Aksaray doğal “film platosu” oldu

465

Kapadokya’nın giriş kapısı olan Aksaray, farklı özellikteki mekanları bir arada sunmasından dolayı, sinema filmi, dizi film ve televizyon programı çekimleri için tercih ediliyor.

Kapadokya’nın giriş kapısı olan, 10 bin yıllık geçmişe sahip tarih ve kültür kenti Aksaray, yapımcı ve yönetmenlere farklı mekanları bir arada sunmasından dolayı, sinema filmi, dizi film ve televizyon programlarının çekimlerinde en fazla tercih edilen illerden biri oldu.

Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, Aksaray’ın Kapadokya bölgesinde çok özel mekanlara sahip olduğunu söyledi.

Son dönemde yapımcı ve yönetmenlerin, dizi ve sinema filmi çekimleri için doğal mekan arayışına girdiğini belirten Doğan, bu noktada Kapadokya bölgesinin sahip olduğu imkanlarla öne çıktığını ifade etti.

Kapadokya bölgesinde de otantik mekanlarıyla Aksaray’ın yapımcıların gözdesi haline geldiğini anlatan Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aksaray, tarihi mekanları ve doğal güzellikleriyle Kapadokya’da özel bir şehir. Dünyanın en büyük kanyonlarından Ihlara Vadisi, tarihi eserleri ve doğal dokusuyla aranan bir mekan. Yine Sofular Vadisi, Kızılkaya, Demirci, Yüksek Kilise, Mamasın Barajı, çekim alanı olarak belirlediğimiz yerler. Bu mekanlara gelen yapımcılar, Aksaray’ın gerek doğal güzelliklerinde, gerekse tarihi mekanlarında çok fazla müdahalede bulunmadan arzu ettikleri kareleri yakalayabiliyorlar.”

Hollywood filmi çekiliyor

Son dönemlerde dizi film, sinema filmi ve televizyon programlarının çekimlerine ev sahipliği yaptığını ifade eden Doğan, şunları anlattı:

“Bu yılın ilk 6 ayında 20’nin üzerinde başvuruyu kabul edip, çekim izni verdik. Bunların arasında sinema, dizi film, belgesel ve özellikle tanıtıma yönelik televizyon programlarının olduğunu görüyoruz. Geçen yıl gerçekleştirdiğimiz Ihlara Film Festivali de bölgede çekimlerin artmasına vesile oldu.

2014’ten bu yana ‘Patron Mutlu Son İstiyor’, ‘Buğday’, ‘Aşkın Sırrı; Somuncu Baba’, ‘Kapadokya’da Aşk Başkadır’, ‘Helak; Kayıp Köy’ ve ‘Yitik Kuşlar’ olmak üzere 6 sinema filminin çekimleri şehrimizde yapıldı. Ayrıca bugünlerde bir Hollywood yapımı olan ‘The Mountains and The Stones’ filminin çekimi de burada devam ediyor. Bütün bunlar Aksaray’ın gerçekten son dönemlerde yapımcılar ve yönetmenler tarafından tercih edilen bir il olduğunu gösteriyor. Biz de bunun bir tanıtım vesilesi olduğunu düşünüyoruz. Buraya gelen yapımcılara yardımcı olarak, ilimizin tanıtımına katkı sağlıyoruz.”

“Açık hava film platosu gibi”

“Aşkın Sırrı; Somuncu Baba” filminin yönetmeni Kürşat Kizbaz ise bu yıl vizyona girecek filmin çekimlerinin tümünün Aksaray’da gerçekleştirildiğini ifade etti.
Aksaray’ın, tarihi ve kültürel değerlerinin büyük ölçüde korunarak günümüze kadar ulaştığı Anadolu’nun ender şehirlerinden olduğunu vurgulayan Kizbaz, şöyle devam etti: “Şehir, Selçuklu’dan, Osmanlı’dan kalma değerli mekanlarıyla adeta açık hava film platosu gibi. Bu bağlamda Kapadokya’nın giriş kapısı olan Aksaray, filmimiz için çok uygun bir yerdi. Sultanhanı, Ağzıkarahan, Zinciriye Medresesi, Kızıl Kilise gibi tarihi ve doğal mekanlarda 13. yüzyıldan günümüze kadar gelen bu hikayeyi anlatma fırsatı bulduk.”