Ailelere sünnet uyarısı

0
195

SÜNNET dönemi nedeniyle ailelere uyarıda bulunan Op. Dr. Mehmet Baykan, çocuklarda sünnetin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “Sünnet ciddi bir cerrahi müdahale; yani ameliyattır. İleride büyük sorunlar yaşamamak için mutlaka ameliyathane ortamında sünnet yapılması gerekir” dedi.

Op. Dr. Mehmet Baykan, en basit ifadeyle penis başını çevreleyen derinin kesilmesi olarak özetlenebilecek sünnetin, ortaya konulan birçok yararı olduğunu söyledi. Op.Dr. Baykan, şöyle devam etti:
“Üriner sistem enfeksiyonları ile sünnet arasındaki ilişki son yıllarda üzerinde durulan bir konudur. Yapılan bir araştırmada sünnetli çocuklarda üriner enfeksiyonların daha az olduğu gösterilmiştir. Penis kanseri çoğunlukla sünnet olmamış topluluklarda görülür. Sünnet olma yaşı küçüldükçe penis kanserinin görülme sıklığı azalmaktadır. Ayrıca sünnetli kişilerin eşlerinde rahim ağzı kanseri de çok daha az görülmektedir.” Genel Cerrah  Op. Dr. Mehmet Baykan, 10-15 yıl öncesine kadar çocuklarını sünnet ettirmeyi düşünen aileler çevrelerinden duydukları sünnetçi veya doktorlara muayenehane veya ev ortamlarında rahatlıkla sünnet yaptırabildiğini hatırlatırken, “İletişimin artması ve yapılan hataların herkes tarafından duyulabilmesi, eğitim seviyesinin artarak halkımızın bilinçlenmesi ve gerekse sağlık bakanlığınca getirilen yeni düzenlemeler sonucunda aileler artık rastgele sünnet yaptırmamaktadırlar. Sünnet ciddi bir cerrahi müdahale yani ameliyattır. Bu yüzden ileride büyük sorunlar yaşamamak için mutlaka ameliyathane ortamında sünnet yapılması gerekir. Enfeksiyon riski, gerekli müdahalelerin yapılabilmesi açısından bu son derece önemlidir” diye konuştu. Sünnetin yapılamadığı durumlar ve sünnet yaşı hakkında da bilgiler veren Op.Dr. Mehmet Baykan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sünnet vücut ısısını koruyamayan, beslenmeye aktif katılamayan bebeklere veya hasta çocuklara yapılmaz. Hipospadias veya bir başka ürogenitalanomalisi olanlara, bu anomaliler için düzeltici ameliyat yapılmadan önce sünnet yapılmamalıdır. Kanama hastalığı olabilecek kişilere (aşırı kanaması veya ailesinde kanama hastalığı olan gibi) gerekli tetkikler yapılıp kesin teşhis konulmadan sünnet yapılmamalıdır. Öte yandan sünnete uygun yaş olarak psikiyatris ve psikologlar 2-6 yaş arası çocuklarda yapılmasını tavsiye etmemektedir. Bu konuda yeterli bir fikir birliği yoktur. Doğrusu sünnet, erken dönemde (tercihen doğumu takiben veya ilk iki yaşın içinde), ya da sağlıklı iletişim kurulabilecek çağa geldiğinde (6-7 yaşından sonra) yapılmalıdır.”

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz