Almanya’da aşırı sağ Rusya’ya ‘yakınlaşıyor’

0
193
- Reklam -

ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump’un Rusya’ya yaklaşımına ilişkin tartışmalar sürerken Almanya’nın aşırı sağ AfD parti lideri Frauke Petry’nin hafta sonunda Moskova’da üst düzey Rus siyasileriyle yaptığı görüşmeler dikkat çekti.

Alman medyasına göre, Moskova görüşmelerine ilişkin olarak AfD’den yapılan açıklamada Petry’nin Alman ve Rus parlamentoları arasında işbirliğini konuşmak üzere Moskova’ya gittiği belirtilirken Petry’nin  Duma Başkanı Vyachelav Volodin ve Başkan Yardımcısı Pyotr Tolstoy ile de biraraya geldiği kaydedildi.

DWelle İngilizce  “Rusya’nın en etkili yetkililerinden biri” olarak görülen Vyachelav  Volodin’in “Putin’in sır kupu” olarak tanındığını vurguladığı haberde ünlü Rus yazarı Tolstoy’un  büyük torunu olan Pyotr Tolstoy’un da Kremlin’in Batı ve Ukrayna ile ilgili görüşlerini savunduğuna işaret etti.

- Reklam -

Haberde “Rusya’nın AfD’a finansman desteği sağladığına ilişkin kanıt yok” denildikten sonra AfD’nin “son aylarda Rusya ile tesis ettiği yakın bağlar”ın altı çizildi.

Bu arada, Almanya’da yapılan son eyalet seçimlerinde oy oranını artıran AfD’nin Eylül ayında düzenlenecek  federal seçimlerde kayda değer bir destek sağlayacağı beklentisi de dile getirildi.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz