Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, son dönemlerde çocuklarda görülen alerjik hastalıkların hızla arttığını belirterek, alerjik hastalıklardan korunmak için sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çekti.
Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, sağlıklı beslenmeyi, “Vücudun ihtiyacı olan besin öğelerini, vitamini ve mineralleri vücuda uygun bir şekilde almak” ifadeleriyle özetledi. Besinlerin anne karnında başlayarak büyümeye, zeka gelişimine, sağlığa, bağışıklık sisteminin düzenli çalışmasına, hastalıklar ile başa çıkabilmeye yarayan, bütün enerjiyi ve ihtiyaçları karşıladığını belirten Antony, “Tıbbın babası olarak kabul edilen Hipokrat, 2500 yıl önce ‘Besinler ilacınız, ilacınız besininiz olsun’ sözleriyle, besinlerin sağlıklı olmamız için önemine değinmiştir” dedi. Özellikle günümüzde eskiye nazaran toksinli, hormonlu ve katkı maddeli gıdaların tüketildiğine değinen Antony, savunma sistemini oldukça olumsuz etkileyen bu durumun, alerji başta olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkardığını kaydetti.
-ÇOCUKLARI ALERJİDEN KORUMAK İÇİN TAVSİYE EDİLEN SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ-
-Anne adayı, hamilelikten başlayarak, emzirme dönemi de dâhil olmak üzere sağlıklı ve dengeli beslenmeli.
-Bebek ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmeli.
-Ebeveynler kendi beslenme şekilleriyle çocuklara iyi bir örnek oluşturmalı.
-Çocuklara bol bol su içirilmeli.
-Mümkün olduğunca bol taze meyve ve sebze tüketilmeli. Çocukların hastalıklara karşı daha dirençli olmaları ve sağlıklı gelişimleri için her gün en az 5 porsiyon taze sebze veya meyve tüketmeleri önerilmekte.
-Mevsiminde üretilen sebze ve meyveler tercih edilmeli.
-Mümkünse lokal olarak üretilmiş sebze ve meyveler tüketilmeli.
-Çocuğun beslenmesinde çeşitliliğe özen gösterilmeli.
-D vitamini savunma sistemi için olmazsa olmaz vitaminlerden biridir. Bu nedenle mutlaka D vitamininden zengin; balık, tereyağı, yumurta ve süt ürünleri dengeli tüketilmeli.(ANKA)

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin