Altay: Sınırları zorlayacağız

0
203

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, haftaya Meclis Genel Kurulu’nda, görüşmelerine başlanacak olan “içgüvenlik paketinin” geçmesini engellemek için tüm içtüzük yetkilerini kullanacaklarını söyledi. Altay, “Bu tasarının yasalaşmasını engelleyeceğiz. TBMM İçtüzük yetkilerinin en son sınırlarını zorlayacağız” dedi.

Altay, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, “içgüvenlik paketi” ile ilgili CHP’nin görüşlerini açıkladı. İçgüvenlik paketinin, “hukuk normlarına” aykırı bir düzenleme olduğunu savunan CHP Grup Başkanvekili şöyle dedi:
“Bu tasarı, daralan demokrasiyi daha fazla daraltmaktan başka bir şey değil. Bu tasarı toplumu gerecektir. Hükümetin göre toplumda gerginliğin önüne geçmektir. Ama bu Hükümet topmumda gerginliği pompalıyor.  Bu tasarı keyfi gözaltı, dinleme ve aramaları getirecek.  Bu tasarı, Türkiye’de iç barışın bozulmasına yönelik yapılabilecek en büyük hamledir. Toplu gösteri hakkı bir polis memurunun iki dudağının ucuna teslim edilmez. Buna ‘iç dinamit paketi’ demek daha doğru olur.”
Tasarının Meclis Genel Kurulu’ndaki görüşmelerinde, yasalaşmaması için TBMM İçtüzüğü’nün muhalefete verdiği tüm imkanları en son sınırına kadar kullanacaklarını belirten Engin Altay, “Bugüne kadar bu tür yasal düzenlemer sırasında iktidar partisinin yanında ya MHP olurdu ya da HDP ama şimdi diğer muhalefet partileri de aynı görüşte. Diğer muhalefet partileriyle birlikte elimizden geleni yapacağız” diye konuştu. Altay şöyle devam etti:“Biz CHP milletvekilleri olarak, temel hak ve özgürlükleri gasbeden bu tasarıya TBMM Genel Kurulu’nda geçit vermeyeceğiz. Tasarının yasalaşmaması için TBMM İçtüzüğü’nün muhalefete verdiği tüm imkanları en son sınırına kadar kullanarak, diğer muhalefet partileriyle birlikte elimizden geleni yapacağız. Çünkü iç güvenlik adıyla getirilen bu tasarı, Türkiye’de iç barışın bozulmasına yönelik yapılabilecek en büyük hamledir.  Demokrasiye inanan hiçbir milletvekilinin bu tasarıya ‘evet’ oyu vereceğine inanmak istemiyorum. Demokratik haklarımıza, temel hak ve özgürlüklerimize kaçak sarayda oturan zat tarafından el konulmasına rızamız yoktur. Bu tasarıyı geri çekmeye davet ediyorum.” 2015 Genel seçimlerinde AK Parti listelerinin sarayda Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hazırlanacağını öne süren Altay, iktidar milletvekillerine “tasarıya evet” demeyin çağrısında bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz