Afyonkarahisar’da bayram namazı Zafer Meydanı’nda kılındı

0
4
- Reklam -

Ali Fuat GÜÇLÜER AFYONKARAHİSAR, (DHA)- AFYONKARAHİSAR’da bayram namazı Zafer Meydanı’nda kılındı. Kent protokolünün yanı sıra meydana yürüme mesafesinde oturanların katıldığı namaz sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uyularak eda edildi.
Ramazan Bayramı dolayısıyla Afyonkarahisar Belediyesi ve İl Müftülüğü iş birliğinde düzenlenen organizasyonda bayram namazı Zafer Meydanı’nda kılındı. ‘Seccadeni Al da Gel’ teması ile sabah saat 06.20’de başlayan bayram namazı, maske, mesafe ve hijyen kurulları çerçevesinde kılındı. Bayram namazına Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, AK Parti Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Afyonkarahisar Belediye Başkanı AK Parti’li Mehmet Zeybek, İl Emniyet Müdürü Ali Temiz, Afyonkarahisar İl Jandarma Komutanı Albay Yılmaz Kırgel ile meydana yürüme mesafesinde oturan yaklaşık 500 kişi katıldı. Seccadelerini aralıklı olarak sıralayanlar namazlarını da bu şekilde eda etti.
‘KUDÜS’TEKİ MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİZİN ÇEKTİĞİ IZDIRAPLARI BİTER’
Namaz sonrası gazetecilere açıklamada bulunan Vali Gökmen Çiçek, bayramın buruk geçtiğini belirterek, “Bir bayrama daha erişmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Ancak bu bayram biraz daha bizler için hüzünlü. Hem salgın vesilesiyle sokaklarda belki de çocukların o sevinç çığlıklarını, çikolata toplamalarını, akraba ziyaretlerini belki göremeyeceğiz. Aynı zamanda hüznümüzü artıran bir şey de yine Kudüs’te yapılan özellikle tüm İslam aleminin içini acıtan, hepimizi de gözyaşlarına boğulduğumuz, içimizi hüzün kaplatan Kudüs’teki Filistinli kardeşlerimizin içinde olduğu ıstırap. Ben ümit ediyorum ki inşallah bundan sonraki bayramlarda hem salgınla ilgili Türkiye bu mücadelesini kazanır. Yine sokaklarda çocuklarımızı, gençlerimizi ve bizleri akraba ziyaretlerinde coşkuyla kutladığımız bayramlara dönüşür. Ve dualarımızla inşallah Kudüs’teki Müslüman kardeşlerimizin çektiği ıstırapları biter. Bundan sonraki bayramları bayram gibi kutlarız” dedi.
DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, insanlığın zor günler yaşadığını kaydederek, “Kısıtlamalar beraberinde 1,5 yıldır yaşadığımız pek çok sıkıntı inşallah bu bayramlar mübarek günler vesilesiyle feraha, refaha ermemize vesile olur. Bir başka acıyı da beraberinde yaşıyoruz. Bundan bir asır evvel Osmanlı İmparatorluğu olarak Aralık 1917’de terk etmek zorunda kaldığımız Kudüs’ün Mescidi Aksa’nın bugün maruz kaldığı insanlığın yüzünü kızartacak zulümlerin icat edildiği bir beldeye dönüşmüş olmasını da bir hüzün içinde hep beraber izlemek mecburiyetinde kalıyoruz. Herhalde bugün insanlığın ve Müslümanların karşı karşıya kaldığı en büyük zulüm de böyle bir zulme karşı bir sosyal medya etkinliği düzleminde ses verebiliyor olmaktan ibaret oluşumuzdur” diye konuştu.
‘BAYRAM ZULMÜN BİTMESİNE VESİLE OLSUN’
Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, evveli rahmet, ortası mağfiret sonu da cehennem azabından kurtuluşa vesile olan Ramazan ayını hep birlikte idrak ederek bayrama ulaşıldığını belirtti. Bu bayramın tüm insanlığa, huzur, mutluluk ve bereket getirmesini temenni eden Zeybek, “En kısa sürede de bu salgın hastalıktan ülkemizi ve insanlığı bir an önce cenabı haktan kurtarmasını temenni ediyoruz. Yine son günlerde iyice azgınlaşmış olan Allah’ın lanetine uğramış olan Yahudi milletinin İsrail’in Müslümanların ilk kıblesi olan Mescidi Aksa’ya yapmış oldukları elim saldırılardan da en kısa sürede Müslümanların birliğini, beraberliğini sağlayarak bu zulümden kurtulmalarına vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.
Bayram namazı sonrasında il protokolü halkın bayramını kutladı. Vali Çiçek çocuklara hediye dağıttı.

FOTOĞRAFLI

- Reklam -

- Reklam -