ADT güldürecek

127
ADT güldürecek
Bu yazıya oy ver

ANTALYA Devlet Tiyatrosu (ADT), yeni yılın ilk ayı olan ocakta komedi oyunlarıyla tiyatroseverleri güldürecek. ADT, çocuk oyunu ‘Benim Güzel Pabuçlarım’ ile ‘İbişin Rüyası’ ve ‘Komik Para’ adlı komedi oyunlarını sahneleyecek.

Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde sahnelenecek ‘Benim Güzel Pabuçlarım’ı Dersu Yavuz Altun yazdı, kader Gözpınar yönetti. Oyunda, Demet Boci (Yaşlı Kadın), Gökçe Kağnıcı (Patron), Ömer Alper İzci (Para Adam), Remzi Kürşad Süren (Robot), Meltem Sezer (Aşçı-Çiçek Kadın), Nil Özcan (Dansçı Kız), Kerim Güngör (Obur), Okan Güler (Kara Şapka) rollerinde sahneye çıkıyor.

OYUNUN KONUSU

Yaşamlarını tiyatroda çocuklara gösteriler yaparak kazanan palyaço, dansçı kız ile tiyatronun tüm çalışanlarını, gelişen dünyada teknolojik ürünlerle daha fazla para kazanacağını düşünen tiyatronun sahibi patron işten kovuyor. Teknolojik robotlarla çalışmaya başlayan patron, zamanla insani değerlerin çok daha kalıcı olduğunu anlıyor. Yaptığı hatanın farkına varıyor, tüm çalışanlarından özür diliyor. Çalışanlar, tiyatrodaki mutlu günlerine geri dönüyor.

‘Benim Güzel Pabuçlarım’ 8-10-15-17-22-24-29-31 Ocak günlerinde sahnelenecek. Oyunun gündüz gösterimleri saat 15.00’da, akşam gösterimleri ise saat 20.00’da izlenecek.

KOMİK PARA

Ocak ayının ikinci oyunu ise prömiyeri 2016 yılının son haftası gerçekleşen ve izlenme rekoru kıran ‘Komik Para’ olacak. Hakkı Kuş’un rejisörlüğünde 1.5 ay süren provadan sonra seyirciyle buluşan ‘Komik oyunda, Selim Bayraktar (Henry), Süheyla Çöllü (Jean), Ahmet Açıkgöz (Vıc), Meltem Gülenç (Betty), Gökhan Güvenatam (Slater), Durmuş Benli (Daven), Gökhan Hızarcıoğlu (Bill), Niyazi Mert Kurt (Conta) rolleriyle izleyici karşısına çıkıyor.

OYUNUN HİKAYESİ

İngiltere’de eşi ve dostlarıyla kendi halinde yaşayan Henry, bir gün metroda çantasını başkasının içi para dolu çantasıyla karıştırır. Bundan sonra Henry’nn başı bir türlü beladan kurtulmaz. Bir gecede yaşanmış bir hikâye olarak tasarlanan eser, Henry, eşi Jean, dostları Vic ve eşi Betty arasında geçiyor. Henry, eşi Jean, tatile çıkma planları yapıyor, kapılarını polis memurları çalınca evde bir anda kargaşa başlıyor. Son derece canlı, enerjik, hareketli bir eser olan ‘Komik Para’, izleyiciyi güldürerek, kahkaha attırarak, zaman, zaman da düşündürerek günlük hayatın stresinden biraz olsun uzak keyifli anlar sunuyor.

Haşim İşcan Kültür Merkezi’ndeki oyun 5-6-7-11-12-13-14 Ocak günlerinde saat 20.00’da sahnelenecek.

İBİŞİN RÜYASI

ADT’nin başka bir oyunu ise ‘İbiş’in Rüyası. İzleyenleri güldüren oyunda Gökhan Tüzün (Nahit), Demet Boci (Hatice), Sedat Mayadağ (Vasıf), Salih Bayraktar (Sadi), Özlem Şendinç ( Necla), Esra Şen (Zozo), Okan Kağnıcı (Rıza Baba), Remzi Kürşat Süren (Çığırtkan), Kerim Güngör (Kadri), Öper Alper İzci (Vedat), Emel Elevli (Tekgül), Okan Güler (Jön) rol alıyor.

Tarık Buğra’nın yazdığı, Sabri Özmener’in yönettiği ‘İbiş’in Rüyası’, tiyatroseverleri 1930’lu yıllara taşıyor. Dönemin Nuran Tiyatrosu’nda yaşanan olayların konu edildiği eserde, neşe, tutku, aşk, çaba ve hüzün bir arada yaşanıyor. Eser, ilk bölümde neşelendiriyor, güldürüyor, kahkaha attırıyor. İkinci bölümde ise düşündürüp, duygulandırıyor, dramatik bir sonla da perde kapanıyor.

‘İbişin Rüyası’ 18-19-20-21-25-26-27-28 Ocak günlerinde seyircisiyle buluşacak. Oyunun gösterim saat ise 20.00 olacak.

ADT’nin çocuk oyunlarının bilet fiyatı 3 TL, yetişkin oyunlarının bilet fiyatları indirimli (öğretmen-öğrenci ve grup) 5, normal 8 TL olarak belirlendi. Biletler, Haşim İşcan Kültür Merkezi ile Tophane gişelerinden, ayrıca ‘www.biletiva.com’ internet adreslerinden satışa sunuldu.