“Almanya’nın karın ağrısı”nın nedenleri

258

Almanya neden Türkiye’yi hedef tahtasına oturttu, adeta savaş ilan edecek noktaya geldi? Bu sorunun yanıtını, “Türkiye AB kriterlerine uymuyor. Düşünce ve ifade özgürlüğüne önem vermiyor. Gazetecileri hapse atıyor” diye yanıt vermek yanıltıcı olur.

Yaşanan sorun, ayakları daha yere basan analizler yapmayı zorunlu kılıyor.
++
“Almanya’nın karın ağrısı”nın gerçek nedeni, Türkiye’nin Ortadoğu’da olduğu gibi Avrupa’da da büyük bir güç haline gelmeye başlamasıdır.
Türk ekonomisi son yıllarda küçümsenmeyecek başarılara imza attı.
Büyüme hızımız baş döndürüyor.
Avrupa ülkelerinde nüfus bir yandan yaşlanıp bir yandan azalırken Türkiye genç bir nüfusa sahip ve her yıl bir milyondan fazla artıyor.
3.5 milyon mültecinin gelmesi, 15 Temmuz darbe girişimi, PKK’nın terör eylemleri, sınırımızın hemen ötesinde süren iç savaş, DEAŞ’ın yarattığı tehditler bile adeta vız geliyor, tırıs gidiyor.
++
Daha birkaç gün önce basına yansıyan haberlerde Türk Hava Yolları’nın Temmuz ayında yüzde 13.6’lık büyüme ile sunduğu koltuk kapasitesinde Almanya’nın övünç kaynağı şirketlerinden Lufthansa’yı geçtiği belirtiliyordu.
Yine aynı haberlerde, kapasite bakımından Atatürk Havaalanı’nın, Almanya’nın en büyük havaalanlarından biri olan Frankfurt’u geride bıraktığı ifade ediliyordu.
++
Ve vurgulanması gereken bir başka nokta:
1960’ların başından itibaren Almanya’ya işçi olarak gitmeye başlayan Türklerden binlercesi bugün orada patron konumuna ulaştı ve yanlarında Almanları çalıştırmaya başladı.
Türkleri yollarını süpüren çöpçüler, Türkiye’yi 70 sente muhtaç gariban ülke olarak görmeye alışmışlardı.
Bu tablonun değişmesinden çok rahatsız oldular.
++
İşte Almanya’nın “karın ağrısı”nın gerçek nedeni bunlardır.
Alman “dostlarımızı” yakında şiddetlenen karın ağrıları yüzünden acil servis kapısında kıvranırken görmek de mümkündür.
Hemen belirtmeliyim ki bu dertlerinin devası yoktur.