AK Parti’ye giden oyların şifreleri çözülüyor

301

İnanın konu Türkiye ve AK Parti olunca gazetecilik yapmak çok zorlaştı. Çünkü haberci olduğunuz zaman dolayısı ile haber kaynakları bir şekilde size ulaşıyor. Konular hassas olunca da insan yazayım mı? Ya da yazamayayım mı? Diye de düşünüyor.
Çünkü ülke çok hassas bir dönemden geçtikten sonra  bir zafer olarak nitelenen seçimden çıktı. Bu atmosferde, gazeteci olarak havayı bozmak niyetinde değilim. Elimden geldiği kadar hassas olup, işe çomak sokmak istemiyorum.
Türkiye’de bir hafta kaldıktan sonra İsveç’e doğru yola çıkarken, bazı güvenilir haber kaynaklarıyla da veda görüşmelerim oldu. Gerek sözlü, gerekse belgeli ihbarlar ve duyumlar hemen gelmeye başladı.

OY TUTANAĞIAK PARTİ DIŞINDAKİ SEÇMENLERE ABLUKA
Türkiye’den ayrılmadan önce hava limanında yaptığım bir konuşmada, AK Parti’nin o çok merak edilen zaferi nasıl elde ettiğini anlatan formülleri duyunca şok geçirdim. Bu seçimin arkasındaki başarıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve diğer AK Partili bakanların vurguladığı gibi Kaos’u istemeyen seçmen, istikrarı tercih ederek AK Parti’yi tek başına iktidar yaptılar sözü hatırıma geldi.
Ancak  bir de bunun perde arkası varmış. Çok sağlam bir kaynaktan gelen duyumda, AK Parti sempatizanı bazı işverenlerin, seçimlerden önce işçilerini nasıl ikna ederek oylarını AK Parti’ye atmaları yönünde zorladıklarını anlattı. Hakikaten sağlam bir kaynak olmasa inanmayacağım. Biz gazeteciler güvenilir kaynaklara inanmak zorundayız. Yoksa bazı şeyler gün yüzüne çıkmaz. Tabii ki, bazı şeylerin ispatı delili kâğıt üzerinde olmaz. O nedenle bunu basit bir dedikodu olarak görenler olabilir. Ancak elimizden bu kadar gelebiliyor.
ADETA TAM BİR SEFERBERLİK İLAN EDİLMİŞ
Anlatılanlara göre bu seçimlerin kazanılması için her türlü yola başvurulmuş. Adeta tam bir seferberlik ilan edilmiş. İşte  Ak Parti’ye akan oyların kerameti de böylece deşifre olmaya başladı. “Yangın olmayan yerden duman çıkmaz” atasözümüzü hatırlatarak, ben anlatana itibar ettim. İşin bir de can alıcı kısmı bu tehditlerin daha çok AK Parti’ye oy vermeyen seçmenler üzerinde kurulduğudur.
Tabii doğal olarak “çamur at izi kalsın” diye beni eleştirenler olacak ve savunma mekanizması devreye girecek.
Peki, bir gazeteci kendisine sunulan ve doğruluğa inandığınız sağlam bir kaynaktan böyle bir duyum geliyorsa yazmayacak mı?
BİR DE İSVEÇLİ GAZETECİDEN
GELEN BELGE VAR!
Bir de İsveçli bir gazeteciden bir belge aldım. Bu belgede çok ilginç rakamlar var. Milletvekili Genel Seçimi Sandık Sonuç Tutanağı belgesi üzerindeki toplam oy sayısı 332 olarak yer alıyor. Ancak AK Parti’ye çıkan oy sayısı 341 olarak gösteriliyor.
Gelin çıkın işin içinden. AK Parti’nin işte o mucize seçimde elde ettiği başarının sırları İsveç’te böyle yankı buluyor. Sonra Sayın Cumhurbaşkanımız Avrupalı gazetecilere çatıyor. Neden bunlar bize böyle çifte standart yapıyor, bizim demokrasimizi benimsemezler diye. Nasıl benimseler ki Sayın Cumhurbaşkanım, sundukları belge karşısında ben bile şaşa kaldım.
Bir de din görevlilerin cepten attıkları fetvaları var. AK parti dışındaki partiye atılacak oyların din düşmanlarına yardım olarak gösteriliyor. Önümüzdeki haftalarda bakalım daha neler çıkacak.