Aflar yasaklanmalı

0
155

Bizim memlekette bir aftır gidiyor. Vergi, ceza, ödenmez, getir affı. Borç, faiz, prim birikir, affet gitsin. Kaçak bina, kat, çatı yapar, “ver parayı al affı” denir.

Ama, borcunu, vergini, kredini, faizini zamanında ödersin, malını mülkünü kuruşu kuruşuna beyan edersin, maliye işi gücü bırakır bunu inceler, bir şeyler mi kaçırıyor diye sorgular. Kanuna, nizama, imara uygun inşaat yaparsın, belediyeden ruhsat alman aylar sürer. Trafikte kurallara uyarsın, çevirmeye giren en çok sen olursun.
Haklıyken haksız durma düşmeyeyim diye ses çıkarmazsın, ya da hakkını yasal yollardan aramaya kalkarsın ama mahkemelerde yıllarca sürünen sen olursun.
Dürüst ve namuslu olmak artık erdemlik değil. İşle suçu, yasaya karşı gel! Ne de olsa üç gün sonra af gelecek, yaptığın yanına kar kalacak.
İşte yenisini MHP getiriyor. Tutturmuşlar bir af, gece gündüz onunla yatıp kalkıyorlar. Bundan ne fayda ne çıkar sağlayacaklar, bilinmiyor.
Önümüzdeki yerel seçimlerde bazı büyük şehirlerde aday çıkarmaya gücü ve inancı olmayan bir parti neden af konusuna girer?

Yeri geldiğinde her tülü “milliyetçi” değerin arkasına sığınacaksın, dürüstlüğü, doğruluğu, hakkaniyeti en yüksek perdeden savunacaksın, bunlar için mangalda kül bırakmayacaksın, sonra da hapishaneleri boşaltacaksın.
Adam; vurmuş, öldürmüş, kesmiş, çalmış, paraları cebine atmış, herkesi dolandırmış, haram, kul hakkı dememiş devletin ve milletin malına mülküne ırzına göz dikmiş, şimdi serbest kalacak. Sonra da kalkıp toplumsal barıştan kamu güvenliği ve huzurundan, haksızlıklara uğrayanları savunmaktan dem vurmasınlar.

- Reklam -

Ya bunların mağdurları ne olacak? Yetim kalan çocuklara, işi gücü, düzeni bozulan, psikolojik dengeleri alt üst olanla ne denilecek?
Herkesin yaptığının yanına kar kaldığı, çalanın, çırpanın, hayatlara kast edenlerin aflarla sokaklara salındığı bir ülkenin gelecek kuşaklarına ne anlatacak acaba bu sayın MHP? Yoksa son günlerde Neşet Ertaş’ın “hapishanelere güneş doğmuyor” türküsünü mü dinlediler de bundan mı etkilendiler? Ve ya ekonomik program kapsamında yeni cezaevleri projeleri askıya alınacak da yeni suçlulara yer mi açılacak?

İçeriği ve amacı ne olursa olsun bu aflar sürdükçe hukuktan, adaletten hatta demokrasiden bahsedemezsiniz. Bu afları iki de bir gündeme getirenlere karşı çıkmalı, katillere, hırsızlara, dolandırıcılara, sapıklara affı uygun görenlere masumluk, namusluk, dürüstlük, erdemlik, vatanına milletine, hukukun üstünlüğüne bağlılık, iyi vatandaşlık gibi konuları hatırlatmalı.
Bu arada daha düne karşı idam da idam diye meydanları inleten bu partimiz neden bugün “afsever” oldu? Ne oldu bu idam konusu? Ölüm cezası için yanında ip taşıyanlar bugün nedense merhamet duygularıyla dolmuşlar. Açılan hapishane kapılardan çıkanlar arasına bir kaç tane de PKK’lı veya FETÖ’cü karışırsa hesabı ağır olur.
Af, hukuku, adaleti, yasaları askıya almak, suçları meşrulaştırmak ve insanları suça teşvik etmek demektir. Bu ülkeye bir iyilik yapılacaksa o da afları yasaklamak olmalı!

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz