Ali Koç: Tablo beklediğimizden daha farklı çıktı

0
131

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, sarı-lacivertli camiaya seslendi. Koç, Fenerbahçe Kongresi’nden bu yana neler olduğunu ve Fenerbahçe’yi gelecekte nelerin beklediğini, planlanan yol haritasını ve amatör branşlardaki son durumu FB TV’de açıkladı.

Başkan Koç’un açıklamaları şöyle: “Kampanyam süresince şeffaf olunmamasıyla ilgili şikayetlerimi dile getirmiştim. Buranın milyonlarca sahibi olduğunu; dernekleriyle, çalışanlarıyla, sporcularıyla kamuoyuna mal olmuş bir camia olduğunu ve herkesin mümkün olduğunca bilgi alması gerektiğini düşünmüştüm. O zamanki yönetim şekliyle de bunun yeterince yapılmadığını söylemiştim. Seçilirsek de mümkün olduğunca şeffaf olacağımızı söyledik. Bunun ilk adımlarından bir tanesini bu gece yaşayacağız.

Göreve geleli 50 gün oldu. Seçim öncesinde de tarihi bir seçim olacağını söylemiştim. Neden? Katılım oranlarıyla,  sandık sayısıyla, stadyumda yapılmasıyla, rekabetçi geçecek olmasıyla tarihi bir seçim yaşayacağız demiştik. Bunu da yaşadık. Fenerbahçe camiası sadece Fenerbahçe’yi sevenlerin değil, Türkiye’nin büyük kısmına hitap ettiği seçim süreci oldu. Bu seçim sürecini camiamıza yakışır şekilde geçirmemizi sağlayan herkese teşekkür ederim. Hem Türkiye’nin hem de dünyanın dört bir yanından gelip oyunu kullanan tüm kongre üyelerimize, ilgi ve alakalarını eksik etmeyen tüm taraftarlarımıza teşekkür ederim. Bununla beraber seçimin sonucu da tarihi oldu. ‘Bir taraf kazanacak ama farklı şekilde kazanacak ama hangi taraf bilmiyorum’ demiştim ama bu kadar büyük farkı kimse beklemiyordu. Bu farkın bir anlamı var. Nedir bu anlam? Camianın zihniyet ve felsefe değişikliğine duyduğu arzuyu, inancı gösteriyordu. Bu açıdan ben çok önemli buluyorum. Çünkü 20 yıldır süre gelen bir lider, bir başkanlık, değişen yönetimler, tarihi işlerin yapıldığı zamanlar… faz faz baktığımız zaman olumlu olumsuz birçok şey söyleyebiliriz. Geldiğimiz noktada Fenerbahçe camiası bir değişiklik istiyordu. Buradaki en önemli değişiklik de zihniyet ve felsefe değişikliğiydi. Biz de kampanya süresince bunu anlatmaya çalıştık. Anlattıklarımızın da kongre üyeleri tarafından ciddi anlamda kabul gördüğünü seçim sonuçlarıyla anlamış olduk. En büyük transferimiz de felsefe değişikliği demiştik. Aslında bugün burada olmamız da felsefe değişikliğinin sonucudur.  Bu felsefe değişikliği, teknoloji kullanımından öz kaynaktan sporcu yetiştirmekten, taraftarla olan ilişkilerden tutun da her anlamda değişik bir yaklaşım tarzıdır. Biz, özlenen Fenerbahçe’ye kavuşmamız için, Fenerbahçe’nin hak ettiği yer olan zirvede olabilmesi için bu değişikliğe ihtiyaç olduğunu ve bu çapın gereklerine göre Fenerbahçe’ni yönetilmesi gerektiğini ifade etmiştik. Transfer yapmaktan, oyuncu yetiştirmekten, iletişim, marka yönetimi, dijitalleşme… Nasıl sayarsanız sayın baştan aşağıya bir felsefe değişikliğinden söz ediyoruz. Kampanya süresince söylediklerimizin daha ilk günden yapabildiklerimiz var. Zaman içerisinde yapabildiklerimiz var. Yapmak isteyip de muhtelif nedenlerden dolayı henüz yapamadıklarımız var. Ama baktığımızda doğru yolda olduğumuzu düşünüyorum. En önemli konu sadece Fenerbahçe’nin değil, Türk futbolunun içinde bulunduğu durumun sürdürülemez olduğunu ifade ettik. Sürdürülemez derken mali açıdan sürdürülemeyeceğini… Avrupa ile rekabet açısından sürdürülemeyeceğini, transfer anlayışının günü kurtarma yaklaşımının sürdürülemeyeceğini ifade etmiştik ve bu konuda haklıydık. Evet, toz pembe bir dünya beklemiyorduk. Hatta iyi olmadığını bilerek bu göreve talip olduk. ‘Yarın çok geç olabilir, tam zamanı şimdi’ dedik. ‘Yarından sonra bu gidişatı çevirmek çok geç olabilir’ dedik.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz