AİHM niye Türkiye’ye ceza yağdırır da bir düzelme olmaz?

118

Türkiye ne hikmet ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden (AİHM) hep para cezası yiyor. Tazminatlar ödüyor, ancak düzelen bir şey yok. KKTC’de bir Rum kadın, malları için dava açmış, 1974 Kıbrıs Harekâtından dolayı 90 milyon avroluk tazminat kazanmıştı.

Deprem tazminatı, maden faciası tazminatı, kadına şiddet tazminatı, polislerin şiddeti doktor, hemşire, hastanelerden kaynaklanan tazminatlar, ölümle sonuçlanan cinayetlerin tazminatları, terörist zannedilerek, öldürülen masum insanların ailelerine ödenen tazminatlar ve Gözaltında iken ölen insanlara yönelik tazminatlar. Son birkaç yıldır da gösterilerde kullanılan biber gazları nedeniyle mağdur olan insanların istediği tazminatlar var gündemde.
EN AĞIRI KADINLARI KORUYAMAMASI ONUR KIRICI
En ağır utanılması gereken ceza da kadınlara yönelik yaşam hakkını sağlayamaması cezasıdır Türkiye için.
Korunmasız, kadınlarımızı devletimiz de maalesef koruyamıyor. Onur kırıcıdır bir devlet olarak bu durum.
Belki de bu listeyi sayfalarca da uzatırız, ancak bu kararlar alınıyor. Tazminatlarda da ödendiğini var sayarak, neden Türkiye bunlardan ders çıkarmaz da bu tazminatları öder diye merak ediyorum.
Ortada demek ki, bir yönetim zafiyeti var. Mademki, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ni tanıyan anlaşmalara imza attığımıza göre hareket ve tavırlarımızı da ona göre atmak gerekmez mi?
Ya da bu antlaşmalara imza koymazsın, laf olsun diye de uluslararası antlaşmalara imza koymak bir devlete yakışmaz.
HEM TAZMİNAT ÖDÜYORUZ, HEM DE MİLLİ GURURUMUZU ZEDELİYORUZ
Herhalde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden Avrupa ülkesi olarak en fazla tazminata çarptırılan ülkelerin başında Türkiye geliyordur. Bu kadar ağzımızdan eksik etmediğimiz Avrupa’dan niye bu kadar kopuğuz?
Bu kararları sanıyorum, babalarının hayrı için almıyorlar. Bunların hepsi, Türkiye’nin kötü karne notu değildir de nedir? En büyük hayali, bir gün Avrupa Birliği’ne tam üyelik olan Türkiye, en azından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden aldığı tazminat kararları ile ne kadar Avrupalı anlayışından uzak olduğunu görmez mi?
AVRUPA’YI HEDEF ALMAYACAĞIZ DA, KİMİ ALACAĞIZ?
Anti Avrupacılar, şimdi kalkıp Avrupa neymiş, kim takar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) öyle bir takar ki, takmayanlar bir gün Avrupa kapısında beklerken, önüne tek tek koyarlar.
Öyle fasılları açtırmakla sevinilmez. “İlk önce karne notunu düzelt” derler adama. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder 1923’de Cumhuriyeti ilan ederken, Türk milletinin önüne batı medeniyetini, yani Avrupa medeniyetini koymamış mıdır?
Bu kararların hepsi, bir yer de Atatürk’ün bu hedefinin ne kadar arkasında kaldığımızı göstermez mi?
Acaba ulu önder, “batı” demeseydi de, “doğu” deseydi, Türkiye’nin hali ne olurdu? Daha çağdaş, daha çoğulcu, daha medeniyeti gelişmiş bir Türkiye özlemi, umarım bir gün gerçekleşir. Bu kanayan, yara da son bulur.
Türkiye’de herkes kardeşçe mutlu ve gururlu yaşar.