Akıncı: Dönüşümlü başkanlığı siyasal eşitliğimizin kaçınılmaz sonucu görüyoruz

0
164

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Kıbrıslı Türk’ün hiçbir zaman bu yapının başına geçemeyeceğini söylüyorsak, orada siyasi eşitlik yok demektir. Bu konuda ısrarlıyız. Bu konu gündemdedir. Sanıyoruz ki bir uzlaşmayla sonuçlanacaktır. Şu anda bu konuda bağlanmış bir durum yok. Olumlu şekilde bağlanmasını umuyoruzö dedi. Akıncı, toprak, mülkiyet, yönetim ve güç paylaşımı, AB ve ekonomi gibi konularda iki tarafı tatmin edecek bir uzlaşıya varılması halinde garantiyle ilgili de bir çıkış bulunabileceğine inandığını ifade etti.
AKINCI’DAN LİDERLER GÖRÜŞMESİ HAKKINDA AÇIKLAMA
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le ara bölgede yaptığı görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı’na dönüşünde basına açıklama yaptı, soruları yanıtladı.
“MEVCUT DURUMU GÖZDEN GEÇİRDİK
Mustafa Akıncı, Nikos Anastasiadis yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini kaydederek, mevcut durumu gözden geçirdiklerini anlattı. Akıncı, “Bugüne kadar yapılan çalışmaları, müzakere heyetlerinin yürüttüğü çalışmalar sonrasında vardığımız noktayı çeşitli başlıklar altında bir kez daha gözden geçirdik. Tek bir noktaya yoğunlaşıp kalmış değiliz. Yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum dedi.
“EN KISA SÜREDE ÇALIŞMALARIMIZI OLUMLU BİR NOKTADA SONLANDIRMAYI HEDEFLİYORUZ
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin liderler adına yaptığı açıklamaya işaret eden Akıncı, “Önümüzdeki süreçte daha yoğun bir çalışma temposuna girmeyi ve mümkün olan en kısa sürede çalışmalarımızı olumlu bir noktada sonlandırmayı hedefliyoruz şeklinde konuştu.
MÜZAKERECİLERDEN İSTEDİĞİMİZ BAZI ÇALIŞMALAR VAR…
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, gelecek ay 12 Ekim ve 30 Ekim olarak saptanan 2 görüşmeleri olduğunu anımsatarak, “Müzakerecilerin daha sık buluşmaya devam edecek. Kendilerinden istediğimiz bazı çalışmalar var, onları da yapacaklar. Kasım ayıyla birlikte daha yoğun bir çalışma temposuna girmeyi hedefliyoruz” dedi. Akıncı, bir soru üzerine, “Kasım ayında 4 defa ya da 5 defa buluşacağız diye kesin bir rakam koymadık. 6 da olabilir, 7 defa olabilir. Ya da 4-5 defa olamıyorsa aralıkta sıklaştırabilir. Çünkü yurtdışı programlar da söz konusu ifadesine yer verdi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı şöyle devam etti “Sayın Anastasiadis’in konumu, dünyada tanınmış olmanın gereği bizden daha sık seyahat etmek gibi bir durumu var, çok hoşlanmazsak da böyle bir gerçeklik var. Ancak o da şunu farkındadır ki kasım ile aralık ayları bizim çok yoğun çalışmamız gereken aylar.
Güney’deki seçimler nedeniyle mayıstan bahsettim. Tabi o tarihe kadar her şey bitmezse dünyanın sonu değil. Ama bir seçim var ve bu seçim yeni hassasiyetler demek. Mümkün olursa başlattığımız bu süreci en erken zamanda bitirmek, Sayın Anastasiadis’in de benim de arzumuzdur. Kasım ayında birkaç günlüğüne benim de bir yurtdışı ziyaretim olacak. Araya ne kadar fazla görüşme sıkıştırabilirsek sıkıştıracağız. Ancak aralıkta da bunu devam ettireceğiz. Yetiyorsa ve bitiriyorsak ne ala, yetmiyorsa elbette ocakta da yoğun şekilde çalışacağız. Hedefimiz, açıklanmamış, ortak metin hale getirilmemiş dahi olsa, bu tarihe kadar bir sonuca ulaşmak…”

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz