İzmir’in Konak ilçesinde şehirmerkezindeki bir otoparkın bahçesinde bulunan ağacın gövdesinde,kendiliğinden ortaya çıkan mantar ilginç bir görüntüoluşturdu.

Sonbahar ile birlikte kendini göstermeye başlayanmantarlardan biri de Alsancak’taki, TCDD Misafirhanesi’ne aitotoparkın bahçesinde bir ağacın gövdesinde oluştu. Yaşlı birçam ağacının gövdesinde kendiliğinden ortaya çıkan tepsibüyüklüğündeki mantar, görenleri şaşırttı. Ağaçta çıkanmantarın doğada toplanan çok sayıda türü olduğunu belirtenİzmir Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ferdan Çiftçi, ıslakortamları sevdiklerini söyledi. Mantarların kuvvetli yağışlarınardından daha fazla çıkmasını beklediklerini ifade eden Çiftçi,sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son günlerde yağmuryağmamasına rağmen sık sulandığı için bazı ağaçlardamantar çıkabilir. Ağacın suyunu kullanarak beslenirler. Meyveağaçlarında gözlenmese de ormandaki birçok ağaç çeşidindemantar yetişebilir. TCDD otoparkındaki ağaç da bir çam türü.İstiridye mantarı yetiştiriciliği ağaç kütüklerinde deyapılabilir. Ama mantar ayrı bir uzmanlık alanıdır. Bilinçsizcetüketmek olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bu ağaçta çıkanmantar da yüzde 90 zararlıdır. Doğadaki mantarlar her zamanrisklidir. Zehirlenme olayları bu yüzden yaşanır. Üreticiler veköylerde yaşayanlar zehirsiz mantarı bilirler. Ancak şehirdehangi ortamda zehirsiz mantar olduğunu bilemeyiz. Binlerce mantarçeşidi var. Zehirli olup olmadığı çeşidine göre değişir.”

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.