ALİ KOŞ TOPU TUT

0
181
- Reklam -

Geçen günlerde ilkokul öğretmeni bir arkadaşımı okulunda ziyarete ettim. Aradan yıllar geçmişti, ilkokul sıralarını ve sınıfının içini merak ettiğimi arkadaşıma söyledim.
Teneffüs arası sınıfının kapısını bana açtı. Sınıfa girdiğimde çok şeylerin değiştiğini gördüm. Kara tahta yerine akıllı tahta, masaların üstünde masa örtüsü. Pencerelerde perde, öğretmen masasında masa örtüsü.
Daha birçok yenilikler gördüm. Değişmeyen manzara ise ipe asılmış çamaşırlar gibi sınıfın bir köşesinde duran okuma fişleriydi.
İpe asılı okuma fişlerinş görünce çocukluğuma, ilkokul yıllarıma kısa bir süreliğine gidip geldim.
İlkokula başlayanların okumayı yazmayı öğrendiği günden itibaren tahtada ipe asılı okuma fişlerini hepimiz hatırlarız.
İlköğretim tarihimizde bu okuma fişleri ile kurulan cümleleri öğrenip okuma yazmayı sökenler koca bir diplomalı nesli oluşturmuştur.
Ali koş topu tut, 
Koş Ali koş
Ali topu bana at.
Gel Ali gel,
Koş Ali koş.
İlkokula başladığım günlerde öğretmenimin fişlerde sürekli Ali demesi yüzünden beni çok sevdiğini ve bana özel bu fişleri yaptırdığını sanmıştım, işin gerçeğini daha sonra öğrendiğimde hayal kırıklığına uğradım.
Meğerse benimle o Ali’nin hiç alakası yokmuş!
İlkokul yıllarımda gördüğüm fiş karakterleri genelde ya top oynuyor ya ip atlıyordu.
Futbola ve spora düşkünlüğümüz bu fişlerden ve şu deyişten geliyor olabilir mi? “İn cin top oynuyor.” 
Ama niyeyse olimpiyatlarda yıllarca madalya yüzünü görmek bazı yıllar hayal olmaktan öteye gidememiştir.
Neyse ki son yıllarda bu fişlerin hakkını veren sporcularımız yüzümüzü güldürmeye devam ediyor.
Sporun faydaların saymakla bitmez, sağlık, mutluluk, huzur, sağlam kafa sağlam vücut hemen sayabileceğimiz meziyetler arasındadır.
Ben sporu yaşam biçimi olarak kabul ettim. Çok da faydasını gördüm. Dünyanın her yerinde insanlar boşuna sporla uğraşmıyorlar.
Sporu meslek olarak düşünenlerden hiç olmadım. Ama bu işi mesleğe dönüştürenlerin fikirlerinden ve desteklerinden faydalanmayı yaşamımda uygulamayı büyük kazanç olarak görüyorum.
Öyle sıkıcı günler aylar yaşıyoruz ki kendinizi bir saatliğine de olsa dışarı atıp, varsa yanınızda bir park ya da ormanda yürümek sizin için huzur kelimesinin tam karşılığıdır diye düşünüyorum.
Spor yapanların yüzünde hep bir rahatlık vardır. İş hayatına kendini kaptıranların yüzünde ise endişe sıkıntı ve gözlerinde bayat balık bakışı görmek mümkündür.
Fırsatını bulduğunuz an kendinizi dışarıya atın. Spor salonlarına çuval çuval para vermek istemiyorsanız. Artık oturduğunuz her semtin neredeyse her köşe başında spor yapmak için spor aletler var.
 Kendinize spor için bir saati mutlaka yaratın. Bakın o zaman herşey daha güzel olacak.
Doğa insanı tamir eden en güçlü organik antibiyotiktir.
Ali koş topu tut 
Koş Ali koş
Ali topu bana at
Gel Ali gel
Koş Ali koş
Koşan bu Ali’nin benimle artık bir ilgisi var. Spor benim yaşam biçimim oldu.
Sağlığınız için,spor her yerde her zaman sizinle de olsun.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz