Ağrı Dağı’nda ‘Barış ve Kardeşlik’ sergisi

360

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde aralarında ünlü Ressam Handan Baykal’ın da bulunduğu çok sayıda ressam ve sanatçı, ‘Sevgide Güneş gibi ol’ konulu uluslararası Barış ve Kardeşlik sergisi düzenledi.

DOGUBAYAZIT'TA ISHAK PASA SARAYINDA RESSAM HANDAN BAYKAL'IN DA BULUNDUĞU ÇOK SAYIDA RESSAM VE SANATÇI'SEVGİDE GÜNEŞ GİBİ OL' KONULU ULUSLARARASI BARIŞ VE KARDEŞLİK SERGİSİ DÜZENLEDİ. (FOTO: DHA- YUSUF IBA/ DOGUBAYAZIT/ AGRI)
DOGUBAYAZIT’TA ISHAK PASA SARAYINDA RESSAM HANDAN BAYKAL’IN DA BULUNDUĞU ÇOK SAYIDA RESSAM VE SANATÇI ‘SEVGÄ°DE GÃœNEŞ GÄ°BÄ° OL’ KONULU ULUSLARARASI BARIŞ VE KARDEŞLÄ°K SERGÄ°SÄ° DÃœZENLEDÄ°. (FOTO: DHA- YUSUF IBA/ DOGUBAYAZIT/ AGRI)

Tarihi İshakpaşa Sarayı’nda ‘Sevgide Güneş gibi ol’ konulu uluslararası Barış ve kardeşlik sergisinde 60 ressam ve heykeltıraşın çalışmaları görücüye çıktı. Sanatçılar Doğubayazıt’ın Çiftlik köyünde bulunan İbrahim Ağa Ortaokulu’nun duvarlarına çeşitli resimler çizdiler. Etkinliğinin koordinatörlüğünü yürüten sanatçı Handan Baykal sergiyle ilgili şunları söyledi:

“Uluslararası karma resim sergisini İshakpaşa Sarayı’nda gerçekleştirdik. Birinci ayağını 2015 yılında İzmir Buca’daki Protestan Kilisesi’nde açmıştık. Dostluk,kardeşlik ve barış adına yaptığımız bu projede bütün insanlara, inançlara ulaşarak sanat yoluyla barışı tesis etmek amacındayız. İshakpaşa Sarayı’ndan sonra çiftlik köyündeki İbrahim Ağa Ortaokulu’na gelerek buradaki çocuklarımızı sevindirmek istedik. Şu an hepimiz el eleyiz çok mutluyuz.”

DOGUBAYAZIT'TA ISHAK PASA SARAYINDA RESSAM HANDAN BAYKAL'IN DA BULUNDUĞU ÇOK SAYIDA RESSAM VE SANATÇI'SEVGİDE GÜNEŞ GİBİ OL' KONULU ULUSLARARASI BARIŞ VE KARDEŞLİK SERGİSİ DÜZENLEDİ. (FOTO: DHA- YUSUF IBA/ DOGUBAYAZIT/ AGRI)
DOGUBAYAZIT’TA ISHAK PASA SARAYINDA RESSAM HANDAN BAYKAL’IN DA BULUNDUĞU ÇOK SAYIDA RESSAM VE SANATÇI ‘SEVGİDE GÜNEŞ GİBİ OL’ KONULU ULUSLARARASI BARIŞ VE KARDEŞLİK SERGİSİ DÜZENLEDİ. (FOTO: DHA- YUSUF IBA/ DOGUBAYAZIT/ AGRI)

Adana’dan sergiye destek vermek ve eserlerini sergilemek için gelen Ressam Alişer Avcı ise ‘Sevgide Güneş Gibi Ol’ projesinin bir yol hikayesi olduğunu bildirdi. Avcı “İzmir’den başlayan etkinlik Ağrı Dağı’nın eteklerinde devam ediyor. Daha sonra yönünü Avrupa’ya çevirecek olan bir projedir. Almanya, Fransa gibi ülkelere gidilecek.

DOGUBAYAZIT'TA ISHAK PASA SARAYINDA RESSAM HANDAN BAYKAL'IN (FOTOGRAÜFTAKI) DA BULUNDUĞU ÇOK SAYIDA RESSAM VE SANATÇI'SEVGİDE GÜNEŞ GİBİ OL' KONULU ULUSLARARASI BARIŞ VE KARDEŞLİK SERGİSİ DÜZENLEDİ. (FOTO: DHA- YUSUF IBA/ DOGUBAYAZIT/ AGRI)
DOGUBAYAZIT’TA ISHAK PASA SARAYINDA RESSAM HANDAN BAYKAL’IN (FOTOGRAÃœFTAKI) DA BULUNDUĞU ÇOK SAYIDA RESSAM VE SANATÇI ‘SEVGÄ°DE GÃœNEŞ GÄ°BÄ° OL’ KONULU ULUSLARARASI BARIŞ VE KARDEŞLÄ°K SERGÄ°SÄ° DÃœZENLEDÄ°. (FOTO: DHA- YUSUF IBA/ DOGUBAYAZIT/ AGRI)

Projenin temasında barışın ve kardeşliğin sesi vardır. Kendini bu kavramlarla ifade etmek isteyen herkesin sesidir. Bu kadim değerleri buradaki insanlarla buluşturmak, insanların hisleri ile bir köprü kurmak için yola çıktık. Özellikle Doğubayazıt halkı ile buluşmak çok anlamlı oldu. İnsanların bizimle buluşması, bir araya gelme çabası gerçekten bizim için çok anlamlıdır” diye konuştu.