Acı acı güldürmeyin, kahkahayla güldürün!

137

Mizah dergilerindeki karikatürler, yazılar, fıkralar, hayatın içindeki mizah karşısında yaya kaldı, yenildi.
Son günlerdeki haberlerden birkaç örnek verirsem ne demek istediğim daha iyi anlaşılır:
– Amasya’daki katı atık bertaraf tesisi 7 yıl içinde tam 5 kez açılmış. Tesisin son açılışını geçtiğimiz günlerde Enerji Bakanı Taner Yıldız yapmış. Tesisi daha önce dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çevre Bakanı Veysel Eroğlu ve Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir hizmete açmış.
-İktidara yakın bazı medya organlarının patronu Ethem Sancak, “Erdoğan’ı gördükçe aşık oldum, böyle bir ilahi aşk iki erkek arasında olabiliyor” diye konuşmuş.
– Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kırıkkale’deki açılış törenleri nedeniyle Cuma namazı 50 dakika geç kılınmış.
– Geçtiğimiz günlerde gazetecileri kuruluş yıldönümü törenine almayıp kapıda bekleten Danıştay, Emniyet binalarına gazetecilerin girmesini yasaklayan Emniyet Genel Müdürlüğü genelgesi hakkında yürütmeyi durdurma kararı vermiş.
– 13 yıldır iktidarda olan Ak Parti’nin Meclis Başkanı Cemil Çiçek, “Yargının hali karikatür gibi… Yargı, içinden siyasallaştırılıyor. Bu ülkenin felaketi olur” demiş.
– Milyonluk makam aracı alan, tepkiler üzerine bunu geri vermek isteyen Diyanet İşleri Başkanlığının, israfın haram olduğuna ilişkin sayısız fetvası varmış.
++
Sözcü gazetesi geçtiğimiz Cumartesiden itibaren her hafta Oğuz Aral’ın bir zamanlar yüzbinlerce satan efsane mizah dergisini ek olarak vermeye başladı.
Eh, mizah hayatın içine bu kadar girince mizah dergileri yeterince satmaz oldu demek ki…
Benim iktidardan ve bürokratlardan beklentim, vatandaşı güldürmesidir.
Ama bu güldürme lütfen kahkahayla olsun, acı acı olmasın!
Son günlerde çok fazla acı acı gülmeye başladık.