Alman siyasiler zirveyi tartışıyor

141

AB’de büyük bir merakla izlenen,  mülteci krizine ilişkin AB-Türkiye zirvesinin “sıkı pazarlıklara sahne olduğu” belirtilirken Almanya’da siyasiler, zirveyi tartışıyor.

Almanya’da koalisyon hükümetinin büyük ortağı Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) dış politika uzmanı milletvekili Roderich Kiesewetter, zirveyi DWelle’ye değerlendirirken “yaklaşık 3 milyon Suriyeli mülteciyi kabul eden Türkiye’nin bizim desteğimize ihtiyacı var. Ama bizim için de burada kalma hakkı olmayan mültecileri üçüncü ülke olarak Türkiye’ye göndermek büyük önem taşıyor” dedi.

-“TÜRKİYE’NİN TUTUMU GERÇEKTEN ETKİLEYİCİ”-

Mülteciler Avrupa’ya gelmek için farklı yolları seçtiği için, Türkiye yapılacak işbirliğinin sorunun çözümü için yeterli olmayacağını söyleyen Kiesewetter, Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden daha fazla para talep etmesini “adil” bulduğunu belirtirken de Kiesewetter, şöyle konuştu:

“Almanya ile neredeyse aynı nüfusa sahip olan Türkiye’nin ekonomik gücü Almanya’nın gücünün yaklaşık üçte birini oluşturuyor. Buna rağmen üç kat fazla mülteci kabul eden Türkiye’nin izlediği tutum gerçekten etkileyici. Bir mülteci Almanya’ya yılda 12 bin euroya mal oluyor. Ama Türkiye’de bu para ile 10 mülteciye destek vermek mümkün.”

Buna karşın Kiesewetter, Türkiye’nin bir diğer talebi olan vize muafiyeti uygulamasına sonbahar yerine haziran ayında başlanması  önerisine ise “kuşkuyla” yaklaştığını vurguladı. “iş adamları, bilim insanları ve öğrenci değişimi açısında çok anlamlı olan vize muafiyetinin suistimal edilmemesi gerektiğini” belirten  Kiesewetter, “Türk hükümeti ile sorun yaşayan yüz binlerce muhalifin ya da Kürt’ün yurt dışına çıkmasının kolaylaştırılmasını” sorun olarak gördüğünü ifade etti.

 -ÜYELİK İÇİN KOPENHAG KRİTERLERİ ŞART-

Kiesewetter,  Türkiye’nin tam üyelik müzakerelerinin hızlandırılması talebi için de “Türkiye ile Avrupa Birliği’ne üye olmak istiyorsa, hukuk devleti ve bazı özgürlükler içeren Kopenhag Kriterleri’ni yerine getirmeli” dedi. Bunların yerine getirilirseTürkiye’nin Avrupa Birliği yolunda desteklenebileceğini söyleyen Kiesewetter, “ancak halenTürkiye’de iç savaşa doğru gidildiğini, ifade özgürlüğü ve kadın haklarının baskı altında” olduğu görüşünü dile getirdi.

-“TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİ UĞRUNA HER BEDELİ ÖDENMEMELİ”-

Yeşiller Partisi Meclis Grubu Dış Politika Sözcüsü Omid Nouripour ise, Türkiye ile işbirliği uğruna her bedelin ödenmemesi gerektiğini savunarak  “Türkiye ile işbirliği yapılmak zorunda, ama ülkedeki insan haklarının durumu, Kürt sorunu, hapishanede bulunan gazeteciler, devlet tarafından kontrol altına alınan gazeteler gibi konuların da mutlaka konuşulması gerekiyor. Erdoğan daha az mülteci kabul eder endişesiyle bu konular sümen altı edilmemeli” dedi.

Türkiye’de Kürtlere yönelik bir “iç savaş yürütüldüğünü”, böyle giderse Türkiye’den de Avrupa’ya sığınmacıların geleceğini iddia eden  Nouripour da, zirveden birkaç gün önce Zaman gazetesine el konmasını, “Erdoğan’ın Avrupa devletleri karşısında yaptığı bir güç gösterisi olarak” yorumladı.