AK Parti gemisi su almaya başladı

0
134

MHP Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, 17-25 Aralık dosyalarında adları geçen Sümeyye Erdoğan ile Bilal Erdoğan’ın da vekillik için aday olmasının sürpriz olmayacağını kaydederek, “AKP gemisi su aldığı için dokunulmazlık telaşı başladı. Dokunulmazlığa ihtiyaç duyan AKP’lilerin sayısı göz önüne alındığında, bu parti adına 400 milletvekili isteyen Tayyip Erdoğan’ın az bile söylediği teslim edilmelidir” dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, yüksek yargıdaki seçimleri ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın istifasını yazılı açıklama ile değerlendirdi. Yüksek yargıda yapılan her iki seçimin de yürütmenin arzuları doğrultusunda neticelendiğine dair kamuoyunda bir algı oluştuğunu belirten Çetin, “Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay’daki başkanlık seçimleri üzerine siyasetin gölgesi düşmüştür ve bu fiili durum devlet içerisindeki denge-denetim mekanizmasını işlevsizleştirmektedir. Demokratik sistemlerin olmazsa olmazı olan erkler ayrılığı ve denetim esasının yerine tek adam rejiminin taşları döşenmektedir. Yüksek yargıdaki seçimlerin Türkiye’deki sistem tartışmaları ile yakından ilgili olduğu ve bu konsepte göre tamamlandığı anlaşılmaktadır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şahsı üzerinden kurgulanan rejim uğruna yasama, yürütme ve yargının bağımsızlıkları feda edilmektedir” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sınırsız yetkiler, sorumsuzluk içerisinde hareket etmek ve devlet kurumlarını tek adam yönetimine göre dizayn etmekle suçlayan Çetin, “Yola çıktığı kurmaylarının neredeyse tamamıyla ters düşen Erdoğan’ın vekillik için istifa eden Hakan Fidan’la ilgili sarf ettiği “Ona bir kısım vaatlerde bulunulmuş olabilir, bir kısım yerler vaat edilmiş olabilir” cümlesi kritiktir” dedi. Fidan’ın yeni dönemde hesap sorulması endişesi taşıdığını savunan Çetin, MİT gibi önemli bir kurumun başında her türlü sırra vakıf olan Fidan’ın Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’na rağmen vekillik peşinde olduğunu belirtti. Oslo görüşmelerinin, Irak ve Suriye politikalarının Fidan’In yargılanması için yeterli bir neden olduğunu kaydeden Çetin, “Reyhanlı ve Sultanahmet eylemleri, 6-8 Ekim 2014’te Türkiye’yi yakıp yıkan PKK ayaklanması, kimlere gittiği meçhul silah yüklü tırlar, elçilik baskını ve yüksek güvenlikli toplantıların dinlenmesi gibi sayısız enkazı arkasında bırakan Hakan Fidan’ın vekillik peşinde koşmasının altında yatan anlam, hesap sorulması endişesi ve paniktir” dedi. Erdoğan ile Fidan arasındaki ilişkinin hukuk devleti sınırlarında makamlar arası bir ilişki mi, bir misyon birlikteliği mi olup olmadığını soran Çetin, AK Partinin çok sayıda bürokratın haklarındaki soruşturmalardan kurtulmak için dokunulmazlık istenen bir parti haline geldiğini savundu. 17-25 Aralık dosyalarında adları geçen Sümeyye Erdoğan ile Bilal Erdoğan’ın da vekillik için aday olmasının sürpriz olmayacağını kaydeden Çetin, “AKP gemisi su aldığı için dokunulmazlık telaşı başladı. Dokunulmazlığa ihtiyaç duyan AKP’lilerin sayısı göz önüne alındığında, bu parti adına 400 milletvekili isteyen Tayyip Erdoğan’ın az bile söylediği teslim edilmelidir” dedi. Erdoğan’ın kendisinin alamadığı seçim sonucunu Davutoğlu’ndan istemesini çaresizlik olarak nitelendiren Çetin, 7 Haziran seçimlerini başkanlık oylamasına dönüştürmeye çalışan Erdoğan’ın, Başbakan Davutoğlu’nun ülkeyi yönetemediğini ifade ederek, boşluğu kendisinin doldurmaya çalışmakla suçladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz