Ana Sayfa Öne Çıkan Altındağ’ı Altın İlçe Yapacağız

Altındağ’ı Altın İlçe Yapacağız

-

Yalçıntaş, Altındağ’da oturup ve Siteler’de çalışanların en büyük problemi olarak ulaşım ücretlerini gösterdi. İlk defa Sonsöz’e açıkladığı projesinde seçilmeleri durumunda Siteler çalışanların yol paralarını karşılayacaklarını ifade etti.

Ankara’nın en eski ve en büyük ilçeleri arasında yer alan Altındağ’da seçim yarışı hız kesmeden devam ediyor. İYİ Parti Altındağ belediye başkan adayı Hasan Yalçıntaş’ı gösterdi. Yalçıntaş ailesi Altındağ’a ilk yerleşenlerden.

Merhum Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş’ın kardeşi Hasan Yalçıntaş seçim yarışını ve Altındağlı hemşerilerine yapmayı hedeflediği hizmetlere ilişkin projelerini ilk kez gazetemize açıkladı.

– Sizi tanıyabilir miyiz?

Hasan Yalçıntaş: 1953 yılında Altındağ’da doğdum. Ankara Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi mezunuyum. Özel sektör ve devlette uzun yıllar çalıştım. Gençlerbirliği Yıldız takımı, Etlikspor, İskitlerspor, Ankaragücü ve Ankara Demirspor’da futbol oynadım.

Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü’nde başlayan çalışma hayatım, Adapazarı Ziraat Donatım Kurumu’nda devam etti. İstanbul’da büyük bir holdingin sinai entegre üretim tesisinde genel müdürlük yaptım. 1986 yılında doğduğum Ankara’ya döndüm. Özel sektörde kendi işimi kurdun. 1999 – 2002 arasında Tarım Kredi Kooperatiflerinin Kuruluşu olan İmece Tarım Makineleri Kurumu’nun Genel Müdürlüğü görevinde bulundum.

– Asım Balcı ve AK Parti hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Yalçıntaş: İtiraf etmeliyim ki Veysel Tiryaki güzel işler yaptı. Ancak AK Parti çok büyük hatalar yaptı. AK Parti’nin Altındağ’da yaptığı en büyük hata, çok başarılı olan Veysel Tiryaki’yi Altındağ’dan alıp Yenimahalle Belediyesi’nden aday göstermesidir. Altındağ’da Veysel Tiryaki’yi takdir eden bir grup var. Bu gurup AK Parti’nin Veysel Tiryaki’nin gönderilmesine hem kızdı hem de üzüldü. AK Parti’den Altındağ Belediye başkanlığı için 14 aday adaylığı başvurusu yapıldı. Bu adaylar sahaya inip çalışmalara başladılar. Para harcayıp mücadele ediyorlar.

Bunların arasında Altındağ Belediye başkanlığı yapabilecek kapasite de en az 6 kişi bulunuyordu. Bu insanlar geçmişte de AK Parti’ye emek vermiş kişiler. Fakat AK Parti bu adayların hepsini elinin tersi ile iterek aday adaylığına dahi başvurmamış Asım Balcı’yı aday gösterdi. Sonradan öğrendik ki Asım Balcı’ya 8-9 ay öncesinden söz verilmiş. Asım Balcı’nın aday adayı olmadan gösterilmesi AK Parti seçmeninden de büyük bir tepki topladı. Ayrıca Asım Balcı, Altındağ’ı hiç tanımayan bir belediye başkan adayı. Altındağlılar da Asım Balcı’yı tanımıyor.

– Mehmet Özhaseki’nin adaylığı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yalçıntaş: Özhaseki’nin ismi kulaktan kulağa dolaşırken AK Parti genel merkezinden genel başkan yardımcılarından bir tanesi ile odasında görüşüyoruz fikir alışverişi yapıyoruz. Bende doğru bildiklerimi anlatırım paylaşırım. Bir gün bana bir liste verdi “bu listedeki isimlerden hangisi ile Ankara’yı kazanırız?” diye sordu. Bu isimlerin arasında Özhaseki de bulunuyordu. Bende “başkanım bu isimlerin hiçbirisi ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni kazanamazsınız” dedim.  Hatta “Özhaseki’yi yapacaksanız benim size bir tavsiyem var Mansur Yavaş’a şimdiden hayırlı olsun deyin mazbatayı da götürün verin” dedim.

Özhaseki Ankara’da tutmadı ama tutmayacağı da belliydi. Ben bunu aylar öncesinde AK Parti genel merkezinde çok çok yetkili bir genel başkan yardımcısı büyüğümüze söyledim.

Ben Ankaralıyım, Ankara’nın yerlisiyim hatta Altındağ’ın yerlisiyiz. Biz Altındağ’ın kurucu ailelerindeniz. Rahmetli babam 1918’de Kırıkkale Keskin’den geliyor 1928’de de Şanlıurfa’dan gelen annemle evleniyor. Annem ile babam evlendikten sonra Altındağ’ın yerleşime açılması ile Altındağ’a yerleşiyorlar. Altındağ’ın yerlisiyim ömrüm Altındağ’da geçti.

– Sporcu bir geçmişiniz var. Altındağ için spor planlarınız neler?

Yalçıntaş: Altındağ’ın, Ankara’nın yerlisi olduğumu dile getirmiştim. Altındağ’da amatör olarak Etlikspor, İskitlerspor, İskitlerspor’da yöneticilik yaptım. Profesyonel olarak da Ankaragücü ve Ankara Demirspor’da uzun yıllar oynadım. Ankara Demirspor’da yöneticilik yaptım. Zaten sporcu bir aileden geliyorum. Benim büyük ağabeyim rahmetli Selçuk Yalçıntaş Ankaragücü’nün uzun yıllar kaptanlığını yaptı. Beşiktaş’ta oynadı böyle bir sporcu aileden geliyorum. Ankaragücü’nün formasını giymiş bir insan olarak biz Ankaragüçlüyüz. Duygusal bir bağımız var Ankaragücü ile kopmamız mümkün değil. Diğer taraftan da ben amatörden gelmiş bir insanım. Altındağspor’u bir futbol okulu olması yolunda çalışmalar yapacağız. Sporla ilgilenen bir insan olarak özellikle bunlara önem vereceğiz. Altındağ’dan çıkan futbolcuları Ankaragücü’ne Gençlerbirliği’ne Ankara Demirspor’a ve Türk futboluna kazandırabilirsek Türk futboluna hizmet etmiş olacağız.

Spora kazandırılmış gençler, aileler için çok önemli. Çocukları kahvelerden, bilgisayardan kurtarır. Ekip çalışmalarına hazırlar, başarıya odaklandırır, özgüvenlerini kazanmalarını sağlar.

Altındağ’ın spora ihtiyacı var çünkü Altındağ’da uyuşturucu problemi var sporla ilgilenmeyen gençlerimiz uyuşturucu ve benzeri kötü alışkanlıklar ediniyor. Bu gençlere biz sahip çıkmazsak gençlerimizi birer birer kaybediyoruz.

Belediyelerin bence en büyük vazifesi idare ettiği ilçenin halkının huzurlu ve mutlu olmasını sağlamaktır. Bunu sağlamak nereden geçiyor aileden geçiyor. Aile eğer huzurlu mutlu olursa ilçe mutlu ve huzurlu olacaktır. Aile problem üretiyorsa o problemler artarak ilçeye gelecektir.

Altındağ’da birçok park bulunmasına rağmen aileler ve kadınlar tek başlarına bu parklara rahatça gidip gezemiyorlar. Bizim hedefimiz bu parklara özel güvenlikler koyarak güvenliğini sağlamak olacak. Altındağ’ın sokaklarına da aynı şekilde belediyenin özel güvenlik görevlilerini koyacağız. Bunu nasıl yapacağız mobil araçlar koyacağız ve emniyeti hızlı bir şekilde sağlamış olacağız.

Bizim en büyük projemiz kötü alışkanlıklara bulaşmış olan gençlerimizi tek tek tespit edip onların tedavilerini yaptırmak olacak. Altındağ’da en az bir iki tane büyük çapta AMATEM kuracağız. Tedavi edeceğiz meslek ve iş sahibi olmalarını sağlayacağız. Bu kişiler devamlı olarak kontrolümüz altında olacak. Her zaman dediğim gibi Kars’ta bir problem olsa Edirne’de hissedilir. Altındağ’daki çocuklarımızı başıboş bırakırsak Ankara’nın her tarafında bu hissedilir. İstediğiniz kadar yollara asfalt dökün istediğiniz kadar Ankara’ya yatırım yapın bu çocuklar düzelmediği sürece bu his sizi sürekli olarak rahatsız edecek. Biz de diyoruz ki önce insan. Bunu halletmeden bu işin peşini bırakmayacağız.

Geldiğimde yapacağım ilk iş huzuru sağlamak olacak.

– Altındağ’ın en büyük problemi nedir?

Yalçıntaş: Altındağ’da tüm Türkiye’de olduğu gibi çok büyük bir işsizlik var. Belediye bu işsizlik problemlerine bir çare bulabilir. Ben makine yüksek mühendisiyim devlette çalıştım, özel sektörde çalıştım, kendi işimi kurdum. Türkiye’de evet işsizlik var ama kalifiye elemana da ihtiyaç var. Benim sanayilerde tanıdıklarım var. Atölyelerim var biz bazen çalıştıracak kalifiye eleman bulamıyoruz. Üç dört ay içerisinde iyi bir eğitimle biz bu atölyelerde çalışabilecek kalifiyeli elemanlar yetiştirebiliriz.

Bugün Sincan Organize Sanayi Bölgesi’ndeki birçok fabrikaya ben danışmanlık hizmeti veriyorum. Ankara’nın en eski sanayicilerinden birisiyim. Belediyede bir istihdam bürosu kuracağız. Orada bu işleri bilen deneyimli bir ekip kuracağız.

Bir sanayici olarak şunu söylemek istiyorum. Türkiye’nin ara meslek guruplarında çalışan elemanlara ihtiyacı var. Türkiye’de işsizlik var mı elbette var. Gençlerin arasındaki işsizliğin %20’lere çıktığını söyleyenler var. Türkiye’deki işsizlik sebebinin en büyük nedeni koordinasyondur. Bununla anlatmak istediğim bir tarafta işsiz var diğer tarafta kalifiyeli eleman arayan işveren var bu ikisi birbirinden kopuk. Belediyelerde burada köprü görevi görmesi gereken kurumlardan bir tanesidir. Belediye binası içerisinde kuracağımız departmanla hem gençlerimizi yetiştireceğiz meslek sahibi edeceğiz. Meslek sahibi olan gençlerimizi de işverenlerle buluşturacağız.

– Bu insanları yetiştirmek zor mu?

Yalçıntaş: En zor yetişen meslek gurubunu en fazla 6 ay içerisinde yetiştiririz. Dört dörtlük mesleği öğretir işverenlerle buluştururuz. Müteahhitlerin çok büyük eksiklikleri bulunuyor. Özellikle operatör eksiklikleri bulunuyor. Dozer, loder, greyder, silindir bu operatörlerin Türkiye’de eksiği var.

– Peki, bu operatörler ne kadar süre de yetişir?

Yalçıntaş: Belediyelerin imkanları ile kurs açarsak 4-5 ay içerisinde iş görecek, iş bulacak, maaş alacak, ekmeğini kazanacak operatörleri yetiştirmemiz mümkün. Bu yetiştirmiş olduğumuz vatandaşlarımıza gençlerimize sertifikalarını da vereceğiz.

– Kadınlar ve çocuklar için geliştirdiğiniz projeleriniz var mı?

Yalçıntaş: Altındağ’da kreşlerimiz bulunuyor ancak nüfusa oranla bu kreşler yetersiz. Çalışan kadınlarımız çocuklarını kreşlere vermek istiyorlar. Ancak kreşlere veremedikleri için veya kreşe güçleri yetmediği için mesleğinden vazgeçmek zorunda kalıyor. Mesleklerinden çocukları için vazgeçen kadınlarımızdan dolayı Türkiye’nin üretimi düşüyor.

Siteler de çalışan Altındağlıların yol parasını karşılayacağız.

Sitelerde ki STK’lar ile görüşeceğim. Siteleri canlandırmamız lazım. Sitelere biz nasıl bir teşvik yaparız bununla ilgili projelerimiz var. Bu projelerden sadece bir tanesini Sonsöz Gazetesi’ne açıklamak istiyorum.

Bu proje orada çalışan ancak Altındağ’da yaşayanları ilgilendiren bir projedir. Sitelerin çalışanları, işçileri neredeyse tamamına yakını Altındağ’da oturur. Bu çalışanların en büyük sıkıntısı ulaşım için harcadıkları para. Türk vatandaşı olmak şartıyla Altındağ’da oturmak şartıyla Siteler’de çalışmak şartıyla oradaki odalarla birlikte bir organizasyon yapacağız. Belediye olarak oradaki çalışanların aylık yol parasını karşılayacağız. Kendimiz taşımayacağız ama oradaki dolmuşçulara otobüsçülere taşıttıracağız.

Şeker ve Diyabet hastaları dahil Altındağ’da 23 bin engelli bulunuyor. Şeker ve Diyabet hastalarını ayrı tutarsak; görme engelli, fiziksel engelli, zihinsel engelli olan vatandaşlarımızı bir kategoriye aldığımızda engelli vatandaşlarımızın sayısı 11 bin civarında. Engelli sayısının bu denli yüksek olmasının öncelikli nedenlerinden bir tanesi gelir seviyesi.  

Doğum zamanında anne kendisine bakmasını bilmiyor. Biz doğum yapacak olan bu annelerin bakımlarını üstleneceğiz. Bütün hamile olan annelerimize et, süt, yoğurt, yardımı yapacağız. Psikolojik kontrollerini yapacağız. Ne gerekiyorsa annelerimiz için elimizden geleni yapacağız. Biz bunu yaptığımız zaman sağlıklı çocukların dünyaya gözlerini açmasını sağlamış olacağız. Eskiden bilgiye ulaşmak zordu. Ancak şuanda hamileliğin ne kadar önemli olduğunun tüm dünya bilincindedir. Hamile anneler kontrolümüzün altında tutacağız.

Engelli çocuğa sahip olan bazı annelerimiz evlerine hapsolmuş durumdalar. Dışarı çıkmaları mümkün değil sürekli olarak evlerinde yaşıyorlar. Engelli çocuğu 20 yaşına gelmesine rağmen yatalak olduğu için bu annelerimiz çocuklarını bir başlarına bırakıp dışarı çıkamıyorlar.

Londra’da görmüş olduğum bir uygulamayı Altındağ’da gerçekleştirmeyi planlıyorum. Londra’da engelli çocuklar veya engelli insanlar rehabilitasyon merkezi adı altında bakım merkezleri var. Bu bakım merkezleri aileden engelli çocuğunu engel oranına göre bir gün veya iki gün bakıyor. Bu bakım merkezleri o aile için büyük bir nimet. Çünkü aile eve hapsolmuş durumda. Biz Altındağ’da bunu gerçekleştirmek istiyoruz. Biz bunu gerçekleştirirsek o aileyi de üretime katmış oluruz.

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Emre Yılmaz
Emre Yılmazhttps://sonsoz.com.tr
2013-2018 yılında Akdeniz Üniversitesi Radyo Televizyon Sinema bölümünden mezun oldu. Mayıs 2018 tarihinden itibaren Sonsöz Gazetesi'nde video editörü olarak aktif olarak devam etmektedir.

Bu Haberler Kaçmaz!

Qualcomm kararını verdi, itiraz edecek!

Dünyanın önde gelen işlemci üreticilerinden Qualcomm, Federal Ticaret Komisyonu davası kararına itiraz edecek.