Medya ve mülteciler konulu toplantı için Ankara’ya gelen Afyonkarahisarlı yazılı ve görsel basın mensupları Ankara’da Afyonkarahisar ve İlçeleri Dayanışma Derneği’ni ziyaret ettiler.

Kurulduğu günden bu güne kadar Ankara’da Afyonkarahisarlı vatandaşların sesi olan Afyonkarahisar ve İlçeleri Dayanışma Derneği Afyonlu basın mensupları tarafından ziyaret edildi.


Yoğun geçen toplantılarının ardından medya mensupları derneğin Ataç 1 Sokak’taki genel merkezinde Dernek Genel Başkanı Mehmet Ali Özerkan ve Kurucu Genel Başkan Prof. Dr. İrfan Ünver Nasrattınoğlu tarafından karşılandı. Ankara’da üniversite eğitimi gören derneğin gençlik kollarından iki öğrencimizin de hazır bulunduğu görüşme yaklaşık iki saat sürdü.
Dernek genel başkanı Mehmet Ali Özerkan Afyonkarahisarlı medya mensuplarının ziyaretinden duyduğu memnuniyeti anlatırken “Her Afyonkarahisar ziyaretimizde medya mensubu kardeşlerimizi ziyaret ediyorduk. Biz de bugünkü ziyaretlerinden son derece memnun olduk. İnanıyorum ki ziyaretçilerimiz de bu buluşmadan çok memnun oldular. Onlar da gördüler ki Ankara’da her zaman Afyonkarahisarlılara ait bir yerleri var. Bundan sonra tüm basın mensubu kardeşlerimizi Ankara’da misafir etmekten çok memnun olacağız” dedi.


Dernek faaliyetleri hakkında bilgilendirmelerde bulunan Özerkan’a, Afyon Gazeteciler Derneği eski başkanı Mehmet Aptioğulları da, “Dernek faaliyetlerinizi basınla paylaşımlarınız sonucu hem yazılı hem görsel basınımızda yer vererek her zaman çok yakından takip ediyoruz. Dernek genel merkezinin açılışında da beraberdik. Tabi aradan geçen zamanda gerek tefrişi gerekse bilgisayar sistemleriyle toplantıların, anma günlerinin yapılabileceği, üniversiteli gençlerimizin boş zamanlarında faydalanabilecekleri bir merkez haline gelmiş. Bu da bizleri çok memnun etti. Zaten çalışmalarınızı yakından takip ediyorduk, arkadaşlarımızla fırsat bulmuşken bir de ziyaret etmek istedik.”


Kurucu Genel Başkan Prof. Dr. İrfan Ünver Nasrattınoğlu da “Dernek genel başkanımızı ve yönetim kurulunu çalışmalarında yalnız bırakmamaya çalışıyoruz. Faaliyetlerini yakından takip ediyoruz. Sağ olsunlar onlar da bizim bilgi birimimizden faydalanıyorlar. Dernek genel başkanımızın zamanının çoğunu dernek faaliyetlerine ayırdığını görmekte bizleri ayrıca keyiflendiriyor. Gelecekte inanıyorum ki bu gayretlerinin semeresini fazlasıyla göreceklerdir. Bunu da fazlasıyla hak ettiklerine inanıyorum” dedi.
Ziyarette Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar İl Müdiresi Münire Burcu, Afyonkarahisarlı basın temsilcilerimizden Afyon Gazeteciler Derneği eski başkanı Mehmet Aptioğulları, Hisar Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Birliktir, A Haber televizyonundan Nail Azbay, Karahisar TV Genel Yayın Yönetmeni Murat Emre ve gazeteci Mecnun Sancak hazır bulundular. Ziyaretçilere sunulan ikramların ardından hatıra fotoğrafları çekilmesiyle ziyaret sona erdi.


Afyonkarahisar ve İlçeleri Dayanışma Derneği hakkında


Afyonkarahisar ve ilçeleri Dayanışma Dernek Başkanı Mehmet Ali Özerkan derneğin kuruluşu ve yaşadığı zorlu süreçleri anlattı. Özerkan, yaşadıkları zorlu süreçleri ve yaptıkları faaliyetlerden bahsederek, “Biz Cumhuriyetin kazanıldığı toprakların bireyleriz diyoruz. Kocatepe bizim için çok özel bir yer. Daha çok misafirlerimiz olmak üzere afyonlu hemşerilerimizle 25 Ağustos gecesi gidiyoruz, 26 Ağustosta büyük kurtarıcı Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ordular ilk hedefiniz Akdenizdir’ dediği tepeye o zamanın koşullarında, ne zor şartlarda çıktılarsa bizde o şartlarda çıkıyoruz” diyerek Afyon’un önemine vurgu yaptı.

Özerkan: Derneğimiz 1975 yılında 7 Afyonkarahisarlı Hemşerilerin bir araya gelmesiyle Ankara’da kurulmuş, Ankara’daki hemşerilerin birlik beraberlik dayanışma içerisinde bir araya getirmek, geleneğimizi göreneğimizi yaşatmak büyüklerimize Afyon’a hizmeti emeği geçmiş insanlara anma günü tertip etmek için kuruldu. O zaman çok zor şartlar altında kurulmuş bir ekonomik desteği gücü olmayan sadece kurucularının ekonomik gücüyle ayakta durmaya çalışan bir dernek şeklinde kurulmuş.
Zaman içerisinde misyonunu tamamlamış ve çanta dernek şeklini almış. Başkanın çantasında evine giden bir dernek olmuş. Çok fazla etkinlik yapamamış. Bu 2002 yılına kadar böyle sürmüş. 2002 yılında dönemin Afyonkarahisar Valisi Ahmet Özyurt, Kocatepe Becerikli sokakta mülkiyeti Afyon İl Özel İdaresine ait olan bir binayı, Yenimahalle Belediye Başkanı Afyonkarahisarlı Fethi Yaşar beyin yapmasıyla beraber orayı derneğimize kiralamış. Derneğimizde hizmet satın alması noktasında bir başkasına kiralamış.

2002 yılından 2012 yılının 12 Şubat tarihine kadar derneğimizin altın dönemini yaşadığını söyleyebileceğimiz bir dönem yaşamış. Bu butik otel gibi çalışan Afyon Konuk Evi’nden cüzi bir kar elde edilmiş ve hemşerilerimiz sık sık bir araya gelebiliyordu. 2012 yılında Afyonkarahisar Valimiz burayı satışa çıkardı ve satıldı. Satılmaması konusunda çok mücadele verdik. Ben de o zaman başkan vekiliydim. Engel olamadık. Her türlü itirazlarımıza rağmen bu satış gerçekleşti. Biz yine çanta dernek şeklinde faaliyet göstermeye başladık.

Dernek faaliyetleri

Özerkan: Faaliyetlerimize hemşerilerimizin yardımıyla bilgisayar alarak başladık. Bilgisayar ağı kurduk. İnternetiyle çocuklarımızın kütüphanesi gibi çalışmalar yapıyoruz. Şu an haftada iki gün çocuklarımız toplantılar yapıyorlar. Amacımız bütün Afyonkarahisarlı gençlerimizi burada toplayabilmek.

Gençlerimizin kötü alışkanlıkları yok. Bize intikal eden, duyduğumuz bir sıkıntı yok ama her şeye rağmen bu gençlerimiz bizim gözetimimizde olsun istiyoruz. Dolayısıyla burada ne eksikleri varsa maddi manevi desteği vermekte kararlıyız. Gençlerimizde bunun bilincindeler. Bunların dışında malum Ramazan ayındaydık iftarlar düzenleyerek hemşerilerimiz arasındaki muhabbeti, dayanışmayı artırmaya çalıştık. Buda bizim övünç kaynağımız seviniyoruz.

EGEM Platformu üyesiyiz. 2005 yılında kurulan 8 Ege Bölgesi ilinin bir araya gelmesiyle oluşan faaliyet platformumuz var. Ege illeri arasında birlik beraberlik, dayanışmayı sağlayan, birimiz hepimiz felsefesinden hareketle EGEM Platformu olarak bir araya geldik. Her zaman da bürokratlarımızı ziyaretlerimizle onların ihtiyacı varken biz onlara bizim onlara ihtiyacımız varken onlar bizimle oluyor. Birlikten kuvvet doğar diyoruz. Bu minvalde geçmişte düşünüp de bu yeri alma pahasına yapamadığımız gençlerimize burs verme konusunu gündeme getireceğiz. Çok kısa zamanda bunu da başlatacağız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz