Ana Sayfa Ekonomi Haberleri Alaşehir Gümrüğü'nden tarımsal ürün ihracatı düştü, gelir aynı kaldı

Alaşehir Gümrüğü’nden tarımsal ürün ihracatı düştü, gelir aynı kaldı

-

Manisa’nın Alaşehir ilçesi gümrüğünden 2017 yılında 254 bin tonu üzüm olmak üzere 378 bin ton tarımsal ürün ihracatı yapılırken, 2018’de bu rakam, 140 bin tonu üzüm toplam 270 bin ton olarak gerçekleşti.

Bu sene ihracatta önceki yıla oranla düşüş olmasına rağmen 500 milyon dolarlık gelir ise aynı kaldı.

Alaşehir Gümrüğü’nden 2018 yılında, 234 şirket tarafından 60 kalem ürün ile 74 ülkeye ihracat yapıldı. Alaşehir’den geçen sene 15 bin TIR çıkış yaparken, toplam 500 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Bunun 250 milyon dolarlık bölümü, çekirdeksiz Sultaniye yaş üzüm ihracatından elde edildi. Alaşehir’den çekirdeksiz üzümün yanı sıra kiraz ve narın da en fazla ihracat edilmiş olduğu ülke, Rusya oldu. Rusya dışında Ukrayna, Polonya, Almanya, ak Rusya, Belarus, Gürcistan, Suudi Arabistan, Kanada ve Katar da en fazla ihracatın yapıldığı ülkeler oldu.

‘HEDEFİMİZ DAHA DA ARTIRMAK’

Alaşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Tarık Memiş, 2018 senesinde ‘üzümün başkenti’ Alaşehir’den ihraç edilen sofralık Sultaniye üzümün 140 bin ton olduğunu belirterek, “Bunun yanında Alaşehir Gümrüğü’nden 36 bin ton kiraz, 20 bin ton nar ihracatı yapıldı.

Üzüm, kiraz ve nardan toplam 400 milyon dolarlık ekonomik kıymet elde edildi. başka ürünleri de dikkate alırsak 2018’de Alaşehir’den 270 bin ton tarımsal ürün ihracatı gerçekleştirildi. Genel ekonomik değerlendirmede ise yalnızca Alaşehir’den 500 milyon dolarlık tarımsal ürün ihracatı yapıldığı görüldü. amacımız önümüzdeki senelernde bu sayıları daha da artırmak olacak” dedi.

Denize kıyısı, limanı ve ülke sınırı olmayan Alaşehir Gümrük Müdürlüğü’nden bu kadar ihracat yapılabilmesinin kendilerini mutlu ettiğini vurgulayan Memiş, “İhracattaki başarının en büyük nedeni, ihracat işlemlerinde ve bürokraside sağlanan kolaylık ve işlemlerin en kısa sürede tamamlanabilmesidir Ayrıca güvenli, sıhhatli ve kaliteli ürün yetiştiren çiftçilerimiz ve dış pazarlara gönderen ihracatçılarımızdır.

Alaşehir veya çevresinde kargo uçaklarının kullanabileceği bir havalimanının olması halinde ürünlerimizin Doğu ve Uzak Doğu ülkelerine ulaştırılması ile bu ihracat dozunun daha da artırılabileceği inancındayız” diye konuştu.

TEK ŞİRKETTEN 100 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

Alaşehir’den yapılan toplam 500 milyon dolarlık ihracatın yüzde 5’lik alanının tek şirket tarafından gerçekleştirildiği bildirildi. Alaşehir’de, çekirdeksiz Sultaniye üzüm ihracatında son 10 senedir 1’inciliği bırakmayan şirket tarafından bu sene da aynı başarı tekrarlandı.

Aynı zamanda Alaşehir Belediye Başkanı olan şirket sahibi Ali Uçak, “Alaşehir ve Manisa yerimizde yetişen sofralık yaş üzümün her sene olduğu gibi bu senede 3’te 1’lik ihracatını tek başımıza yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Gerek ülke ekonomimize gerek Alaşehir ve Manisa yerimize ve bütün üretim yerlerine sağlamış olduğumuz döviz getirisinden dolayı da çok mutluyuz. şirket olarak amaçlarımız daima bundan önceki seneyi geçmek. Her sene yapmış olduğumuz ihracatla bundan önceki seneyi yüzde 10, yüzde 15 oranında, rekoltenin durumuna göre geçiyoruz. Ülkemiz için ve memleketimiz için ne gerekiyorsa biz ihracatçılar olarak elimizden geleni yapacağız” dedi.

Alaşehir’den 2017 senesinde 254 bin tonu çekirdeksiz üzüm olmak suretiyle 378 bin ton tarımsal ürün ihracatı gerçekleştirilirken, 2018’de bu rakam, 140 bin tonu üzüm 270 bin ton olarak gerçekleşti. Bu sene ihracatta önceki seneye oranla düşüş olmasına rağmen 500 milyon dolar olan ihracat gelirinde düşüş meydana gelmedi.

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberler Kaçmaz!

Facebook, kırmızı bildirimleri kapatma seçeneği sunacak

Facebook, bildirimlerin gösterildiği kırmızı noktaların istenildiğinde kapatılabilmesi için çalışmalara başladı.