir algı yaratılıyor” şeklinde konuştu.

Altını asgari ücret ile karşılaştırarak ekonomik durumun kötüye gittiği vurgusu yapılmaya çalışılıyor. Dolar kuru artışı gram altın fiyatlarını gayet tabi arttırmaktadır ancak Türk lirası cinsinden altın fiyatları sadece dolar kuruna bağlı değil, dolar cinsinden ons altın fiyatlarına da bağlıdır

Finansal Piyasalar Uzmanı Hakan Yıldırım

Yıldırım, “2005 yılı dolar kuru 1.34 lirayken 2019 yılı ortalaması 5.65’tir. Dolar kurunu hesaba katmazsak altını ons cinsinden grama çevirdiğimizde yine gram altın fiyatlarının dramatik bir şekilde yükseldiğine ulaşılmaktadır” dedi.

“ASGARİ ÜCRETLE KARŞILAŞTIRIP EKONOMİNİN KÖTÜYE GİTTİĞİ VURGUSU OLUŞTURULUYOR”

Finansal Piyasalar Uzmanı Hakan Yıldırım

Hakan Yıldırım, insanların altının sadece dolar kuruna bağlı olarak artıp azaldığına inandırıldığını belirtti.

“Altının ons cinsinden dolar karşılığı arttığı hiç hesaba katılmıyor. Toplum, altın fiyatlarının ekonomik gelişmeler nedeniyle yükseldiğine inandırıldı. Ayrıca, altın asgari ücretle de karşılaştırılıp ekonominin kötüye gittiği vurgusu yapılıyor. Döviz kurundaki artış altın fiyatlarını da doğal olarak yükseltecektir. Dolar kuru artışı gram altın fiyatlarını gayet tabi arttırmaktadır. Ancak Türk lirası cinsinden altın fiyatları sadece dolar kuruna bağlı değil, dolar cinsinden ons altın fiyatlarına da bağlıdır” dedi. Altının dolara bağlı arttığı haberlerine inanmamak lazım!

Yıldırım konuşmasına şöyle sonlandırdı:

Diğer taraftan asgari ücrete ait karşılaştırmalar yapılırken altın gibi kıymetli madenler ile karşılaştırılma yapılması son derece yanlış bir yöntem. Halkın makroekonomik sonuçları değerlendirmesi aşamasında yanlış yönlendirilmesine sebep olabilir.

Finansal Piyasalar Uzmanı Hakan Yıldırım

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz