Acil yardım gerek

119

Dünya Sağlık örgütünün açıklamasına göre, 27 Nisan’dan bu yana Yemen’in 20 şenrinde görülen kolera salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 989’a çıktı.

Söylemesi kolay. Ağzımızdan çıkan rakam ise terörden kaybettiklerimizle kıyaslandığında, çok daha fazla bir rakam değil mi? Ülke herşeyle mücadele ediyor. Hukuksuzukla mücadele hep vardı. Çünkü Yemen’de hukuk işlemiyordu. Haksızlık ve yolsuzluk diz boyu, demokrasi ise yerle birdi. Hiçbirşey değişmedi, aşamalı olarak daha da kötüye gitti. Ülke kaos içinde. Yetmezmiş gibi, çoluk çocuk, koleradan hayatını kaybediyor.

Yıllar önce okuduğum bir kitap yüzünden oldu bitti korkmuşumdur Yemen’den ama aynı zamanda bizde manevi bir yeri de vardır. Büyük dedemiz, türküdeki gibi Yemen’e gidip, dönmemiş yıllarca. Şimdi Suudi Arabistan bombalıyor canı istediğince…

Bunları geçiyorum bir kalemde ama şuan, kolera yüzünden bine yakın ölü ve 125 bin hastası var Yemen’in.
Çok küçüktüm hayalmeyal hatırlıyorum kolera salgını, veba gibi kelimeleri…
Ama bu çağda nasıl olur dememek lâzım.

İki yıldan fazla bir süre devam eden çatışmalar nedeniyle, ülke içinde yerinden edilmiş 3 milyon insan, temiz içme suyunun bulunamaması ve çöplerin toplanamaması sonucu her gün koleraya yakalanıyor. Ne acı…

Dünya Sağlık örgütü elinden geleni yapsa ne olur ki, temiz suyun olmadığı yerde. Halk zaten neredeyse %98 oranla cahil.
Kadının adının, varlığının ve değerinin asla olmadığı bir ülke can çekişiyor.
Siz bu satırları okurken ölü sayısı kaça ulaşır bilmiyorum ama acilen insani yardım halkaları oluşturmalı ve bu duruma, insanlık adına müdahale edilmeli. Sadece Dünya Sağlık örgütü ne yapabilir ki?

Bu insanlara su lazım üstelik yaz aylarında daha kötü olabilir her şey. Yemen’in avukatı değilim hatta hiç sevmem ama insanlık öldü mü ki hiç kimse yardım etmiyor oraya, zengin değil diye mi? Yeraltı ve yerüstü kaynakları kötü veya eksik diye mi, bilmiyorum. Ama iki aydan kısa bir zamanda bu kadar çok ölüm üzüyor. Yüreği olan herkesi de üzer. İçlerindeki masum anne ve çocuklara üzülmemek elde mi?