Almanya’da tiyatro eğitimi gören Türk öğrenci Ayşe Güvendiren, İslam karşıtı bir oyunu eleştirdiği tek kişilik oyunu ile büyük beğeni aldı.

Otto-Falckenberg Tiyatro Okulu’nda tiyatro yönetmenliği eğitimi gören Ayşe Güvendiren (30), Almanya’nın en prestijli salonlarından Munich Kammerspiele’de kendisinin yönettiği ve oynadığı ‘Karşıtlık düşüncelerne karşıt’ oyunu ile büyük tezahürat aldı.

Tek benlik oyununda Ayad Akhtar’ın ‘Küçümsenen’ adlı oyunundaki İslam aksisi çizgiye eleştiri getirdiğini söyleyen Güvendiren, “Yaklaşık iki yıldan beri Almanya’da belli bir tiyatro oyunu sergilenmekte, oyunun adı ‘Geächtet’, yazarı ise Ayad Akhtar. Bu yazar, İslam’ı kötüleyen bir oyun çıkardı ve bu oyun Almanya’nın her tarafında gösterilmekte. Beni esasen alakadar eden konu şu, ‘bu oyun niye bu kadar alaka görüyor?’, ‘niye Almanya’nın her tarafında bu oyun gösteriliyor?’. Cevabı basit, zira İslam’ı karalayan bir oyun bu. Kendi oyunumda, Akhtar’ın ‘bu oyununu işledim. Okuma yazma bilen hepimiz o oyunu okuduğunda İslam’a karşı bir nefret anlatıldığını anlar. Benim işlediğim şey şu, hani madem bu oyun gösteriliyor, siz izleyici olarak niye buna sessiz kalıyorsunuz, niye bu oyun alkışlanıyor, niye bu oyun bu kadar alaka görüyor.” Dedi.

“YABANCILAR GELİP KUTLUYOR”

Ayşe Güvendiren, sahnelediği oyuna yoğun bir alakanın olduğunu belirterek, “Özellikle yabancıların beni gelip bu konuda kutlamasına, cüretimden dolayı kutlamasına çok seviniyorum. örneğin annem oyunumu izlediğinde çok duygulanmıştı. Annem dini kıymetlerine bağlı olan bir insan ve annemin bana o gururlu gözle bakması benim için yetiyor” dedi.

“BİZ ANLATMAZSAK, KİM ANLATACAK BUNU”

Benzeri çalışmalarının süreceğini söyleyen Güvendiren, “Bu konular, bu hikâyeler, anlatılması gereken hikâyeler. Biz anlatmazsak kim anlatacak bu hikâyeleri Ben bir Müslüman olarak buraya çıkıp, ‘sizin yaptığınız bir saçmalık siz İslam’ı kötülüyorsunuz, sizin algınız yanlış’ demezsem, kim yapacak bunu? Almanya mı yapacak O yüzden biz Türkler de sanat camiasına girmemiz lazım. Burada da olmamız lazım. Tiyatro oyunları çıkarmamız lazım. yalnızca doktor, öğretmen, mühendis falan değil sanat camiasında da bir yer edinmemiz lazım” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz