İçindekiler:

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile birlikte ortak çalışma yürüterek Sakarya Caddesi’ni baştan aşağı yenileyen Çankaya Belediyesi, Yüksel, Karanfil ve Konur caddelerine de çalışmalara başladı.

Çankaya Belediye Başkanı Taşdelen, “Büyükşehir Belediyesi geride bıraktığımız 25 yıl boyunca bizimle çalışmayarak Çankayalıları cezalandırdı” dedi.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’e, 25 yılın ardından Ankara’da nelerin değişmeye başladığını sorduk. Gazetemiz Genel Yayın Koordinatörü Orhan Uğuroğlu ile birlikte yenilenen Sakarya Caddesi’ni gezen ve down sendromlu çocukların çalıştığı Çengel Kafe’de çay içen Taşdelen, sorularımızı yanıtladı.

Uğuroğlu Sakarya Caddesi’nde vatandaşlara da mikrofon tutarak halkın görüşlerini aldı.

Günlük yaklaşık 2,5 milyon insanın Kızılay’ı kullandığını ifade eden Taşdelen, “Büyükşehir Belediyesi 25 yıl boyunca bizimle çalışmayarak Çankayalıları cezalandırdı” dedi.

Orhan Uğuroğlu – Alper Taşdelen

– Sakarya Caddesi yenilendi ve renklendi, çalışmalardan bahsedebilir misiniz?

Alper Taşdelen: Sakarya yaya bölgesi bizim için çok önemli bir bölgedir. Çünkü Ankara’nın merkezinde tarihi bir önemi, anlamı olan bir bölge. Maalesef geçmiş yıllar da Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi arasında ki tartışmalı durumlardan, Büyükşehir Belediyesi’nin yıllarca Çankaya Belediyesi’ne hizmet etmeme politikasından dolayı geri bırakılmıştı. Sakarya’nın yenilemesini biz yapalım dediğimizde de izin verilmiyordu. Vatandaşı cezalandıran bir anlayış vardı.

31 Mart seçiminden sonra Mansur başkanın gelmesiyle birlikte ilk ele aldığımız konu Sakarya oldu.

Yılların mağduriyetini gidermek adına hemen kolları sıvadık, projemizi çizdik. Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi olarak ortak çalıştık. “Birlikten güç doğdu, Sakarya çok güzel oldu” sloganıyla çalışmalarımızı gerçekleştirdik.

Güzel bir proje oldu.

Yaya bölgeleri artırıldı, mevcutta bulunan 24 ağaca ek olarak 52 yeni ağaç dikildi, yeşillendirildi, peyzaj çalışmalarımız yapıldı, oturma alanları yapıldı, dükkan parsel sınırlarına kadar zemin yenilendi, 3 tane süs havuzumuz oldu, taş anıtımızı muhafaza ederek yerini değiştirdik. Bu yenilemeden Sakarya esnafımız, Ankaralı vatandaşlarımız çok memnun oldu.

Sakarya’da sadece fiziki bir yenilemeyle yetinmeyeceğiz.

Burada ses ve görüntü kirliliğine izin vermeyeceğiz. Caddenin ve sokakların işgaline izin vermeyeceğiz. Topyekun Sakarya Caddesi’ni ayağa kaldırma projesini uygulamak istiyoruz. Esnafa da Sakarya’ya el ele sahip çıkacağız dedim.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi’nin 25 yılın ardından ilk defa beraber çalışmasıyla ortaya çıkan bir proje olması açısından da önemli olduğunu söyleyebilirim. Bu anlamda Mansur başkanımıza ve Büyükşehir Belediyesinin tüm emekçilerine teşekkür ediyorum.

Topyekün yenilenme!

Biz Sakarya Caddesi’nde sadece üst yapıyı yenilemedik. Altyapı da yenilendi yani topyekun bir yenileme yapıyoruz. ASKİ geldi altyapı problemleri olan yerlerin sorunlarını giderdi, Enerjisa bütün sokak aydınlatmanın altyapılarını yeniledi ve sokak lambalarını taktı. Eskiden Sakarya’da sokak aydınlatması yoktu. Sadece Çankaya Belediyesine ait projektörler vardı.

Düşünebiliyor musunuz, Kızılay’ın göbeğinde aydınlatma yoktu.

Bütün bu kurumlar eş güdümlü olarak çalıştık. Bu çalışmanın programlamasını da Çankaya Belediyesi olarak biz yaptık. Sakarya hem altyapısıyla hem üst yapısıyla yenilenmiş oldu. Artık gece geldiğiniz zaman aydınlık bir Sakarya Caddesi oldu.

– Yüksel, Karanfil ve Sakarya caddelerinde de bir yenileme çalışması yapılacak. Peki, burada ki çalışmalar ne zaman başlayacak?

Gençler Alper Taşdelen ile Selfie çekti

Taşdelen: Şimdi sırada Yüksel, Karanfil ve Konur caddeleri var. Buralarda da aynı şekilde çalışıyoruz ve aynı şekilde yenileyeceğiz. Enerjisa elektrik altyapısı çalışmalarına başladı. Şu an, Yüksel Mülkiyeliler Birliği’nin önüne yer altı trafosu konuluyor onun kazı çalışması başladı. Önce Yüksel sonra Karanfil en sonda Konur’da yenileme çalışmaları yapılacak.

Topyekun yenileme çalışmalarında ilk önce Enerjisa giriyor ve bölgenin elektrik altyapısını komple yeniliyor.

Tıpkı Sakarya’da ki gibi buralara da sokak aydınlatmaları gelecek. Enerjisa çalışmalarında belirli bir seviyeye geldiğinde Büyükşehir, ASKİ ve biz gireceğiz. Yüksel metro çıkışından ve Karanfil’in Meşrutiyet çıkışından başlayacak. Şu anda çok hızlı çalışıyoruz umuyorum ki 1 buçuk ay içerisinde çalışmalarımızı bitirmiş olacağız.

– Kızılay’ı komple canlandıracak bir projeniz var mı?

Taşdelen: Sakarya’yı bitirdik, önümüzdeki süreçte az önce bahsettiğim gibi Yüksel, Karanfil ve Konur’u da bitireceğiz. Önümüzde ki yıl Büyükşehir Belediyesi ile birlikte İzmir Caddesi’ne de bakacağız, ora içinde bir proje geliştireceğiz. Bu projeler peyderpey geliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi 25 yıl boyunca halkın gerçek sorunlarıyla uğraşmadığı için sorunlarda büyük oluyor.

Bir ülkenin başkentinin merkezini bu hale düşürmezsiniz.

Burayı sadece Çankayalılar kullanmıyor. 5 buçuk Ankaralıdan her gün 2 buçuk milyonu bu bölgeleri kullanıyor. Kızılay’ın böyle bir yükü var. Yani 25 yıl boyunca Çankaya Belediyesi’yle birlikte çalışmayarak aslında Başkent cezalandırıldı.

Artık Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi bir diyalog ve koordinasyon halinde çalıştığı için proje geliştirmekte, projeyi uygulamakta, sorunları çözmekte çok kolay bir hale geldi. Bundan Çankaya, Ankara ve vatandaşlarımız kazanıyor. Şu anda Ankara Büyükşehir Belediyesi ilçeleri hangi parti kazanmış bakmaksızın eşit hizmeti götürüyor.

– Bahçelievler ve Tunalı’da ciddi anlamda bir otopark problemi var. Otopark sorununu nasıl çözeceksiniz?

Taşdelen: Bu bölgelere planlı, programlı, topyekun bir çalışmayla girilmesi gerekiyor. Otopark sorunlarının, trafik akışının hesap edilerek, üniversitelerle, STK’larla, katılımcı bir anlayışla çalışılması gerekiyor. Bu dönem bu tarz çalışmaları göreceğiz.

Mustafa Tuna Belediye Başkanıyken 7.Cadde’nin yayalaşmasını gündeme taşıdım, bir çalışmaya da başladık fakat o dönem seçim ortamına girildiği için bir sonuç alınamadı. Halkı içine katarak, katılımcı bir şekilde bu bölgelerde çalışılması lazım dediğim gibi bu dönemde bu çalışmaları gerçekleştireceğiz.

– Çankaya için metro çalışması yapılacak mı?

Taşdelen: Sırf Çankaya bölgesi değil, Başkent Ankara metro açısından gariban bir durumda. Ankara Büyükşehir Belediyesi 25 yılda 1 metre metro yapamadı. Ulaştırma Bakanlığı devraldı. Ancak şimdi metronun tüm faturasını Büyükşehir Belediyesine kesti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi 25 yılda 1 metre metro yapamadı.

Ulaştırma Bakanlığı devraldı. Ancak şimdi metronun tüm faturasını Büyükşehir Belediyesine kesti.

Mansur Başkan sanıyorum ki öncelikle havaalanı için metro projesi geliştirecek ancak bu dönem tüm bu konular ele alınacak.

Geçen 25 yıl Ankara için kayıp geçen bir 25 yıldır.

Halkın sorunlarından kopuk, belediyenin kaynaklarının halkın gerçek sorunlarına harcanmadığı, uçuk kaçık projelere kaynakların aktarıldığı, yönetimsel zafiyetlerin yaşandığı bir 25 yıldı. Önümüzde ki 5 yıl boyunca ilçe belediyeleriyle birlikte daha çok hizmet götürülecek ben buna yürekten inanıyorum.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen

– Yeni projelerinizde renklendirmeye de önem veriyorsunuz, renklendirme çalışmaları önümüzde ki projelerde de devam edecek mi?

Taşdelen: 2014’te göreve başladığımdan bu yana yaptığımız 7 kreş, 15 Çankaya Evi, Zübeyde Hanım Sosyal Tesisi, Erdal İnönü Kapalı Yüzme Havuzu, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Zülfü Livaneli Kültür Merkezi gibi bütün projelerimize baktığınızda Türkiye’nin en güzel projeleridir.

Hiçbirine belediye tesisi demezsiniz.

Hepsi örnek projelerdir ve olduğu mahalleye değer katan projelerdir. Buna özen gösteriyorum.

Çünkü burası Çankaya Mustafa Kemal Atatürk’ün mahallesi ve her şey ona layık olmalı, belediyecilik açısından örnek olmalıyız. Önümüzde ki dönemde de projelerimiz aynı özenle devam edecek. Örneğin şu an Çiğdem Mahallesine kapalı yüzme havuzu yapıyoruz.

Türkiye’nin en güzel yüzme havuzlarından birisi olacak.

Parklarımıza baktığınızda hep ödüllü parklar yaptık.

Birlik Mahallesi’nde ki Zafer Parkı 62 dönümdür. Altında ki İsmet İnönü Parkı 56 dönümdür ve buralar ödüllü parklardır. Halkın parasını halk için harcadığınızda, israf etmediğinizde bir bir meyvesini de alıyorsunuz.

Dediğiniz gibi kaldırımlarımızı renklendiriyoruz.

Aslında bu asfalt kaldırım modeli bütün dünyada uygulanan bir modeldir. Brüksel’de, New York’da, Stockholm’de her yerde var. Çünkü bu çalışmaları ömürlük yapıyorsunuz. Maliyeti diğer taşlardan çok daha ucuz, ömrü çok daha uzun, tamiri ve boyaması kolay. Çankaya renkleniyor, daha da renklenecek.

– Önemli isimleri proje isimlerinizde görüyoruz. Bunun bir nedeni var mı?

Taşdelen: Ahlatlıbel Parkı’nın adı, Ahlatlıbel Sosyal Tesisleri’ydi. Buranın adını Ahlatlıbel Atatürk Parkı yaptık. Eskişehir yolunda Atatürk Kültür Merkezi inşaatımız devam ediyor.

İsmet İnönü Parkımızı, Zübeyde Hanım Sosyal Tesisimizi, Zafer Parkımızı, Erdal İnönü Kapalı Yüzme Havuzumuzu, Bülent Ecevit Kapalı Buz Pateni Salonumuzu açtık.

Cumhuriyeti bize emanet edenlere sahip çıkıyoruz.

Şehitlerimizin adlarını parklarımızda yaşatıyoruz. Büyük bir eksiklikti Mehmet Akif Ersoy’un ismini de Çankaya’da bir parkımıza verdik. Şimdi Kurtuluş Savaşı’na destek veren Ankara müftüsü Rıfat Börekçi’nin adını Kocatepe Camisi’nin altında ki parkımıza verdik.

Genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da onayını alarak Çankaya’da çok güzel bir eserimize ismini vereceğiz. Çankaya’da devlet büyüklerimizin adını yaşatmak bizim için onurdur.

Alper Taşdelen – Orhan Uğuroğlu

– Çankaya Belediyesi kadına, kadın haklarına önem veren bir belediye. Son günlerde maalesef kadına şiddet olayları yine gündemimizde yer aldı. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Taşdelen: Kadın hakları noktasında, kadına yönelik etkinlikler ve tesisler noktasında örnek bir belediyeyiz. Kadına yönelik yaptığımız çalışmalardan dolayı partimiz tarafından mor bayrak ödülüne layık görülmüş bir belediyeyiz.

Kadın toplumda hak ettiği yere gelmezse, hiç bir şekilde o toplumun ilerlemesi mümkün değil.

Kadın- erkek eşittir söz olmaktan çıkıp gerçekten hayata yansıması gerekiyor. O yüzden her zaman kadınların yanında olan bir belediyeyiz. Sığınma evimiz yine Türkiye’de örnek bir projedir, kadınların iş sahibi olması noktasında da ciddi çalışmalar yapıyoruz. Kadınlarımıza hakları noktasında bilinçlenmeleri için önemli etkinlikler düzenliyoruz.

– Sokak hayvanları da önemli bir konu, bu konuda neler yapıyorsunuz?

Taşdelen: Barınağımız Türkiye’nin en büyük barınaklarından bir tanesi. Geldiğimizden beri bu konuda çalışmalara da devam ediyoruz. Şu anda laparoskopi yöntemiyle kısırlaştırma yapıyoruz. Kısırlaştırmada, aşılamada ve sahiplendirme de Türkiye’de ilk 3’te yer alıyoruz.

Her canlının yaşama hakkı var ancak insanlarında sokaklarda özgürce gezme hakkı var. O ikisini optimum bir noktada birleştirmek için çaba gösteriyoruz. Uzmanlar Ankara’da 80 bin sokak köpeğinin olduğunu bunun 20- 25 bininde Çankaya’da olduğunu söylüyor. Her ne kadar hepsine ulaşmamız mümkün olmasa da kontrol altında tutmaya çalışıyoruz.

– Merdiven altı diye tabir edilen köpek üretiminin olduğunu uzmanlar söylüyor. Bu yasa dışı üretimlerin durdurulması noktasında çalışmanı var mı?

Taşdelen: Evet, maalesef merdiven altı üretim fazlasıyla var. Şu anda ki mevzuat noktasında olayın boyutu belediyeleri de aşan bir noktaya erişti. Bunun için bir kanuni düzenleme yapılması gerekiyor.

– Öğrencilere yönelik projeleriniz var mı?

Taşdelen: Evet bu konuda da çalışmalarımız var. Örneğin öğrenci ev tutuyor ve ev eşyasına ihtiyacı oluyor. 3 bin öğrencinin evini biz döşedik. Öğrenciler bize başvuruyorlar, elimizde ne varsa onlarla paylaşıyoruz. Ayrıca Çankaya’nın Filizleri adı altında üniversite öğrencilerine bursta veriyoruz.

Maltepe AVM’yi de gençlik merkezi ve kütüphane yapıyoruz. Ankara’nın kütüphaneye çok ihtiyacı var. Orayı 24 saat açık kütüphane haline getiriyoruz, çalışmaları başladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz